Komentari i analize

SAMO DRŽAVNI REVIZORI, TRENUTNO, NA PROŠLOGODIŠNJEM NIVOU EFIKASNOSTI – OSTALI ZNAČAJNO ISPOD

Glavni revizori 4 VRI u BiH (Ureda za reviziju institucija u FBiH - Dževad Nekić, Glavne službe za reviziju javnog sektora RS - Jovo Radukić, Ureda za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu - Selma Šadić i Ureda za reviziju institucija BiH - Hrvoje Tvrtković)
Glavna služba za reviziju javnog sektora RS sa prošlogodišnjih 77%, u ovo vrijeme, pala na 63%, Ured za reviziju institucija u FBiH sa 52% na 36%, a Ured za reviziju javnog sektora i institucija Brčko distrikta sa 40% na 19%.

Sistem revizije u BiH je, kao i mnoge druge stvari u zemlji, decentralizovan – reviziju obavljaju 4 revizorske institucije, sa odvojenim prostorom djelovanja, različitim obimom subjekata revizije i vlastitim pravilima, unutar međunarodnih standarda, koje sve 4 poštuju.

Upravo zbog toga, u toku godine je teško vršiti međusobna poređenja njihove efikasnosti, nego se zaključci u tom kontekstu mogu izvući tek nakon završenog ciklusa revizija za određenu godinu. A poređenja, u toku trajanja revizije za neku godinu, najbolje je vršiti za svaku instituciju posebno, sa prethodnim rezultatima te institucije u odgovarajućem periodu prethodnih godina.

Polazeći od toga, a uzimajući kao poredbene rezultate prethodne revizije u ovo vrijeme prošle godine, dolazimo do zaključka da su osim državnog ureda za reviziju, ostala 3 (entitetski i ured Brčko distrikta) do 28.08.2023. ostvarile značajan pad efikasnosti.

U ovo doba prošle godine Glavna služba za reviziju javnog sektora RS završila je finansijsku reviziju i objavila prateće izvještaje za 60 od 78 institucija za koje je bila planirana revizija u 2022. godini (77%, dakle). Ove godine realizovano je tek 54 od 86 planiranih (63%).

Ured za reviziju institucija u FBiH je u ovo doba prošle godine imao 54 objavljena izvještaja o provedenim finansijskim revizijama, od 103 planirane (52%). Ove godine plan je opet 103, ali je realizacija do 28.08.2023, svega 37 (36%).

Ured za reviziju javnog sektora i institucija u Brčko distriktu BiH, prošle je godine, u ovo doba, imao 12 realizovanih od 30 planiranih izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji (40%). Ove godine, plan je nešto obimniji (32 finansijske revizije) a realizacija upola manja – dosad je, naime, objavljeno svega 6 izvještaja (19%).

Izuzetak od ovog trenda je Ured za reviziju institucija BiH, koji je posao na 74 institucije na državnom nivou u njegovoj nadležnosti i ove godine završio do kraja jula, kao i prošle i, od finansijskih revizija, ostala mu je jedino obaveza revizije Godišnjeg izvještaja o izvršenju budžeta institucija Bosne i Hercegovine za 2022. godinu, o čemu se objava pratećeg izvještaja očekuje u septembru 2023.

No, u kontekstu lošijih rezultata u realizaciji planiranih godišnjih obaveza, u odnosu na prošlu godinu, ostale 3 revizorske institucije u zemlji, naglasimo da one, za razliku od parlamenata čiji su (nezavisni) kontrolori rada javnih institucija, ustanova i preduzeća, u kontinuitetu, redovno izvršavaju svoje planirane godišnje obaveze. Eventualno sa manjim kašnjenjima nekih od njih.

Tako da se, uz povećanje intenziteta rada u nastavku, to od njih očekuje i ove godine. Za razliku od parlamenata – od kojih se očekuje nastavak nerada, destruktivnosti i pohlepe. Podsjetimo, CCI je svojevremeno, dok je još mislio da praćenje rada institucija ima smisla i da će stalni javni pritisak postiditi političare i natjerati ih na veću efikasnost, konstatovao da je državnim parlamentarcima za realizaciju jednog “normalnog” godišnjeg plana rada, potreban – jedan i po četverogodišnji mandat.

(T.H., Revizije info)