Među 12 izvještaja o obavljenoj finansijskoj reviziji za 2019. godinu, nad institucijama na državnom nivou, objavljenih u prvom “paketu” Ureda za reviziju institucija BiH, nalaze se i izvještaji o provedenoj reviziji tri agencije – za nadzor nad tržištem, za osiguranje i za poštanski saobraćaj.
Agencija za nadzor nad tržištem BiH jedina je od tri navedene agencije (i jedina od 12 institucija iz ovog prvog “paketa”) koja nije dobila pozitivno, nego mišljenje s rezervom, uz dodatno skretanje pažnje, za usklađenost sa zakonima i drugim propisima. Dok je za finansijske izvještaje (kao drugu komponentu finansijske revizije), kao i sve ostale institucije ocijenjena pozitivno.
Ovo je tek drugi put, od 2006. godine, kada je Agencija za nadzor nad tržištem BiH formirana, da revizija njenog poslovanja nije završila pozitivnom ocjenom. Prethodno se to desilo još 2007. godine, kada je Agencija dobila takođe mišljenje s rezervom za usklađenost sa zakonima i drugim propisima – zbog toga što procedure javnih nabavki nisu u svim slučajevima bile provedene u skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama.
Što se tiče finansijske revizije za 2019. godinu – za izricanje mišljenje s rezervom, Uredu za reviziju, kao osnov, poslužila je činjenica da je ostvareni broj zaposlenih, u Agenciji, tokom posmatrane godine bio veći od broja odobrenog Zakonom o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveze BiH, što je posljedica netransparentnog zapošljavanje na određeno vrijeme, bez javnog konkursa i njihovog prijema u stalni radni odnos, nakon obnavljanja ugovora na određeno vrijeme u periodu dužem od dvije godine.
Agencija je, naime, za dva zaposlena obnavljala ugovore o radu na određeno vrijeme po tri meseca, u kontinuitetu, duži vremenski period, uz objašnjenje da je isto neophodno zbog povećanja obima posla. Tokom navedenog perioda, međutim, nije traženo odobrenje za dodatno zapošljavanje, niti je provedena konkursna procedura za popunjavanje radnih mjesta. Takođe, nisu prezentirani dokazi posebnih razloga koji se vezuju za povećan obim poslova, hitnost i nemogućnost provođenja postupka javnog konkursa.
Revizorskim postupcima utvrđeno je da Agencija nije adekvatno i dovoljno dokumentovano obrazložila postojanje uslova za angažovanje putem ugovora na određeno vrijeme bez provođenja konkursne procedure, niti potrebu za obavljanjem poslova u dužem vremenskom periodu. Pored toga, prilikom sklapanja ugovora, Agencija nije postupila u skladu s članom 16. stav 3. Zakona o radu, koji propisuje da se zaključivanje ugovora na određeno vrijeme može vršiti dok traje potreba za obavljanjem takvih poslova, a najduže dvije godine. S tim u vezi, Ured za reviziju je istakao da neprekidno obnavljanje ugovora o radu na određeno vrijeme, u cilju stvaranja uslova za prijem u stalni radni odnos, pored netransparentnosti, predstavlja potpuno neprihvatljiv model zapošljavanja u institucijama BiH.
Rukovodstvu Agencije je, takođe, skrenuta pažnja da Agencija nije preduzela aktivnosti na usklađivanju postojeće Mape poslovnih procesa i Registra rizika, sa smjernicama za provođenje procesa upravljanja rizicima u institucijama BiH.
Pored navedenog, revizorski tim, u sastavu Snježana Baštinac, Fatima Mehanović I Adnan Muharemagić, tokom obavljanja revizije konstatovao je i sljedeće konkretne nedostatke u radu Agencije:
- Analizom testiranih putnih naloga, utvrđeno je da je u jednom broju slučajeva, uz putni nalog nije priloženo pozivno pismo organizatora o zakazanim sastancima ili eventualna elektronska prepiska iz koje se može utvrditi povod za službeno putovanje. Radi se o putnim nalozima direktora Agencije;
- Popravka i servisiranje službenih vozila se u jednom broju slučajeva nije realizovala na temelju interne procedure Agencije, koja propisuje potpisivanje radnih naloga dobavljača prilikom popravke službenog vozila. U jednom slučaju je izvršeno servisiranje vozila u garantnom roku kod dobavljača koji nije ovlašteni serviser za tu vrstu vozila, bez adekvatnog obrazloženja i na taj način se izložilo riziku od djelimičnog ili potpunog prestanka garancije.
- Početkom 2019. godine Agencija je promijenila adresu, sa novom lokacijom svog sjedišta, nakon čega su izdata nova rješenja o naknadama za prevoz na posao i sa posla, svim zaposlenim u Agenciji, sa istim iznosima naknade kao i u prethodnim rješenjima, bez podnošenja novog zahtjeva zaposlenih (s novim mjestom rada i priloženom udaljenosti mjesta prebivališta i radnog mjesta).
- Sistem finansijskog upravljanja i kontrole nije proveden u skladu sa Zakonom o finansiranju institucija BiH.
- U toku godine, pojavila se potreba za većim sredstavima na poziciji plata, zbog angažovanja većeg broja zaposlenih u odnosu na odobreni broj. Osim toga, revizori su konstatovali da postoje odstupanja između realizovanih i planiranih sredstava po strukturi radnih mjesta, te je dio tako planiranih sredstava preusmjeren na sredstva za plate zaposlenih na radnim mjestima koja nisu bila planirana.
- Nijedna od preporuka datih Agenciji u prethodnom revizorskom izvještaju nije realizovana.
Inače, Agencija za nadzor nad tržištem je formirana 01. juna 2006. godine, sa sljedećim zadacima:
- Osiguranje sistematičnog, usklađenog i djelotvornog sistema nadzora nad tržištem BiH;
- Razvoj međudržavne i međunarodne saradnje u oblasti nadzora nad tržištem;
- Podizanje i izgradnja profesionalnih i stručnih kapaciteta u svim strukturama nadzora nad tržištem;
- Afirmacija principa nezavisnosti, nepristrasnosti i nediskriminacije u provođenju nadzora nad tržištem;
- Podizanje nivoa sigurnosti ljudi i životinja te zaštita životne sredine od opasnih proizvoda.
Agencijom rukovodi direktor u saradnji sa zamjenikom direktora koji se imenuju na period od četiri godine. Agencija ima svoj budžet koji je sastavni dio budžeta institucija Bosne i Hercegovine.
(TH, revizije.info)