Novosti

DRŽAVNI URED ZA REVIZIJU O SVOM RADU NA FINANSIJSKIM REVIZIJAMA ZA 2024. – 85% INSTITUCIJA DOBILO OBJE POZITIVNE OCJENE

Gotovo mjesec dana nakon što je završio s finansijskom revizijom za 2024. 74 institucije na državnom nivou, koje revidira svake godine, Ured za reviziju institucija BiH, juče, 11.08.2025., objavio je saopštenje u kome daje sažeti prikaz rezultata procesa finansijske revizije institucija BiH za 2024. godinu, iz svog ugla. Ovo saopštenje u nastavku prenosimo u cjelosti. Konstatujući, u uvodu da je ovo vrhovna revizorska institucija koja, u kontinuitetu, ima daleko najveći procenat izrečenih pozitivnih ocjena, od sve 4 u BiH. (Ured Brčko distrikta, recimo u finansijskoj reviziji za 2024. ima svega 24% institucija sa pozitivnom ocjenom, u usporedbi sa 85% državnog ureda).

Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine (Ured) je izvještaje o obavljenim finansijskim revizijama institucija BiH za 2023. godinu objavio u tri grupe: 30.5.2025. godine za 28 institucija BiH, 11.7.2025. za 30 institucija BiH, i 16.7.2025. godine za 15 institucija BiH.

Tekst u nastavku na jednom mjestu sažeto prikazuje ključne informacije koje se odnose na sve tri grupe objavljenih izvještaja o finansijskoj reviziji institucija BiH za 2024. godinu.

Predmet finansijske revizije bile su, u skladu sa Zakonom o reviziji institucija BiH, 74 institucije BiH. Izvještaji o provedenim finansijskim revizijama javno su dostupni na web-stranici Ureda www.revizija.gov.ba za sve revidirane institucije, izuzev za Obavještajno-sigurnosnu agenciju BiH (uslijed zakonskih odredbi koje propisuju povjerljivost informacija).

Ukupno izvršenje budžeta institucija BiH u 2024. godini iznosilo je 1.285.695.661 KM.

Ured je, primjenom relevantnih međunarodnih standarda, na osnovu provedenih postupaka finansijske revizije za svaku instituciju izrazio dvije vrste mišljenja, mišljenje o finansijskim izvještajima i mišljenje o usklađenosti poslovanja institucija BiH za zakonima i propisima.

Od ukupno 74 institucije BiH, za njih 15 (ili 20%) izraženo je pozitivno mišljenje i na finansijske izvještaje i usklađenost poslovanja. Pozitivno mišljenje, uz skretanje pažnje na aspekte poslovanja koji se odnose na finansijsko izvještavanje i/ili usklađenost, izraženo je kod 48 institucija (ili 65%). Ured je izrazio mišljenje s rezervom na finansijsko izvještavanje i/ili usklađenost kod 10 institucija (ili 14%). Uslijed ograničenosti obima revizije mišljenje nije bilo moguće izraziti kod jedne institucije (1%).

Institucije u vezi sa čijim poslovanjem je izraženo mišljenje s rezervom su:

  1. Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH
  2. Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost
  3. Granična policija BiH
  4. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika
  5. Ministarstvo odbrane
  6. Ministarstvo vanjskih poslova BiH
  7. Služba za poslove sa strancima
  8. Služba za zajedničke poslove institucija BiH
  9. Uprava za indirektno oporezivanje
  10. Ured za veterinarstvo BiH.

Osnove za izražavanje mišljenja s rezervom odnose se na nepravilnosti vezane za finansijsko izvještavanje kao i nepravilnosti u vezi s usklađenošću poslovanja institucija BiH sa relevantnim zakonima i propisima.

Proces finansijske revizije institucija BiH za 2024. godinu rezultovao je i velikim brojem datih preporuka institucijama BiH.

Od ukupno 577 preporuka, njih 339 su nove, dok je 238 preporuka ponovljeno iz ranijih godina.

(UzRIBiH / Revizije info)