Regija i svijet

ERS: KOLIKO JE POMOĆ EU NAJMANJE RAZVIJENIM ZEMLJAMA SVIJETA EFIKASNA U PRAKSI?

U novom tematskom izvještaju Evropskog revizorskog suda, koji će biti objavljen u septembru 2025., detaljno se analizira program Evropske unije o pomoći za trgovinu čiji je cilj pružiti podršku za najmanje razvijene zemlje svijeta. Ta je inicijativa osmišljena kako bi se podstakao ekonomski rast i smanjilo siromaštvo tako da se tim zemljama pomogne u izgradnji kapaciteta i infrastrukture potrebnih za učestvovanje u globalnoj trgovini. No koliko je ta podrška bila efikasna u praksi?

Trenutno su 44 zemlje svrstane u kategoriju najmanje razvijenih zemalja. Većina njih nalazi se u Africi (32), dok ih je manji broj u Aziji (8) te na Pacifiku (3) i Karibima (1). Te se zemlje suočavaju sa širokim rasponom izazova, od političke nestabilnosti i geografske izoliranosti do nedovoljno razvijene infrastrukture i ograničenih proizvodnih kapaciteta. Trgovina može biti snažan pokretač rasta i smanjenja siromaštva, ali samo ako se pomoć dobro usmjeri i strateški provede te rezultati temeljito mjere.

Inicijativa Pomoć za trgovinu prvi je put pokrenuta na Ministarskoj konferenciji Svjetske trgovinske organizacije u decembru 2005. i odnosi se na „pružanje pomoći zemljama u razvoju, posebno najmanje razvijenim, za izgradnju trgovinskih kapaciteta i infrastrukture koji su im potrebni kako bi ostvarile korist od otvaranja trgovine”. EU je 2007. donijela vlastitu strategiju o pomoći za trgovinu, koja je ažurirana 2017. Posljednjih je godina zajednička pomoć EU iz tog programa za najmanje razvijene zemlje ostala relativno stabilna. U periodu 2017. – 2022. iznosila je 17,2 milijarde eura, dok je ostalim zemljama u razvoju bilo dodijeljeno 105,8 milijardi eura.

Kako bi procijenio u kojoj je mjeri pomoć prilagođena složenim okolnostima najmanje razvijenih zemalja i, u konačnici, koliko je pomoć EU efikasna, Sud provodi reviziju aktivnosti EU u tim zemljama. U tu je svrhu obavio terenske posjete u četiri odabrane zemlje: Ruandi, Malaviju, Angoli i Kambodži. Za detaljniju analizu odabrano je devet projekata kojima su obuhvaćene različite vrste intervencija, sektora i faza provođenja.

Revizori će u predstojećem tematskom izvještaju obraditi ključna pitanja, na primjer je li podrška EU usklađena sa lokalnim potrebama, postižu li se njome mjerljivi rezultati, te, dodjeljuju li se finansijska sredstva efikasno. Njihovi potpuni nalazi i preporuke bit će objavljeni u septembru 2025.

(ERS, 27.06.2025. / Odgovorno)