U 2018. godini izdaci za putne troškove u institucijama BiH iznosili su 16.575.864 KM, od čega je za putovanja u zemlji utrošeno 5.178.436 KM, a na putovanja u inozemstvo 11.397.428 KM. Izdaci za putovanja u 2018. godini su veći za 1.255.101 KM, odnosno za 8%, u odnosu na realizaciju izdataka za ove namjene u 2017. godini.
U izvještaju o finansijskoj reviziji izvršenja Budžeta BiH za 2018. godinu, analizirajući putne troškove, konstatovan je značajan broj zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine, koji učestvuju na seminarima i edukacijama van zemlje, a za koje se plaća kotizacija. Takvi seminari traju najmanje po tri dana, a organizatori su privatne firme iz BiH, dok su predavači, značajnim udjelom, takođe, zaposleni u institucijama Bosne i Hercegovine.
Samo u 2018. je za ove namjene, utrošeno 350.000 KM budžetskih sredstava. Revizija je utvrdila da su troškovi edukacije u inozemstvu, značajno veći od onih koji bi nastali da se ista organizovala u Bosni i Hercegovini. Pored toga, zaposlenicima su isplaćivane ino dnevnice, troškovi prevoza, te smještaja u hotelima. Čak je i zabilježeno korištenje vlastitih vozila u službene svrhe.
Među temama koje se obrađuju na tim seminarima, van BiH, su između ostalog: uredsko poslovanje, uspostava sistema finansijskog upravljanja i kontrole, javne nabavke i sl., odnosno, teme koje dominantno obrađuju problematiku vezanu za regulatorni okvir BiH i za rad institucija BiH, koje bi Agencija za državnu službu BiH mogla uvrstiti u svoj plan edukacija, čime bi se sistemski riješile potrebe državnih službenika za edukacijama na odabrane teme i značajno reducirali troškovi koji su vezani uz to.
Osim neodgovornog trošenja novca građana, poreskih obveznika, zbog dužine trajanja seminara, postoji i mogućnost dekapacitiranosti institucija u obavljanju zakonom dodijeljenih nadležnosti. Što svakako ne doprinosi efikasnosti i ekonomičnosti rada institucija u Bosni i Hercegovini.
(R.I., Revizije info)