Regija i svijet

PRIJE OBUSTAVLJANJA POMOĆI, UZ PODRŠKU USAID-A ODRŽANA OBUKA ZA REVIZORE DRI SRBIJE O PROVOĐENJU REVIZIJE U REALNOM VREMENU

Filip Her, bivši visoki službenik Vrhovne revizorske institucije SAD – Kancelarije za odgovornu vlast (GAO), drži predavanje o planiranju i sprovođenju revizije u realnom vremenu, za zaposlene i rukovodstvo DRI Srbije; Beograd, 11.12.2024.
Bezbrojni su načini na koji je trošena američka pomoć drugim državama, a koja je samo u 2023. godini iznosila oko 70 milijardi dolara, što SAD čini najvećim svjetskim donatorom međunarodne pomoći. Obustavljanje te pomoći na 90 dana, izvršnom naredbom novog američkog predsjednika, zabrinulo je humanitarne grupe, nevladine organizacije, nezavisne medije, preduzetnike, poljoprivrednike i vlade širom svijeta. U Bosni i Hercegovini su proteklih godina brojne društvene oblasti godišnje dobijale između 34 i 43 miliona dolara razvojne pomoći Sjedinjenih američkih država. Od nepovratne finansijske pomoći za pokretanje malih i srednjih preduzeća, preko podrške energetskoj tranziciji, turizmu i ljudskim pravima ranjivih populacija, do digitalizacije izbornog procesa, zaštite nezavisnosti medija i borbe protiv korupcije. U Srbiji, u podršku čijem ekonomskom i demokratskom razvoju je, od 2001. godine, uloženo 1,2 milijardi eura, dio te pomoći završio i u profesionalnom osposobljavanju i razvoju tamošnjih revizora. U nastavku prenosimo informaciju sa web stranice Državne revizorske institucije Republike Srbije.

Zaposleni u Državnoj revizorskoj instituciji Republike Srbije, na čelu sa rukovodstvom, učestvovali su 4. i 5, kao i 10. i 11. decembra 2024., na obuci za planiranje i sprovođenje revizije u realnom vremenu održanoj u Beogradu.

Tokom obuke, konsultant Filip Her, bivši visoki službenik Vrhovne revizorske institucije Sjedinjenih Američkih Država – Kancelarije za odgovornu vlast (GAO), predstavio je iskustva GAO i najbolje međunarodne prakse u reviziji u realnom vremenu.

Takođe, razmatran je pravni okvir za sprovođenje ove vrste revizije, rizici i izazovi koje ova revizija nosi, izbor metodologije, strategija i principa kojima se vodi ova vrsta revizije, kao i sličnosti i razlike u odnosu na druge vrste revizije koje sprovodi DRI.

Učesnici obuke diskutovali su i o kapacitetima DRI za sprovođenje ove revizije i o potencijalnim ograničenjima za ovu vrstu revizije.

Revizorski tim DRI Srbije, koji ove godine prvi put sprovodi reviziju u realnom vremenu, podelio je svoje iskustvo u sprovođenju revizije, kao i izazove sa kojima se suočava.

Na skupu je zaključeno da su koristi od sprovođenja revizije mnogostruke i predstavljaju značaj korak u kontroli visokorizičnih sektora, čime se dodatno unapređuje odgovorno trošenje javnih sredstava.

Obuka je organizovana uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Projekta za unapređenje javnih nabavki.

(Revizije info, Izvor: DRI Srbije)