U reviziji finansiranja izborne kampanje za prošlogodišnje parlamentarne izbore, Revizorski sud Republike Slovenije je dao pozitivno mišljenje za sedam organizatora izborne kampanje, a mišljenje sa rezervom za četiri. Tri nadležna inspektorata su obaviještena o uočenim sumnjama u počinjenje prekršaja, a policiji je prijavljena sumnja na krivično djelo krivotvorenje isprava protiv SDS-a (Slovenske demokratske stranke, čiji je predsjednik Janez Janša – op.ur.A.). Prema izvještaju Revizorskog suda, ova stranka priložila je fiktivnu dokumentaciju kao dokaz za neke od besplatnih usluga koje je dobila.
Takođe, prema revizorskim saznanjima, ona je u više slučajeva plaćala troškove sa posebnog transakcionog računa za izbornu kampanju, na kojima, zbog nepostojanja odgovarajućih i dovoljnih dokaza, nisu mogli potvrditi da su usluge pružene i da su troškovi nastale u vezi sa izbornom kampanjom.
Na osnovu dokaza prikupljenih u revizijama, Revizorski sud je uputio obavještenja Inspektoratu unutrašnjih poslova, Inspektoratu za medije i Tržišnoj inspekciji o otkrivenim sumnjama u počinjenje prekršaja. Inspektoratu za unutrašnje poslove upućena je obavještenje o sumnji na kršenje člana 7. Zakona o izbornoj i referendumskoj kampanji protiv osam organizatora izborne kampanje, Inspekciji za medije o sumnji na prekršaj protiv 26 medija, a Tržišnoj inspekcij o sumnji na jedno pravno lice, privredno društvo koja je učestvovalo u sprovođenju predizborne kampanje – objasnila je za Slovensku tiskovnu agenciju (STA) Jana Ahčin , predsednica Revizorskog suda.
Revizorski sud Republike Slovenije je, u reviziji ispravnosti finansiranja izborne kampanje za izbore narodnih poslanika u Narodnu skupštinu 2022. godine, dao pozitivno mišljenje za sedam organizatora izborne kampanje, u pogledu ispravnosti poslovanja i ispravnost izvještavanja u skladu sa Zakonom o izbornoj i referendumskoj kampanji. To su bili Levica, LMŠ, NSi, SAB, SD, Gibanje Svoboda i predstavnik italijanske nacionalne zajednice Felice Žiža.
Mišljenje s rezervom za SDS, Resni.co i Konkretno
Mišljenje sa rezervom dobili su SDS, Građanski pokret Resni.ca, predstavnik mađarske manjine Ferenc Horvath i Konkretna stranka koja je učestvovala u pokretu Poveži Sloveniju, navodi se u saopštenju Revizorskog suda.
Sve tri stranke su sa posebnog transakcijskog računa za izbornu kampanju plaćale i troškove koji se ne odnose na izbornu kampanju, a uz to nisu platile sve troškove izborne kampanje sa posebnog transakcijskog računa za izbornu kampanju. U SDS-u i Resnici protuvrijednost novčanog doprinosa pravnog lica također nije na vrijeme prebačena u humanitarne svrhe, a u Connect Slovenija to još nisu učinili. U slučaju kampanje predstavnika mađarske manjine Ferenca Horvatha, troškovi koji se nisu odnosili na predizbornu kampanju podmirivani su sa posebnog transakcijskog računa za izbornu kampanju.
Na troškove izborne kampanje organizatori su potrošili ukupno 3.368.602 eura. Na osnovu izvršenih revizija, organizatori izborne kampanje imaju pravo na djelimičnu naknadu troškova izborne kampanje u iznosu od 324.000 eura.
Utvrđeni iznos nepravilnosti i grešaka iznosi ukupno 333.187 eura. Deset organizatora je sa izbornog računa izmirilo troškove u ukupnom iznosu od oko sto hiljada, koji se ne mogu smatrati troškovima izborne kampanje. Osam organizatora primilo je neovlašćene priloge u ukupnom iznosu od oko 15.000 eura. Pet organizatora je sa pogrešnog računa platilo troškove izborne kampanje u ukupnom iznosu od 83.000 eura. Četiri organizatora su dobila neovlašćene besplatne usluge od opština, a tri nisu u potpunosti izmirila troškove izborne kampanje sa izbornog računa u iznosu od skoro 40.000 eura.
Jedan organizator je prikazao pružene usluge po podcijenjenoj vrijednosti – navodi Revizorski sud.
Zbog nalaza u vezi sa neovlašćenim doprinosima izbornoj kampanji, sedam organizatora izborne kampanje moralo je u humanitarne svrhe uplatiti ukupno 13.826 eura, a jedan organizator to još mora učiniti u okviru provođenja vaspitne mjere.
_________________________________________________________________________________________
Većina sredstava bit će vraćena Slobodarskom pokretu
Kako se vidi iz revizorskih izvještaja Revizorskog suda, najviše sredstava za izbornu kampanju potrošio je SDS, a slijede NSi, Connect Slovenia, SD, Gibanje Svoboda, SAB, Levica, LMŠ i Resni.ca. Najveći iznos utrošenih sredstava biće vraćen pobjedniku na parlamentarnim izborima Gibanji Svoboda, odnosno 135.553 eura, u kampanju je uloženo 403.128 eura. Najmanje sredstava, 5.289 evra, biće vraćeno SAB-u, koji je u kampanju uložio 266.785 evra. Finansijska sredstva na koja LMŠ i SAB imaju pravo ići će inače Gibanje Svoboda, koja je spajanjem stranaka postala njihov pravni sljedbenik. Najvećoj vladinoj stranci tako će biti vraćeno ukupno 148.390 eura.
_________________________________________________________________________________________
37 posto više sredstava za prošlogodišnje parlamentarne izbore nego 2018. godine
Revizijski sud napominje da su troškovi izborne kampanje za izbore za Narodnu skupštinu za 2022. godinu veći za 37 odsto od uporedivih troškova izborne kampanje za izbore za Narodnu skupštinu 2018. godine, koji su tada iznosili 2.445.313 eura.
Prosječna cijena izborne kampanje po stranci porasla je sa 222.301 eura po stranci u 2018. na 374.088 eura po stranci u 2022. godini, što je više od 68 posto.
Iz izvršenih revizija proizilazi da je izborna kampanja 2022. godine bila obimnija za većinu kandidatskih lista. Gornja granica troškova izborne kampanje u 2022. godini iznosila je 679.773 eura, pri čemu troškovi izborne kampanje četiri organizatora prelaze 80 posto ovog iznosa.
Delimična nadoknada troškova izborne kampanje u 2022. godini premašila je delimičnu naknadu isplaćenu organizatorima izborne kampanje u 2018. godini za 54 odsto, zbog veće izlaznosti birača na izborima za Narodnu skupštinu i većeg broja važećih glasačkih listića.
_________________________________________________________________________________________
SDS: Nije to bila namjera, nego nepoznavanje pravila pojedinca
Razlog za nepravilnosti koje je Revizorski sud utvrdio u reviziji finansiranja izborne kampanje za prošlogodišnje parlamentarne izbore SDS pripisuje nepoznavanju pravila gospodina koji im je pomogao da lijepe plakate. Smatraju da će i policija, kojoj je revizijski sud prijavio sumnju na falsifikovanje dokumenata, “shvatiti da to nije bilo namjerno”.
Revizorski sud je, naime, proglasio sumnju na krivično djelo falsifikovanja isprava protiv SDS-a, jer je, kako proizilazi iz izvještaja Revizorskog suda, naručilac dostavio fiktivnu dokumentaciju kao dokaz o nekim besplatnim uslugama.
Iz SDS-a pojašnjavaju da su tokom predizborne kampanje volonteri, simpatizeri ili članovi mjesnih odbora stranke imali zadatak da lijepe plakate, posebno u manjim lokalnim sredinama. “Također u okolini Celja, gdje je gospodin koji se prihvatio ovog zadatka lijepio plakate bez prethodnog pristanka. Kupac nije bio svjestan toga do predaje ovih ugovora ili revizijski sud nije tražio saglasnosti”, napisali su za STA.
Dodali su da klijent nije bio obaviješten niti je imao kontrolu nad tim, isključivo zato što se radilo o besplatnim zakupima ili ugovorima izuzetno niske vrijednosti. I zbog toga revizijski sud u ovom dijelu nije izrekao korektivne mjere, naveli su.
Komplikaciju nisu detaljnije objašnjavali, pokazuju nezvanične informacije STA, ali je moguće da je navedena usluga obavljena bez računa ili druge osnove za pruženu uslugu, a zatim ih izdaje retroaktivno tokom revizije. STA još uvijek čeka dodatna objašnjenja SDS-a o tome.
“Vjerujemo da će i Policijska uprava Ljubljana shvatiti da to nije bilo namjerno, već isključivo zbog gospodinovog nepoznavanja pravila, kojem smo zahvalni na vremenu i zalaganju, ali nam je žao što se nije unaprijed raspitao što neku vrstu dokumentacije koju bi trebao imati prije lijepljenjem plakata – napisala je stranka.
U revizorskom izvještaju Revizorski sud je, između ostalog, utvrdio i da je SDS primio nenovčane priloge suprotno važećoj zakonskoj regulativi, i to u procijenjenoj vrijednosti od najmanje 6.364,30 eura, ali da nije prenio njihovu novčanu protuvrijednost u humanitarne svrhe. svrhe. Nova24TV je tokom predizborne kampanje emitovala najmanje 17 emisija Kdo vam laže – na terenu u kojima je učestvovalo 19 kandidata SDS-a. Stranka je u izvještaju o predizbornoj kampanji prikazala samo neke od troškova u vezi sa snimanjem ove emisije, ali ne sve, napominje u izvještaju revizorski sud.