Iako je portal Revizije info u ranijim tekstovima konstatovao da je u Brčko distriktu došlo do nekih pozitivnih pomaka u kontekstu revizije i odnosa institucija prema njoj, te da je konačno došla na red i izrada Uputstva o postupanju revidiranih subjekata po nalazima i preporukama datim im od strane Ureda za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu, iznenada je sve stalo.
Najprije da se podsjetimo da je izrada Uputstva obaveza koju su institucije Brčko distrikta trebale ispuniti prema, sredinom oktobra 2019. godine usvojenom, akcionom planu Vijeća ministara BiH za realizaciju prioriteta iz Analitičkog izvještaja Evropske komisije, koji je sastavni dio Mišljenja Komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU.
No, stigla je i 2022. A Uputstvo još uvijek nije izrađeno. Prema riječima Safeta Nišića, predsjednika radne grupe zadužene za njegovu izradu, cilj je da Uputstvo vrijedi za sve revidirane institucije, ali se javlja problem što se ne može izraditi jedan propis koji bi vrijedio za sve. Odnosno, što bi, trenutno, u skladu sa važećim Zakonom o reviziji, uputstvo moglo da se primjenjuje samo na institucije javne uprave. A da bi bilo primjenjivo na sve subjekte revizije u Brčko distriktu, potrebna je promjena zakonske regulative, a Radna grupa, kako ističe Nišić, za to nema nadležnosti.
I to je razlog koji se iz Radne grupe navodi kao izgovor što Uputstvo još uvijek nije izrađeno. A koji se savršeno uklapa u poznatu Čerčilovu misao “Ako želite da nešto ne uspije, osnujte komisiju“. Tj. radnu grupu.
Ipak, Radna grupa je, krajem 2021. godine, dostavila izvještaj o izradi Uputstva Gradonačelniku Brčko distrikta, ali još uvijek nisu dobili nikakava odgovor. U tom izvještaju su naveli da radna grupa zna koji zakonski propisi mogu obezbijediti da uputstvo vrijedi za sve revidirane institucije, ali da oni nemaju mogućnost da predlažu zakone.
“Mi nismo inicijatori propisa, dali smo uopštenu komparaciju, al mi ne odlučujemo o zakonu”, naveo je Safet Nišić, predsjednik Radne grupe.
Dakle Radna grupa smatra da će promjenom Zakona o reviziji i još nekih zakonskih propisa biti moguće izraditi Uputstvo o postupanju revidiranih subjekata po nalazima i preporukama datim im od strane Ureda za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu. S druge strane iz kabineta Gradonačelnika kažu da je evidentno da radna grupa koja je formirana da izradi uputstvo nije u mogućnosti da izradi to uputstvo, te nemaju odgovor na pitanje šta dalje, odnosno, koje je rješenje.
Naime, iz kabineta gradonačelnika su očekivali, i još uvijek očekuju, da radna grupa izradi uputstvo, koje će kasnije ići na razmatranje pred Vladu Brčko distrikta, a potom na usvajanje, u Skupštini, ne obazirući se na činjenicu da je Radna grupa prekinula rad na izradi Uputstva.
I tako sada Radna grupa čeka da Gradonačelnik izda nalog za izmjene Zakona o revizijama i drugih zakonskih propisa, a kabinet Gradonačelnika čeka da Radna grupa završi rad na Uputstvu i isto im dostavi u formi svog finalnog prijedloga.
Kao svijet apsurda u Beketovoj drami „Čekajući Godoa“. A vrijeme prolazi.
Jasno je da postoji određeni problem u komunikaciji na relaciji Radna grupa – kabinet Gradonačelnika, te smo od šefa kabineta pokušali da dobijemo informacije šta se trenutno čeka.
Amir Softić, šef kabineta nam je rekao da namjerava da se čuje sa kolegama iz Kancelarije za revizije i da provjeri šta im iz izvještaja koji su sami dostavili nije jasno. Naime, kako je rekao u razgovoru za portal Revizije info, on nije bio na toj funkciji u periodu kada je Radna grupa formirana te nema informacije da li je Radna grupa pravovremeno i na dobar način dobila upute o tome šta je njen osnovni zadatak.
S druge strane, zabrinjava, za ove prostore, uobičajena relativizacija ozbiljnosti i značaja bilo čega. I pravdanja neopravdivog.
Pa predsjednik Radne grupe, čitav problem komentariše riječima da to ništa nije hitno, jer kao, sad, prvi revizorski izvještaji izlaze tek u aprilu 2022. godine, tako da se Uputstvo može izraditi i u martu???
A, podsjetimo, govorimo o taksativno navedenoj obavezi, na putu euro-atlanskih integracija BiH, čiji je rok za izvršenje, prema akcionom planu Vijeća ministara BiH, bio – maj 2020.
I dodajmo da se ovakvom filozofijom i radom, ništa neće desiti ni do marta sljedeće, a kamoli ove godine. Pri čemu, da i to naglasimo, nam ne treba bilo kakvo uputstvo, kojim će se tek formalno izvršiti obaveza, nego uputstvo koje će uspostaviti funkcionalan mehanizam, koji će dovesti do prekida prakse nekažnjivog ignorisanja revizorskih nalaza i preporuka, od strane revidiranih subjekata.
(D.R. i N.N., Revizije info)