Centri civilnih inicijativa danas, 29.10., na adresu su 27 stranaka i 4 nezavisnih kandidata, u Brčko distriktu BiH, poslati javni poziv za izjašnjavanje u vezi sa unapređenjem rezultata procesa javne revizije u Distriktu.
Političkim subjektima je data mogućnost da daju pismenu izjavu i javno obećanje da će njihovi kandidati, koji se nalaze na izbornim listama za lokalne izbore 2020. u Brčko distriktu, podržati uspostavljanje efikasnijeg mehanizma praćenja realizacije preporuka datih od strane Ureda za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu. Pri čemu je posebno akcentirana izrada Uputstva postupanja revidiranih subjekata, sa definisanim nosiocima aktivnosti i rokovima, te uspostavljanje mehanizma za sankcionisanje institucija i pojedinaca koji revizorske preporuke ne realizuju.
Centri civilnih inicijativa su, naime, nedavno obavljenom i objavljenom, analizom procesa javne revizije u Brčko distriktu, uočili upravo ove nedostatke kao ključnu prepreku za ostvarenje projektovanog cilja revizije odnosno poboljšanja rada institucija, interesu građana.
U četverogodišnjem periodu, koji je bio predmet Analize, revidiranim institucijama upućeno je 1687 preporuka, od čega je realizovano svega 33%, pri čemu se značajan broj nerealizovanih preporuka ponavlja iz godine u godinu.
Također, u 37% slučajeva institucije nisu u zakonskom roku dostavile program mjera uklanjanja uočenih nepravilnosti, što ukazuje na nedovoljnu odgovornost revidiranih institucija.
Akcionim planom za realizaciju prioriteta iz analitičkog izvještaja Evropske komisije definisane su, između ostalog, aktivnosti za osiguranje pravovremenog i sistemskog provođenja preporuka javne revizije. U Brčko distriktu BiH, prema ovom dokumentu, trebalo bi izraditi pomenuto Uputstvo postupanja revidiranih subjekata sa definisanim nosiocima aktivnosti i rokovima.
Centri civilnih inicijativa smatraju da bi donošenje navedenog Uputstva povećalo odgovornost revidiranih institucija i doprinijelu povećanju stepena realizacije revizorskih preporuka, a u konačnici i odgovornijem i transparentnijem trošenju javnih sredstava.
Dodatno, kako bi rezultati procesa javne revizije bili bolji, potrebno je uspostaviti mehanizme za sankcionisanje institucija i pojedinaca koji ne realizuju preporuke date od strane revizora, stav je CCI-a, koji se ne odnosi samo na reviziju u Brčko distriktu.
Centri civilnih inicijativa su, stranke i pojedince kojima je uputio ovaj javni poziv, zamolili da se, o postavljenim im pitanjima, izjasne do 10.11.2020. godine. Nakon čega će CCI putem sredstava javne komunikacije informisati javnost o njihovim odgovorima ili izostanku istih.
(TH, Revizije info)