Iako je prošle sedmice, 13.02.2020., na 5. sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH, izabrano 7 članova Zajedničke parlamentarne komisije odgovorne za reviziju, od 14 koliko ih ona broji, na jučerašnjoj (19.02.2020.), cjelodnevnoj, 11. redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, nije izabrano i preostalih 7.
Time ova komisija, koja je svoju posljednju sjednicu imala prije čak dvije godine – 13.02.2018. – nastavlja sa neradom. Iako je pred njom ogroman posao i dva godišnja ciklusa revizija Federalnih institucija, koja Komisija nije analizirala, nije organizovala javna saslušanja i Parlamentu predložila odgovarajuće zaključke u cilju poboljšanja stanja i eventualnog sankcionisanja odgovornih za loše finansijske izvještaje ili kršenje zakona.
Podsjetimo da je posljednji revizorski izvještaj koji je Komisija proslijedila Parlamentu Federacije BiH, na samom početku 2018. godine, bio Izvještaj o revizorskom izvještaju o budžetu F BiH i revidiranim korisnicima budžeta, za – 2016. godinu.
Zanimljivo je da je na potrebu formiranja Komisije, upozoreno na samom početku sjednice, pri raspravi o dnevnom redu. Naime, umjesto da Kolegij spremno reaguje na činjenicu da je prethodne sedmice Dom naroda imenovao svoje predstavnike u ovu komisiju i da za prvu sjednicu koja se održava nakon te sjednice Doma naroda, ima (od Komisije za izbor i imenovanja) spremna imena o kojim bi se Predstavnički dom izjasnio, i da Komisija za reviziju konačno bude formirana, na potrebu da se kompletira sastav ove komisije i da ona počne da radi, ukazao je opozicioni poslanik – Damir Mašić, iz SDP BiH.
“Sramota je da nekoliko godina, mi, kao Parlament Federacije, pa i Predstavnički dom, nismo imali priliku da malo pretresemo revizorske izvještaje. Ne vidim problem da se danas u toku zasjedanja Parlamenta ne održi sjednica Komisije za izbor i imenovanja i da Predstavnički dom imenuje 7 članova koje treba, jer se radi o zajedničkom tijelu sa Domom naroda. I zaista, ne postoje nikakve prepreke da se to desi, a mi ne vidimo razlog zbog čega da se odugovlači dalje sa tim procesom.“, rekao je Mašić, dodavši:
„Nekoliko godina, ponavljam, nisu razmatrani revizorski izvještaji i bilo bi dobro da prekinemo tu praksu i da ovaj parlament i nadležno radno tijelo oba doma Parlamenta počne da radi svoj posao.”
Predsjedavajući Doma, međutim, kao da nikad nije čuo narodnu mudrost „Sve što možeš uraditi danas ne ostavljaj za sutra“, na prijedlog poslanika Mašića, reagovao je riječima: “Što se tiče ove komisije za reviziju, ja sam razgovarao sa dopredsjedavajućim, on je predsjednik Komisije za izbor i imenovanja – ukoliko se steknu uslovi, mi ćemo do kraja sjednice da se pripremi a ako ne, onda ćemo sljedeći put.“
Pri tome se, krajnje neuvjerljivo, pravdajući i odgovornost prebacujući na Dom naroda (koji je, kao što smo rekli, prošle sedmice izabrao svoje predstavnike u ovu komisiju): „Znate mi nju nismo popunjavali zato što radna tijela nisu imenovana u Domu naroda. Ovdje se radi o zajedničkoj parlmentarnoj komisiji odgovornoj za reviziju i ona bez svog dijela iz Doma naroda ne bi imala nikakvog smisla. Zbog toga je dosad nije ni bilo.“.
Da su tako razmišljali i u Domu naroda, Zajednička komisija za reviziju ne bi bila formirana ni za još 2 godine. Čekala bi novi sastav Parlamenta u kome se ne bi igrali igre: „Prvo ti, pa ću ja, jednog dana“.
Zanimljivije, i donekle uvjerljivije, obrazloženje ponudio je Dopredsjedavajući, ustvrdivši da je razlog što Komisija još nije formirana taj da na Komisiju za izbor i imenovanja nije došlo nijedno ime, iz klubova stranaka u Predstavničkom domu.
Ali je i to, zapravo, takođe tek izgovor. Jer je rukovodstvo doma, odnosno Kolegij, trebalo inicirati taj proces, a ne čekati da se klubovi sami sjete i pošalju prijedloge.
„Izvolite da u narednom periodu osiguramo uvjete, Povjerenstvo će biti sazvano i ovo ćemo odraditi. Istinski, ja mislim da danas nismo spremni, ali, ako vi mislite da treba, ja nemam ništa protiv.”, zaključio je Dopredsjedavajući.
I na tome je i ostalo.
I Parlament Federacije BiH i dalje nastavlja da zanemaruje svoju obavezu kontrole efikasnosti i zakonitosti trošenja javnih sredstava od strane institucija pod nadležnošću Ureda za reviziju institucija FBiH. I da, svojim neradom, obesmišljava rad ovog ureda. I pogoduje širenju prostora za nekažnjeno kršenje zakona i korupciju unutar institucija vlasti ili onih koje bi one trebale da kontrolišu, na što su, u više navrata, upozorili iz Centara civilnih inicijativa, koji čitavu ovu situaciju tretiraju kao krajnje neprihvatljivu.
U međuvremenu, dok Parlament i njegova komisija ne rade svoj posao, Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH, objavio je, najprije, izvještaje o finansijskoj reviziji za 2017. a onda i izvještaje za 2018. A sada uveliko radi na izvještajima za 2019.
(TH, revizije.info)