Komentari i analize

OD 0 DO 100% – TRENUTNA REALIZACIJA PLANA ZA OVU GODINU U REVIZORSKIM INSTITUCIJAMA U BIH

Revizije info daju presjek realizacije planiranih obaveza u 2020. godini, u segmentu finansijske revizije, za sve 4 vrhovne revizorske institucije u BiH. Stepen, do 16.08.2020., objavljenih izvještaja o provedenim finansijskim revizijama za 2019., kreće se od 0 do 100%. U svim revizorskim institucijama, pak, tvrde da će revizije biti završene u planiranim rokovima.

Institucije koje se bave eksternom revizijom javnog sektora u BiH, za razliku od parlamenata kojima su odgovorni, redovno ispunjavaju svoje godišnjim programima rada planirane obaveze – u potpunosti ili gotovo u potpunosti.

Rokovi za ispunjenje planiranih obaveza, za svaku od ovih institucija određeni su odgovarajućim aktima. I različiti su. No, u principu, rokovi su postavljeni tako da su usklađeni sa donošenjem budžeta, kako bi parlamenti imali mogućnost da intervenišu i da eventualnim smanjenjem budžeta određenim institucijama, koje su dobile loše revizorske ocjene ili koje ignorišu date im preporuke za otklanjanje uočenih nedostataka, sankcionišu te institucije, s ciljem uzrokovanja pozitivnih promjena u nastavku.

Iako ponašanje parlamenata (stalno kašnjenje i nedovoljna ozbiljnost) dovodi u pitanje ovu zamisao kreatora zakona o reviziji, iza koga su stajali međunarodni stručnjaci sa dugogodišnjim iskustvom (i svojim i revizorskih institucija u svojim zemljama), revizorske institucije u BiH svoj posao rade vodeći računa o rokovima. Nadajući se da će to početi da rade i parlamenti.

DRŽAVNI URED U POTPUNOSTI ISPUNIO PLAN

Trenutno stanje je da je državni Ured za reviziju, objavljivanjem posljednjeg “paketa” izvještaja, 24.07., u potpunosti realizovao plan pojedinačnih finansijskih revizija za 2019. godinu i učinio javno dostupnim sve izvještaje o provedenim revizijama, osim izvještaja za Obavještajno-sigurnosnu agenciju, koji je, zbog specifičnosti ove agencije, upućen samo njoj i parlamentarnoj komisiji zaduženoj za njen nadzor. (Napomenimo da i pored toga što se Ured pridržava upute o javnoj nedostupnosti ovog materijala, OSA uporno odbija da Uredu stavi na uvid sve, za reviziju, relevantne materijale, zbog čega Ured već 15 godina ovoj agenciji daje “uzdržano mišljenje”).

Osim pojedinačnih revizija, Ured svake godine radi i finansijsku reviziju izvršenja budžeta institucija BiH. Ove godine, zbog kašnjenja Ministarstva finansija BiH, koje je Izvještaj o izvršenju budžeta dostavilo tek krajem juna, kada je, u normalnim okolnostima, da nije bilo kašnjenja, revizija Ureda već trebala biti završena, izvještaj o ovoj reviziji bit će, prema informacijama iz Ureda, objavljen nakon završetka revizije, čiji je zakonski rok 90 dana od dostavljanja izvještaja od strane Ministarstva finansija, što znači do kraja septembra.

Vrijedi spomenuti da je, od ove godine, Ured za reviziju institucija BiH prekinuo praksu objavljivanja svih izvještaja odjednom i prešao na objavljivanje u manjim “paketima”. Pa je već 26.05. objavljeno prvih 12 izvještaja, 12.6. trinaest, 03.07. dodatnih 12, 10.07. još 17, te 24.07. završnih 20 izvještaja o finansijskoj reviziji pojedinačnih institucija na državnom nivou. Ovakav pristup doprinosi poboljšanju uvida u rad revizora, odnosno u stanje u revidiranim institucijama, najšire javnosti. Naime, iako je i dosadašnji rad Ureda odlikovala maksimalna transparentnost, ogromna količina materijala koja bi odjednom bila dostupna javnosti, onemogućavala je da se posveti potrebna pažnja svakom pojedinačnom izvještaju, odnosno revidiranoj instituciji. Te bi se konkretni problemi, u vezi sa određenim institucijama, na koje su revizori ukazali u izvještajima, gubili u obilju sumarnih statističkih podataka.

GLAVNA SLUŽBA ZA REVIZIJU JAVNOG SEKTORA RS IMA JOŠ DVIJE SEDMICE ZA 10 REVIZIJA

Prema Planu revizija u Sektoru finansijske revizije za 2020. godinu, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, do kraja avgusta treba da obavi 54, a onda, do 15.12. još 14 finansijskih revizija, različitih institucija u Republici Srpskoj. U prvom roku, prema planu, trebao bi biti objavljen i Konsolidovani godišnji finansijski izvještaj za korisnike budžeta RS.

Do sada je objavljeno 45 izvještaja. Što je 82% od planiranog do kraja avgusta. Odnosno, ostalo je još dvije sedmice za završetak preostalih 10 finansijskih revizija, planiranih u ovom periodu (među kojima su revizije 5 opština, 3 doma zdravlja, Zavod za zapošljavanje, te, Konsolidovani godišnji finansijski izvještaj).

Posmatramo li plan za čitavu godinu, njegovo izvršenje, u ovom trenutku, je 65%.

Inače, specifičnost Glavne službe za reviziju javnog sektora RS je da izvještaje objavljuje pojedinačno ili u manjim grupama. Ove godine objavljivanje je započelo sa objavljivanjem izvještaja o finansijskoj reviziji Narodne Skupštine RS, te Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, krajem marta ili precizno – 24.03.2020.

FEDERALNI URED ĆE IMATI NAPORAN SEPTEMBAR

Ured za reviziju institucija u FBiH ima i svoj dosad najambiciozniji plan finansijskih revizija i istovremeno najobimniji od svih vrhovnih revizorskih institucija u BiH. U 2020. godini, naime, ovaj je ured planirao izvršiti finansijsku reviziju za 2019. i objaviti izvještaje za 89 institucija, plus Godišnji izvještaj o izvršenju Budžeta FBiH za 2019. godinu.

U tri dosadašnja “vala” objava, objavljeno je 37 izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji institucija u FBiH za 2019. godinu (04.06. devetnaest, 26.06. deset i 30.07. osam).

Trenutna realizacija je, dakle, svega 41%.

No, iz Ureda nas uvjeravaju da se ostale revizije obavljaju u skladu s Planom revizija za 2019/2020. godinu i da će izvještaji biti objavljeni sukcesivno, sa konačnim rokom do 30. 9. 2020. godine. Što je čak i nešto prije roka u kome se realizacija završavala u prethodne tri godine.

Treba naglasiti da zajedničke parlamentarna komisija oba doma Parlamenta FBiH odgovorna za reviziju još uvijek zvanično ne postoji i ne radi. Naime komisija je svoju posljednju sjednicu održala 13.02.2018.(!) a njen konačni izbor u aktuelnom sazivu Parlamenta, nakon skandaloznog dvoipogodišnjeg vakuuma u radu, potvrđen je pred kolektivni odlazak parlamentaraca na godišnji odmor, a odluka o tome nije proslijeđena Službenim novinama na objavu. A kad počne da radi, suočiće se preko 200 izvještaja o finansijskim revizijama za 2017., 2018. i 2019. Jer za svo ovo ovo vrijeme kako Komisija i Parlament ne rade svoj posao, Ured za reviziju ga radi. I dostavlja svoje izvještaje pred “zatvorena vrata”.

U BRČKO DISTRIKTU JOŠ ČEKAMO REVIZORSKE IZVJEŠTAJE

Ured za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu planirao je u 2020. godini izvršiti 28 finansijskih revizija za 2019. godinu pojedinačnih institucija Brčko distrikta i finansijsku reviziju godišnjeg finansijskog izvještaja budžeta Distrikta za 2019. godinu. Do sada nije objavljen nijedan izvještaj. Po informaciji iz ovog ureda, izvještaji su završeni, ali su na lektorisanju, odnosno prilagođavanju na sve tri jezičke varijante kojim se služe “konstitutivni narodi” u BiH, nakog čega će, po povratku poslanika Skupštine Distrikta sa godišnjeg odmora, biti dostavljeni Skupštini, a nakon izjašnjavanja Skupštine, biti dostupni javnosti.

Konstatujmo da je to praksa različita od prakse državnog i entitetskih institucija za reviziju. Koji izvještaje čine dostupnim javnosti istovremeno sa njihovim dostavljanjem institucijama. Čime se povećava transparentnost u samom procesu i javnosti čine dostupni svi podaci, a samim tim bar donekle amortizuje šteta od kašnjenja i neadekvatnog reagovanja parlamenata, vlada i tužilaštava, na revizorske nalaze.

(T.H., revizije.info)