4.4.2024. Ured za reviziju institucija BiH objavio je izvještaj o svojim aktivnostima u 2023. godini.
Još jedna je to godina u kojoj su revizori – ne samo državni, nego i entitetski i Brčko distrikta – realizovali sve godišnjim programima rada planirane aktivnosti, Za razliku od parlamenata, čiji su nezavisni kontrolor trošenja javnih sredstava i raspolaganja javnom imovinom, od kojih neki čak ni ne usvajaju programe rada, a rezultati im, blago rečeno, ne opravdavaju novac koji uzimaju iz budžeta.
Svojevremeno je na kritiku Ureda za reviziju, od strane nekih parlamentaraca, aktuelni član Predsjedništva države, a tada delegat u Domu naroda državnog parlamenta, Denis Bećirović, izjavio:
“Dobra nam je ova revizija, ovaj Ured za reviziju, kakav je Dom naroda, kakav je Predstavnički dom, kakvo je Vijeće ministara, pa i Predsjedništvo BiH”.
Ured za reviziju institucija BiH, izvršio je, dakle, i tokom 2023. godine objavio izvještaje o finansijskim revizijama za 2022. svih 74 institucije na državnom nivou, te, Izvještaj o obavljenoj finansijskoj reviziji izvještaja o izvšenju budžeta institucija BiH za 2022. godinu.
Od 74 revidirane instutucije, 61 je dobila pozitivno mišljenje za obje komponente finansijske revizije (i finansijske izvještaje i usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima), 11 mišljenje sa rezervom za jednu od komponenti revizije, a 2 – zbog nemogućnosti pribavljanja dovoljnih i primjerenih dokaza – suzdržano mišljenje. Finansijska revizija izvještaja o izvšenju budžeta institucija BiH za 2022. godinu, okončana je davanjem mišljenja s rezervom za obje komponente finansijske revizije.
Objavljene su i 4 značajne revizije učinka: “Aktivnosti institucija BiH na osiguranju rodne ravnopravnosti”, “Uvođenje softverskih rješenja u institucijama BiH”, “Upravljanje voznim parkom u institucijama BiH”, “Povjereni javni poslovi iz nadležnosti institucija BiH – studija slučaja: Ministarstvo prometa i komunikacija BiH”.
Određena pažnja posvećena je i provjeri realizacije preporuka iz ranijih godina realizovanih revizija učinka. Pa su objavljeni izvještaji o praćenju realizacije preporuka iz revizija učinka “Planiranje budžetskih rashoda institucija BiH”, iz 2026. godine, “Elektonsko poslovanje u institucijama BiH – uspostava i primjena”, iz 2017., te “Upravljanje procesom realizacije ugovora o javnim nabavkama u institucijama BiH”, iz 2018. godine.
Dodatno, Ured je, tokom 2023., objavio i Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2022. godiinu, Rezime revizorskih izvještaja za 2022. godinu, te, Vodič za građane kroz revizije javnog sektora koje provodi Ured”.
U, tokom 2023. godine, objavljenim izvještajima finansijske i revizije učinka, revizori su dali preko 500 preporuka, za otklanjanje uočenih slabosti, grešaka i nezakonitosti i za poboljšanje stanja u tematiziranoj oblasti.
Svi izvještaji su bili javno dostupni po njihovom kreiranju, bez čekanja da se o njima izjasne Parlament ili njegove nadležne komisije. Što je vrlo značajno, s obzirom na neefikasnost Parlamenta i česte opstrukcije u njegovom radu. A značajno je i kao oblik povećanja transparentnosti rada i Ureda i institucija za koje je on nadležan.
(T.H., Revizije info)