Komentari i analize

IZVRŠENJE BUDŽETA DRŽAVNIH INSTITUCIJA NA ČIJI RAD SU REVIZORI IMALI OZBILJNE PRIMJEDBE IZNOSI CCA 476 MILIONA KM

Izvršenje budžeta institucija BiH koje su dobile mišljenje s rezervom i mišljenje s rezervom uz skretanje pažnje iznosi 440.509.250 KM ili 47,58 % ukupnog izvršenja. Ukupno izvršenje budžeta institucije BiH kod koje se Ured za reviziju suzdržao od davanja mišljenja iznosi 35.332.580 KM ili 3,82% izvršenja budžeta. Ukupno, dakle, preko 50%.

Već smo pisali o tome da revizori za razliku od političara u ovoj zemlji, izvršavaju svoje zakonske obaveze i realizuju planove. Poneki ured zna malo zakasniti sa realizacijom planiranog, ali je to minimalno, za razliku od političara koji i kad rade, rade malo i loše, često, i bez usvojenih planova, pa čak i budžeta. Jer Zakon naprosto nije predvidio takav bezobrazluk, destruktivnost, neodgovornost i nerad, pa nema odgovarajuće sankcije i mehanizme za njihovo prevazilaženje. Čak ni vanredne izbore. No,…

Ured za reviziju institucija BiH, kao svoju redovnu zakonsku obavezu, izradio je izvještaj o svojim aktivnostima za proteklu godinu.

“Protekla 2021. godina za Ured predstavlja početak novog strateškog razdoblja dokumentiranog kroz Strateški plan razvoja Ureda 2021.-2025. Okosnica aktivnosti u narednom petogodišnjem razdoblju uključuje rad na promicanju neovisnosti Ureda, jačanju njegovih kapaciteta te povećanju utjecaja rada Ureda u društvu.”, naveo je Glavni revizor Hrvoje Tvrtković, u uvodu objavljenog izvještaja.

Inače, Ured je u 2021. godini u potpunosti realizovao svoj plan za ovu godinu.

Realizovana je finansijska revizija za 2020. svih 74 institucije na državnom nivou i objavljeni prateći izvještaji.

Ured je osim pojedinačnih revizija sačinio i Izvještaj o obavljenoj reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za 2020. godinu, Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2020. godinu, kao i Sažetak revizorskih izvještaja svih revidiranih subjekata za 2020. godinu.

Ukupno izvršenje budžeta za 2020. godinu u revidiranim institucijama BiH je 925.861.387 KM. Izvršenje budžeta institucija BiH koje su za svoje poslovanje dobile pozitivno mišljenje (sa ili bez skretanja pažnje) iznosi 450.019.557 KM ili 48,6% izvršenja budžeta. Izvršenje budžeta institucija BiH koje su dobile mišljenje s rezervom i mišljenje s rezervom uz skretanje pažnje iznosi 440.509.250 KM ili 47,58 % ukupnog izvršenja. Ukupno izvršenje budžeta institucije BiH kod koje se Ured za reviziju suzdržao od davanja mišljenja iznosi 35.332.580 KM ili 3,82% izvršenja budžeta.

Od revidirane 74 institucije, Ured je za njih osam dao mišljenje s rezervom i skretanjem pažnje. Pri čemu se u tri slučaja radilo o mišljenju s rezervom za usklađenost sa zakonima i drugim propisima, dok je pet institucija dobilo mišljenje s rezervom na finansijske izvještaje. Kod 43 institucije Ured je izrazio pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje, dok su 22 institucije dobile “čisto” pozitivno mišljenje po oba segmenta revizije. U jednom slučaju, uslijed ograničenosti obima revizije, Ured se suzdržao od davanja mišljenja.

Ukupno je institucijama dato 499 preporuka za otklanjanje uočenih nedostataka, grešaka i nezakonitosti u njihovom radu.

Tijekom 2021. godine objavljeno je šest izvještaja revizije učinka, na teme: Problemi i nedostaci institucija BiH u sistemu javnih nabavki, Elektroničko upravljanje dokumentima u institucijama BiH, Temeljne pretpostavke za inspekcijski nadzor u institucijama BiH, Temeljne pretpostavke za efikasno upravljanje taksama i naknadama institucija BiH.

Kroz proces praćenja realizacije preporuka revizije učinka nadležnim institucijama i javnosti prezentirane su aktivnosti odgovornih institucija BiH na realizaciji preporuka iz oblasti zaštite i spašavanja u prirodnoj ili drugoj nesreći i upravljanja grantovima.

Krajem 2021. godine objavljena je i prva Komunikacijska strategija za period 2022-2025. kao prvi korak u ispunjenju cilja 3 definisanog Strateškim planom razvoja i usmjerenog povećanju učinaka i relevantnosti rada Ureda.

(T.H., Revizije info)