Podsjećanja

INSTITUCIJE NEEFIKASNE U UPRAVLJANJU GRANTOVIMA

U decembru 2016. Ured za reviziju institucija BiH objavio je Izvještaj o reviziji učinka "Upravljanje grantovima u institucijama Bosne i Hercegovine". Portal Akta.ba se u januaru 2017. osvrnuo na najznačajnije zaključke tog izvještaja.

Ured za reviziju institucija BiH je proveo reviziju učinka „Upravljanje grantovima u institucijama BiH“. Revizija je izvršena sa ciljem da se analizira način na koji institucije BiH upravljaju grantovima, ukaže  na slabosti u upravljanju i daju preporuke čijom implementacijom bi se ovaj proces unaprijedio.

Već duži niz godina kroz izvještaje finansijske revizije se ukazuje na probleme koji se tiču upravljanja grantovima. Najviše pažnje je posvećeno izvještavanju korisnika o namjenskom utrošku grant sredstava.

Revizija je analizirala upravljanje grantovima koje su institucije BiH dodjeljivale korisnicima, kako iz redovnog budžeta, tako i iz tekuće rezerve i donacija. Nalazi do kojih se došlo revizijom ukazuju na to da postojeći način upravljanja grantovima nije efikasan i usmjeren ka ostvarivanju rezultata i postizanju ciljeva.

“Planiranju grantova ne prethodi utvrđivanje jasno definisanih ciljeva koji se žele postići, aktivnosti kojima će se ti ciljevi postići, niti jasni i mjerljivi pokazatelji rezultata. Ni planiranje budžeta za grantove i raspored sredstava po različitim vrstama grantova se ne zasniva na analizama i dokumentovanim podacima”, pokazuju rezultati analize ovog Ureda.

Dodjela grantova nije uspostavljena na način koji osigurava jednaku transparentnost i postupanje, kao i pretpostavke za ostvarenje rezultata i ciljeva.

Propisi koji detaljnije uređuju procedure dodjele grantova se međusobno razlikuju kako po institucijama tako i po vrstama grantova. Određeni segmenti nisu regulisani Propisima pa ostavljaju prostor za slobodna tumačenja i različita postupanja.

Postojeći način vrednovanja kriterija i rasporeda sredstava granta po korisnicima ne osigurava pretpostavke za izvršenje aktivnosti za koju su dodijeljena sredstva. Rezultat prethodnog je da najveći broj korisnika nije dobio sredstva u traženom iznosu, pa čak ni oni korisnici čiji je predloženi projekat visoko ocijenjen sa aspekta doprinosa ciljevima, relevantnosti, izvodljivosti i održivosti samog projekta.

Također, revizori navode da institucije nisu uspostavile sistem praćenja i kontrole namjenskog utroška grantova niti izvještavanja o postignutim rezultatima i ključnim pokazateljima uspješnosti.

“Praćenje i kontrola su više fokusirani na evidencije o dostavi izvještaja nego na suštinskoj analizi ostvarenih rezultata i postignutih ciljeva. O učincima granta se ne izvještava i bez obzira na sredstva koja se godinama dodjeljuju, ni za jednu oblast ne postoje evaluacije koliko je unaprijeđeno stanje u oblastima za koje su dodjeljivani grantovi”, navodi se u analizi.

Osim toga, revizija je pokazala da institucije prilikom planiranja budžeta ne obrazlažu načine na koji su odredile iznos traženih sredstava, iako je isto propisana obaveza.

Kada je u pitanju postupak dodjele grantova, uočeno je da se propisi koji detaljnije uređuju postupak dodjele grantova razlikuju kako po institucijama tako i po vrstama granta, a sa  sa aspekta transparentnosti, od dodjele putem javnog poziva, do dodjele samo na osnovu podnesenog zahtjeva.

Uslovi za dodjelu granta, propisani odlukom, a koje aplikant treba da ispuni, nisu u svim slučajevima uzeti u obzir od strane komisije. Za određene vrste grantova nisu uspostavljeni kriteriji za dodjelu, a za određene vrste nisu transparentni. Kriteriji često nisu mjerljivi, a u određenim slučajevima se i ne primjenjuju.

Imajući u vidu navedeno, Ured za reviziju je dao preporuke nadležnim institucijama, čijom implementacijom bi se unaprijedila efikasnost upravljanja grantovima i ostvarenje rezultata i postizanje ciljeva za koje su namijenjeni grantovi.

Konkretno, Ministarstvu finansija i trezora se preporučuje da preciznije definiše grantove i osigura uslove za jasno i pouzdano evidentiranje izdataka za grantove, osigura uslove za bolje planiranje i evidentiranje grantova i razmjenu podatka o korisnicima grantova između institucija.

Inače, podaci koji su prikupljani za period 2014, 2015. i 2016. godina pokazuju da su institucije BiH u periodu 2014. – 30.09.2016. godine dodijelile preko 66 miliona KM kroz grantove.

U godišnjim planovima za 2016. godinu su vidljivi pozitivni pomaci u planiranju grantova u institucijama BiH, ali su uočeni i određeni nedostaci i slabosti.

(Akta.ba, 13.01.2017.)