Komentari i analize

PETI RUDNIK U FEDERACIJI SA NEGATIVNOM OCJENOM REVIZORA

Pošto su svi osim „Đurđevika“ – koji je dodatno pogoršao ocjene – zadržali (katastrofalne) ocjene iz prethodnog perioda (a revidirani su između 2016. i 2018.), evidentno je da mjere koje je Vlada (odnodno, vlade) FBiH preduzela u međuvremenu ni u ovom kontekstu nisu imale pozitivnog uticaja i da je poslovodstvo i rudnika i Eletroprivrede zakazalo.

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH objavio je danas, 20.09.2024., peti, od devet planom za 2024. godinu predviđenih izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji za 2023. rudnika u ovom entitetu – izvještaj o finansijskoj reviziji Rudnika mrkog uglja „Zenica“, d.o.o. Zenica, koji (još uvijek) posluje kao zavisno društvo u okviru Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH.

Svih pet dosad revidiranih rudnika dobili su negativno mišljenje revizora (i to sa dodatnim „skretanjem pažnje“). RMU „Zenica“, uz RMU „Breza“, RMU „Đurđevik“ i RU „Kreka“ Tuzla (svi u okviru JP EP BiH), za obje komponente finansijske revizije – i finansijske izvještaje i usklađenost poslovanja sa zakonima. A Rudnik Boksita Posušje negativno mišljenje sa skretanjem pažnje „samo“ za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima, a za finansijske izvještaje mišljenje s rezervom sa skretanjem pažnje.

Pošto su svi osim „Đurđevika“ – koji je dodatno pogoršao ocjene – zadržali (katastrofalne) ocjene iz prethodnog perioda (a revidirani su između 2016. i 2018.), evidentno je da mjere koje je Vlada (odnodno, vlade) FBiH preduzela u međuvremenu ni u ovom kontekstu nisu imale pozitivnog uticaja i da je poslovodstvo i rudnika i Eletroprivrede zakazalo.

A u kojoj mjeri to poslovodstvo nije radilo kako treba govori, između ostalog, i podatak da realizacija datih im revizorskih preporuka za otklanjanje uočenih nepravilnosti, grešaka i nezakonitosti u radu, ni u jednom od pomenutih rudnika ne prelazi dvije u potpunosti realizovane. A „Đurđevik“ nije realizovao – nijednu!

Rezultat revizije Rudnika mrkog uglja „Zenica“ je, dakle, katastrofalan. I samo potvrđuje argumente zbog kojih iz Vlade rade na njegovom zatvaranju.

“Po mišljenju stručnjaka, svako odgađanje zatvaranje ove kompanije povećava gubitak i nanosi štetu energetskom sektoru FBiH, JP Elektroprivreda BiH kao i ostalim rudnicima u sastavu Koncerna, koji vrijedno rade i uspješno posluju, ali i drugim korisnicima budžeta. Da bi se moglo krenuti u proces zatvaranja rudnika neophodno je što prije usvojiti Zakon o zatvaranju rudnika. Na osnovu toga bi se mogle provesti neophodne tehničke mjere i stvoriti uslovi za zbrinjavanje svih radnika na zakonit način”, naveli su iz Federalnog ministarstvg energije, rudarstva i industrije.

S druge strane, rezultat pokazuje da s ovakvim rukovodstvom i rudnika i Elektroprivrede, pa i nesposobnošću Vlade (odnosno vlada) Federacije da dovede do nekih promjena, bolje i nije moglo biti.

Revizori su konstatovali da, prilikom sastavljanja finansijskih izvještaja, Uprava nije izvršila procjenu niti objavila značajnu neizvjesnost u vezi stalnosti poslovanja. Za 2023. godinu ostvaren je gubitak u iznosu od skoro 35 miliona KM, a akumulirani gubitak na dan 31.12.2023. godine iznosi preko 303 miliona KM i iznad je kapitala za 25 miliona KM, dok je ukupna imovina iskazana u iznosu od 238 miliona KM. Koeficijent tekuće likvidnosti je 0,06, što ukazuje na to da Društvo tekućim sredstvima nije u mogućnosti blagovremeno izmirivati tekuće obaveze. S tim u vezi Vlada FBiH je 2. 4. 2024. godine donijela Odluku o finansijskoj konsolidaciji privrednog društva RMU Zenica, a Skupština Odluku o privremenoj obustavi rudarskih radova 3.4.2024. godine.

“Navedene okolnosti stvaraju sumnju u sposobnost Društva da nastavi sa vremenski neograničenim poslovanjem”, zaključili su revizori.

Revizori su detektovali i kršenje Zakona o finansijskom poslovanju jer nisu provođene redovne mjere upravljanja rizikom i mjere za obezbjeđenje adekvatnosti kapitala iako rudnik posluje u uslovima nelikvidnosti i insolventnosti, te da je akumulirani gubitak iznad visine osnovnog kapitala i rezervi.

Pritom, zbog više propusta i nerealiziranja obaveza, revizori su izrazili rezervu prema iskazanom finansijskom rezultatu za 2023. godinu, smatrajući da je iskazani gubitak manji od stvarnog.

Nije proveden ni sveobuhvatan popis imovine i obaveza, jer njime nije izvršen popis zaliha gotovih proizvoda, potraživanja i obaveza, niti je izvršeno usklađivanje knjigovodstvenog sa stvarnim stanjem utvrđenim popisom, što predstavlja kršenje Zakona o računovodstvu i reviziji u FBiH.

Revizijom je otkriveno i kršenje Zakona o javnim nabavkama.

“Kod provođenja postupaka javnih nabavki roba, usluga i radova u iznosu od najmanje 400.000 KM nije vršena prethodna provjera tržišta prije pokretanja postupka nabavke i nije osigurano učešće službenika za javne nabavke u postupcima čija procijenjena vrijednost prelazi 250.000 KM. Za vrijednost nabavke u iznosu od 27.367 KM tenderska dokumentacija nije sačinjena na način da omogući aktivnu i pravičnu konkurenciju… Također, Plan javnih nabavki nije donesen u skladu sa stvarnim potrebama Društva zbog toga što svi planirani postupci nisu provedeni.”, navodi se u Izvještaju.

Utvrđeno je i da Rudnik nije izmirio obračunate obaveze za poreze i doprinose za isplaćene plaće za 2023. godinu u iznosu od 10 i po miliona KM. Ukupne neizmirene obaveze samo po ovom osnovu iznose 123 miliona KM. Navedeno nije u skladu sa Zakonom o doprinosima, Pravilnikom o načinu obračunavanja i uplate doprinosa, Zakonom o porezu na dohodak i Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak.

Pored navedenog, revizori su skrenuli pažnju da za značajan broj nekretnina evidentiranih u poslovnim knjigama Rudnik i dalje ne posjeduje dokaze o pravu vlasništva niti su nekretnine uknjižene kod nadležnih sudova. Također ne raspolaže podacima o broju građevinskih objekata sa zemljištem u svom vlasništvu i broju građevinskih objekata i zemljišta na kojima nisu riješeni imovinskopravni odnosi.

A konstatovano je i da “Društvo vodi evidencije o vremenu provedenom na radu za zaposlenike, ali one nisu u potpunosti uspostavljene u skladu s Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima i drugim licima angažovanim na radu jer ne sadrže podatke o početku i završetku radnog vremena te vremenu korištenja pauze”, zbog čega su iz Ureda za reviziju izrazili sumnju u njihovu vjerodostojnost. A što je, upravo zbog banalnosti problema, samo simbolični pokazatelj stepena javašluka, odnosno lošeg upravljanja firmom.

Za kraj… Pomalo naivno, naglasimo (ponovo): Na redu je Tužilašvo. Kome je Ured dostavio (i ovaj) izvještaj. A napomenimo i da Zakon nije „bez veze“ predvidio dostavljanje izvještaja sa negativnim revizorskim mišljenjem tužilaštvima. Mada, iz odnosa tužilaštava, na koje je prošle godine specijalnim publikacijama u dva navrata ukazao i Ured za reviziju, proizilazi upravo to.

A neko bi se trebao zamisliti i nad činjenicom da dok se Republici Srpskoj rudnici uglja otvaraju i nezakonito, uprkos protestima građana i tužbama nevladinih organizacija, u Federaciji ih se gasi. A rudarima se umjesto života od svoga rada obećava “zbrinjavanje”.

(N.N., Revizije info)