Novosti

PONOVO ODGOĐENA SASLUŠANJA PRED PARLAMENTARNOM KOMISIJOM ODGOVORNOM ZA REVIZIJU

Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju u FBiH ni na posljednjoj sjednici nije odredila tačan datum održavanja javnih saslušanja. Nego je sekretarima Komisije naloženo da „početkom oktobra, najdalje do 10. u mjesecu predlože termine za održavanje javnih saslušanja, koje će potvrditi članovi Komisije.“

Nakon ljetnje pauze, u petak, 23.09., je održana sjednica Parlamentarne komisije odgovorne za reviziju u FBiH na kojoj ponovo nije zakazano saslušanje za 14 budžetskih korisnika iz „obaveznog paketa finansijskih revizija“ koji su od revizora dobili mišljenje sa rezervom, odnosno kod kojih su uočene nepravilnosti u radu i trošenju javnog novca.

Iako su se, prema smjernicama Parlamentarne komisije odgovorne za reviziju, javna saslušanja trebala održati u drugoj polovini mjeseca jula, Komisija je ipak prvo odlučila da saslušanja budu nakon ljetne pauze, a zatim nakon Općih izbora 2022.

Ustvari, Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju FBiH ni na posljednjoj sjednici nije odredila tačan datum održavanja javnih saslušanja. Nego je sekretarima Komisije naloženo da „početkom oktobra, najdalje do 10. u mjesecu predlože termine za održavanje javnih saslušanja, koje će potvrditi članovi Komisije.“

Podsjećamo, Ured za reviziju institucija u FBiH je, kao i svake godine, izvršio finansijsku reviziju za 19 budžetskih korisnika FBiH za prethodnu godinu (Parlament FBiH, Predsjednik i dva potpredsjednika, Vlada FBiH tj Generalni sekretarijat i 16 ministarstava), a 14 budžetskih korisnika je dobilo mišljenje sa rezervom za finansijske izvještaje i/ili za izvještaje o usklađenosti sa zakonima. Upravo tih 14 budžetskih korisnika će biti predmet javnog saslušanja, koje je izuzetno važno upravo zbog toga što su revizori ocijenili da kod ovih budžetskih korisnika postoji veliki broj nepravilnosti u radu i trošenju javnog novca koji direktno utiču na kvalitet života građana.

Predmet saslušanja će biti sljedeće institucije:

  1. Parlament Federacije Bosne i Hercegovine
  2. Predsjednik i dva potpredsjednika Federacije BiH
  3. Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (Generalni sekretarijat)
  4. Federalno ministarstva energije, rudarstva i industrije
  5. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike
  6. Federalno ministarstvo prometa i komunikacija
  7. Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke
  8. Federalno ministarstvo okoliša i turizma
  9. Federalno ministarstvo zdravstva
  10. Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova
  11. Federalno ministarstvo prostornog uređenja
  12. Federalno ministarstvo finansija
  13. Federalno ministarstvo kulture i sporta
  14. Federalno ministarstvo pravde

Važno je napomenuti da su revizori dali ukupno 208 preporuka od kojih je 136 preporuka ponovljeno iz prethodnog perioda. To znači da je više od 60% preporuka ranije dato tim institucijama ali da očigledno odgovorni iz nadležnih institucija nisu smatrali važnim da otklone uočene nepravilnosti u radu i trošenju javnog novca, već dopuštaju da se nepravilnosti ponavljaju, a novac građana troši mimo procedura.

O neadekvatnom odnosu institucija koje se nalaze na budžetu FBiH, prema revizorskim nalazima i preporukama, govori podatak da je od 14 institucija koje bi trebale biti predmet saslušanja, njih čak 9 dobilo mišljenje sa rezervom na osnovu nalaza koji je povezan sa ponovljenom preporukom. A jedno ministarstvo nije dostavilo ni plan za prevazilaženje neregularnosti uočenih u revizorskom izvještaju za 2020. godinu, iako je prema Zakonu bilo dužno da isti dostavi u roku od 60 dana od objave revizorskog izvještaja.

A koliko su revizorske preporuke važne kako bi se kontrolisano i transparentno trošio javni novac i samim tim unaprijedio život građana, govori upravo i činjenica da se organizuju saslušanja na kojima odgovorna lica iz tih federalnih institucija odgovaraju na pitanja zašto su određeni propusti napravljeni i na koji način će biti otklonjeni, te, zašto nisu realizovane prethodno date preporuke revizora.

(D.R., Revizije info)