Centri civilnih incijativa (CCI) pozivaju Parlamentarnu komisiju odgovornu za reviziju Parlamenta Federacije BiH da čim prije zakaže sjednicu nakon održanih saslušanja sa predstavnicima 39 revidiranih institucijama u ovoj godini koje nisu dobile pozitivno mišljenje revizora i na finansijske izvještaje i na usklađenost. Sa saslušanjima je završeno, i ono što treba da uslijedi jeste sjednica komisije na kojoj bi se sumirali rezultati saslušanja. Skoro mjesec dana od završetka drugog kruga, odnosno 5 mjeseci od prvih održanih saslušanja sjednica nije ni zakazana, čime je onemogućeno dalje postupanje po revizorskim izvještajima.
Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju Parlamenta FBiH je održala dva kruga saslušanja, prvi tokom jula sa 15 revidiranih institucija, drugi tokom novembra sa predstavnicima 24 revidirane institucije. Podsjećamo, saslušanja se organizuju samo za institucije koje nisu dobile pozitivno mišljenje na obje navedene komponente, one kod kojih su revizori identifikovali propuste u radu. Propusti nisu uočeni samo u radu, već su primjetni i u daljem odnosu prema Parlamentu FBiH jer se na saslušanjima pojedinih revidiranih institucija nisu pojavile odgovorne osobe, već su slali sekretare ili drugo administrativno osoblje i time nagovjestili svoj odnos ka revizorskim izvještajima i preporukama, čime se dodatno obesmišljava rad revizije.
Saslušanja služe da odgovorni ispred institucija obrazlože date nalaze, te se obavežu da će uočene nepravilnosti zaista i otkloniti. Kako bi se to i desilo, naročito uzimajući u obzir praksu niske stope realizacije revizorskih preporuka, potreban je javni nadzor, koji se osigurava kroz djelovanje nadležne Komisije i Parlamenta FBiH. Praćenjem realizacije preporuka Komisija i Parlament osiguravaju da se ispravljanjem uočenih propusta, novac građana troši na najbolji, odnosno najefikasniji način. Kod 39 institucija trenutno to nije tako, te je neodložno i hitno potrebno dalje reagovanje nadležnih. Naročito ako se uzme u obzir da sumarni budžetski rashodi revidiranih institucija iznose cca. 6,5 milijardi KM.
Obzirom da se uskoro usvajaju budžeti institucija, neophodno je što prije u Parlamentu FBiH razmatrati Izvještaje o reviziji institucija kako bi se nalazi revizije i nalazi nadležne Komisije uskladili sa budućim budžetima institucija i javnom potrošnjom. Zbog toga je važno da Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju što prije završi svoj posao i u proceduru dostavi izvještaj o revizorskim izvještajima koji proslijeđuje Parlamentu FBiH.
Podsjećamo i na važnu ulogu Parlamenta, koji prema Zakonu o reviziji institucija FBiH može, na osnovu nalaza revizije i preporuka datih u izvještajima o reviziji, smanjiti budžet jedne ili više institucija ili preduzeti druge odgovarajuće korektivne radnje. Međutim, da bi proces javne revizije bio efikasan potrebno je da svi akteri u procesu budu efikasni, te da se ne čeka 5 mjeseci za razmatranje revizorskih izvještaja u Parlamentu FBiH, za koje je važno da budu razmatrani prije usvajanja budžeta.