Novosti

URED ZA REVIZIJU INSTITUCIJA U FBiH OBJAVIO IZVJEŠTAJ O SVOJIM AKTIVNOSTIMA U 2019. GODINI

Izvještaji o reviziji, za institucije u kojima su utvrđena značajna kršenja zakona, dostavjeni su nadležnim organima za provođenje zakona. No, ovaj segment, „postizvještajnog reagovanja“ drugih institucija sistema je već godinama i najsporniji. I predmet nerazumijevanja, uzajamnih optužbi i prebacivanja odgovornosti. Naime, ni tužilaštva ni Parlament ne koriste u dovoljnoj mjeri (ili nikako) mogućnosti, koje im stoje na raspolaganju, za sankcionisanje institucija, i odgovornih pojedinaca u njima, za greške i propuste u radu i kršenja zakona i drugih propisa ili za nepoštovanje i neprovođenje revizorskih preporuka i zaključaka Parlamenta.

26.03.2020., u vrijeme jednosedmičnog kolektivnog godišnjeg odmora, na koji je Ured za reviziju institucija FBiH otišao nakon donošenja Vladine odluke o proglašenju nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa, Ured za reviziju institucija u FBiH, na svojoj web stranici, objavio je izvještaj o svojim aktivnostima za 2019. godinu.

Generalni revizor Federalnog Ureda, Dževad Nekić, u uvodnoj riječi Izvještaja ističe da su u 2019. godini, ostvarene sve obaveze iz Plana i programa rada ove institucije, uz optimalno korištenje ljudskih, materijalnih i finansijskih raspoloživih resursa.

Izvršene su 82 finansijske revizije (revizije finansijskih izvještaja i usklađenosti sa zakonima i drugim propisima, institucija u FBiH, za 2018. godinu), i izvještaji su dostavjeni revidiranim subjektima, Parlamentu FBiH i drugim nadležnim institucijama, a, objavljivanjem na web stranici Ureda, stavljeni su i na uvid javnosti.

Izvještaji o reviziji, za institucije u kojima su utvrđena značajna kršenja zakona, dostavjeni su nadležnim organima za provođenje zakona.

Na žalost, ovaj segment, „postizvještajnog reagovanja“ drugih institucija sistema je već godinama i najsporniji. I predmet nerazumijevanja, uzajamnih optužbi i prebacivanja odgovornosti.

Naime, ni tužilaštva ni Parlament ne koriste u dovoljnoj mjeri (ili nikako) mogućnosti, koje im stoje na raspolaganju, za sankcionisanje institucija, i odgovornih pojedinaca u njima, za greške i propuste u radu i kršenja zakona i drugih propisa ili za nepoštovanje i neprovođenje revizorskih preporuka i zaključaka Parlamenta.

Pritom, Parlament FBiH je, tokom cijele 2019. godine funkcionisao bez Zajedničke komisije odgovorne za reviziju. Odnosno, posljednja sjednica ove komisije održana je još 13. februara 2018. godine. A Komisija novog saziva Parlamenta još uvijek nije kompletirana i počela sa radom. Posljedica toga je da izvještaji Ureda za reviziju za 2017. i 2018. godinu još uvijek nisu bili predmet parlamentarne rasprave, niti su provedena saslušanja određenih subjekata i kreirani zaključci tim povodom.

Osim finansijskih revizija, Ured je, u 2019. godini, objavio i 4 revizije učinka, kojim su obuhvatili aktuelne društvene probleme – zagađenost zraka, program sufinansiranja zapošljavanja, nedovoljna obnova šuma i kapaciteti za planiranje razvojnih projekata u kantonima. Prva dva izvještaja (“zrak” i “zapošljavanje”) predstavljaju nove revizije učinka u kojima su, osim nalaza i zaključaka, date preporuke. Druga dva izvještaja odnose se na praćenje realizacije preporuka iz ranije objavljenih izvještaja revizije učinka, te su u njima predstavljeni nalazi i zaključci.

U četvrtom kvartalu donesen je plan revizije za 2019/2020. godinu, kojim je predviđeno obavljanje 90 finansijskih revizija (što je najviše do sada) i četiri revizije učinka.

Generalni revizor je naglasio da su planirane aktivnosti izvršene i pored određenih ograničenja i izazova, poput zapošljavanja i nedovoljnih smještajnih kapaciteta.

Plan zapošljavanja nije realizovan, čime je, nažalost, propuštena prilika, stvorena činjenicom da je nadležna parlamentarna komisija po prvi put odobrila zapošljavanje onoliko novih radnika koliko je Ured tražio, u svom nacrtu Budžeta. Razlog nerealizacije plana u ovom kontekstu je taj da se na konkurse za upražnjena radna mjesta nije prijavilo dovoljno kandidata koji ispunjavaju visoke kriterije u pogledu stručnih kvalifikacija i kompetencija.

U cilju prevazilaženja ovog problema i stvaranja stabilnih osnova za uspješan rad u budućnosti, Ured za reviziju je pokrenuo saradnju s akademskom zajednicom. I kao prvi korak saradnje, u Uredu će biti omogućena praksa za studente i studentice ekonomskih fakulteta.

(TH, revizije.info)