Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH objavio je danas, 20.02.2025., prvi izvještaj iz svog godišnjeg plana za 2025. godinu (koji je ujedno i jedini dosad objavljeni iz godišnjih planova za ovu godinu 4 VRI u BiH). Radi se o izvještaju o provedenoj reviziji učinka na temu „Upravljanje oduzetom i zaplijenjenom imovinom”.
Revizija, provedena s ciljem ispitivanja efikasnosti upravljanja ovom imovinom (evidentiranja, procjene vrijednosti, skladištenja, prodaje, najma itd.) u periodu 2021-2023. godine, obuhvatila je rad osam subjekata relevantnih za predmetnu oblast: Federalnu agenciju za upravljanje oduzetom imovinom, Komisiju za upravljanje oduzetom imovinom Vlade Zapadnohercegovačkog kantona, Poreznu upravu Federacije BiH i pet kantonalnih policijskih uprava – iz Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog, Srednjobosanskog, Hercegovačko-neretvanskog i Kantona Sarajevo.
U objavljenom izvještaju, Ured je „diplomatskim rječnikom“ konstatovao da su rezultati revizije pokazali „nedovoljnu efikasnost nadležnih institucija“ u upravljanju oduzetom i zaplijenjenom imovinom u smislu njenog adekvatnog evidentiranja, očuvanja vrijednosti i ostvarenja potrebne koristi.
Ustvari, stanje je – skandalozno.
Revizijom je utvrđeno da nadležne institucije nisu uspostavile ni vjerodostojne i sveobuhvatne evidencije o oduzetoj i zaplijenjenoj imovini???
Ne vrše se redovne procjene vrijednosti oduzete i zaplijenjene imovine, tako da nije poznata njena stvarna vrijednost??? Iako se redovno izdvajaju budžetska sredstva za skladištenje oduzete i zaplijenjene imovine, uslovi u skladištima nisu odgovarajući. Stoga nije osigurano očuvanje njene vrijednosti.
Takođe, nisu uspostavljene odgovarajuće elektronske baze podataka. Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom trenutno vodi samo interne, pomoćne evidencije, u pisanom obliku i u Excel formatu. Krajem 2022. godine došlo je do trajnog gubitka podataka iz elektronske baze. Dvije godine nakon gubitka podataka FAZUOI još uvijek nije ponovo uspostavio elektronsku bazu podataka, odnosno zvaničnu i jedinstvenu evidenciju???
Uprave policija ne posjeduju zbirne podatke o oduzetim predmetima, kao ni elektronske baze podataka, jer se privremeno oduzeti predmeti evidentiraju pojedinačno i manuelno u djelovodnicima, u papirnoj formi, što otežava nadzor i izvještavanje, kao i pronalazak i povlačenje podataka??? Postojećim aktima nije predviđeno vođenje evidencija u elektronskoj formi???
Pritom, nisu dostupni ni sveobuhvatni podaci o iznosu sredstava koja se izdvajaju za čuvanje, o vremenu čuvanja ove imovine, kao ni o posijedicama po budžete koje nastaju zbog dugotrajnog skladištenja.
A nisu se preduzimale ni dovoljne i odgovarajuće aktivnosti kako bi se ostvarila maksimalna korist od imovine oduzete u okviru različitih postupaka??? Raspolaganje oduzetom i zaplijenjenom imovinom ne vrši se na odgovarajući način. Realizovan je mali broj prodaja, i imovina se u velikom broju slučajeva prodaje po znatno nižim cijenama u odnosu na procijenjenu vrijednost, jer se uglavnom prodaje direktnim putem??? Nije omogućena prodaja ove vrste imovine pomoću e-aukcija. Upravljanje oduzetim privrednim društvima također nije efikasno s obzirom na to da pojedina društva posluju s gubicima.
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom realizovala je mall broj prodaja koje su se isključivo odnosile na motorna vozila. Komisija za upravljanje oduzetom imovinom Vlade ZHK i većina uprava policije iz uzorka u posmatranom periodu revizije nisu realizovali – nijednu(!) prodaju??? Mali je iznos poreznog duga naplaćen prodajom zaplijenjene imovine poreznih dužnika.
Ured za reviziju ocijenio je da je neophodan značajniji angažman nadležnih institucija u cilju efikasnog upravljanja oduzetom i zaplijenjenom imovinom. Naglašavajući da je unapređenjem upravljanja oduzetom i zaplijenjenom imovinom moguće ostvariti značajnu dodatnu vrijednost. A da prihodima od prodaje imovine ili ustupanjem na ponovno korištenje u društveno korisne svrhe država može generisati značajna sredstva koja se mogu uložiti u javne projekte ili socijalne programe.
Čime je ovaj problem dodatno naglašen. I bez spominjanja da ovakav javašluk u radu institucija proizvodi sumnje u korupciju i dodatno slabi povjerenje građana u rad institucija.
(N.N., Revizije info)