Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH je 31.07.2024. godine objavio Izvješće o financijskoj reviziji Grada Široki Brijeg za 2023. godinu. Iako su revizori identificirali brojne neregularnosti i slabosti u radu i trošenju javnog novca koje je potrebno što prije otkloniti, na što ukazuje i negativno mišljenje revizora za usklađenost poslovanja sa zakonskim propisima, Grad Široki Brijeg nije poduzeo ni prvi korak za njihovo prevazilaženje. Tačnije, Grad Široki Brijeg nije ispoštovao zakonski predviđeni rok za izradu i slanje adekvatnog plana o poduzimanju mjera za otklanjanje identificiranih nepravilnosti.
Naime, po zaprimanju revizorskog izvješća od strane Ureda za reviziju institucija FBiH, revidirane institucije su zakonski obvezne u roku od 60 dana dostaviti svoje odgovore Uredu o poduzimanju radnji na otklanjanju identificiranih neregularnosti i propusta u njihovom radu. Međutim, Grad Široki Brijeg niti nakon više od 8 mjeseci od objave revizorskog izvješća nije ispunio navedenu zakonsku odredbu. To je posebno zabrinjavajuće imajući u vidu da je je od 28 revizorskih preporuka za prevazilaženje uočenih neregularnosti čak 17 preporuka ponovljeno iz ranijeg perioda.
Između ostalog, revizori su ukazali na to da su nabavke roba, usluga i izvođenja radova u iznosu od najmanje 1.426.186 KM izvršene bez primjene postupaka javnih nabavki, što nije u skladu sa zakonom i Odlukom o izvršenju budžeta za 2023. godinu. Osim toga, uočeno je da su bez kriterija i netransparentno realizirani transferi mjesnim zajednicama u iznosu od 435.673 KM i udrugama u iznosu od 128.082 KM. Dodatno, raspodjela transfera za sport u iznosu od 92.811 KM i kulturu u iznosu od 168.783 KM nije izvršena na temelju javnog poziva i kriterija definiranih odlukama o raspodjeli koje je donijelo Vijeće.
Kršenje zakonskih propisa je nedopustivo i pokazuje neodgovornost institucija prema sustavu, javnosti i građanima, pogotovo ukoliko su u pitanju institucije koje imaju ovako veliki utjecaj na kvalitetu života građana. Dodatno se mora istaknuti da je ovo nastavak loše prakse, jer Grad Široki Brijeg je istu obvezu prekršio i ranije kada je bio predmet financijske revizije.
Zbog toga je važno da nadzorni organ poduzme adekvatne mjere sa ciljem osiguranja odgovornog i zakonitog postupanja Gradske uprave prema dobijenim revizorskim nalazima i preporukama. Sukladno tome, CCI poziva Gradsko vijeće da zahtijeva od Gradske uprave kreiranje i dostavljanje prema Uredu za reviziju institucija FBiH adekvatnog Plana sa jasno naznačenim aktivnostima, rokovima i odgovornim osobama za provedbu tih aktivnosti.
Nadalje, s ciljem uspostave nadzora nad otklanjanjem identificiranih nepravilnosti i slabosti, potrebno je da Gradsko vijeće, odmah nakon izrade Plana otklanjanja nepravilnosti, na sjednici razmotri navedeni Plan zajedno sa revizorskim izvješćem, te osigura mehanizme za dalje praćenje provedbe tog Plana. Lokalni parlament bi trebao, sukladno svojim nadležnostima, poduzeti adekvatne korake kako bi se rad institucija vratio u okvire zakonitog i efikasnog upravljanja javnim sredstvima.
(CCI / Revizije info)