Mala i srednja poduzeća (MSP-ovi) koja imaju manje od 250 zaposlenih, uveliko se smatraju okosnicom ekonomije. U EU ona zapošljavaju dvije trećine ukupnog broja zaposlenih u privatnom sektoru i ostvaruju više od polovine ukupne privredne proizvodnje. Stoga sve mjere koje im mogu pomoći da razviju i internacionalizuju poslovanje mogu uvelike uticati na otvaranje radnih mjesta i rast.
Internacionalizacija je, inače, proces povećanja prisutnosti preduzeća na međunarodnim tržištima, u prvom redu u obliku izvoza, ali i uvoza i tehničke saradnje. Ta međunarodna tržišta mogu biti unutar jedinstvenog tržišta EU ili u trećim zemljama.
Evropski revizorski sud polazi od teze da se MSP-ovi se i dalje suočavaju s nizom prepreka koje im stoje na putu da postaju aktivniji na međunarodnom nivou i da uživaju pogodnosti koje nudi prekogranična trgovina. Te prepreke uključuju nedostatak znanja o inozemnim tržištima i poslovnim prilikama, složene propise i administrativne prepreke, te, nedovoljne resurse za internacionalizaciju. Pomaganje preduzećima da efikasno prevladaju te prepreke jedan je od glavnih prioriteta EU, pri čemu je pokrenut niz inicijativa kojima se uzimaju u obzir potrebe MSP-ova. Konkretno, u takve inicijative ubrajaju se Evropska preduzetnička mreža, inicijativa Startup Europe, podrška iz instrumenta za MSP-ove i evropskih strukturnih i investicijskih fondova te druge inicijative u okviru programa za konkurentnost MSP-ova (COSME).
„MSP-ovi su okosnica evropske ekonomije. Što je još važnije, oni se mogu dodatno razvijati i na taj način još više doprinijeti rastu EU, stupanjem na nova tržišta u EU-u i šire”, poručila je Ivana Maletić, članica Evropskog revizorskog suda zadužena za ovu reviziju. „Stoga je ključno podsticati njihovo učestvovanje na međunarodnim tržištima, te će se ovom revizijom precizno utvrditi jesu li ciljane mjere EU proizvele željene rezultate.”
EU je osmislio strategiju i utvrdio mjere čija je svrha pružiti podršku MSP-ovima i omogućiti im da iskoriste prednosti koje nudi prekogranična trgovina i saradnja. Aktom o malom preduzetništvu 2008. uspostavljena je opšta politika EU u pogledu internacionalizacije MSP-ova, kako unutar tako i izvan jedinstvenog tržišta. Tri godine kasnije Evropska komisija objavila je komunikaciju pod naslovom „Mala preduzeća, veliki svijet”, u kojoj je utvrđena strategija EU za internacionalizaciju MSP-ova. Cilj te strategije bio je međusobno uskladiti brojne mjere i instrumente s vrlo različitim pristupima i ciljevima kako bi se podržao rast evropskih MSP-ova na međunarodnom nivou. Strategijom su se utvrdila i načela kojima se uređuju sve inicijative na nivou EU u tom području.
Ova tek započeta revizija usmjerena je na podršku EU čija je svrha olakšati MSP-ovima pristup međunarodnim tržištima. Ispitat će se kako su dvije ključne mjere kojima direktno upravlja Evropska komisija (Evropska preduzetnička mreža i inicijativa Startup Europe) konkretno doprinijele postizanju ciljeva EU-a u tom području. Revizori će posebno ispitati:
o usklađenost strategije EU za internacionalizaciju MSP-ova;
o efikasnost postojećih mjera koje se koordiniraju na nivou EU; i
o koliko su te mjere uspješne u nadopunjavanju nacionalnih inicijativa.
Ova bi revizija prema rasporedu trebala biti završena u drugoj polovini 2021. godine.
Inače, Evropski revizorski sud ove je godine već objavio tematski izvještaj o instrumentu za MSP-ove i tematski izvještaj o instrumentima trgovinske zaštite EU. Do kraja 2021. Sud također planira obaviti procjenu efikasnosti podrške koja se pruža iz Evropskog fonda za regionalni razvoj u pogledu poboljšanja konkurentnosti MSP-ova i njihove pripremljenosti za budućnost.
(T.H., revizije.info)