Novosti

14 MJESECI OD POSLJEDNJE ODRŽANE U PROŠLOM, ODRŽANA KONSTITUTIVNA SJEDNICA ODBORA ZA REVIZIJU NS RS U NOVOM SAZIVU

Na sjednici su razmatrani izvještaji revizija učinka na temu „Pronatalitetne mjere u jedinicama lokalne samouprave Republike Srpske“ i „Zaštita i očuvanje prirodnih dobara“, kao i Godišnji plan za reviziju za 2023. godinu, koje je predstavio Glavni revizor Republike Srpske.

Odbor za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske održao je danas, 08.02., sa početkom u 9h, prvu, konstitutivnu sjednicu u Jedanaestom sazivu NSRS. Sjednicom je predsjedavala predsjednica Odbora za reviziju Mirjana Orašanin, a prisustvovali su članovi Odbora: Biljana Petković, Srđan Mazalica, Strahinja Bašević, Srđan Todorović, Saša Grbić, Nebojša Vukanović i Dragan Galić. Sjednici nije prisustvovao član Odbora Predrag Nešić. Pored poslanika-članova Odbora, sjednici je prisustvovao i Glavni revizor Glavne službe za reviziju javnog sektora RS – Jovo Radukić, te predstavnik nevladine organizacije Centri civilnih inicijativa. Inače, Kolegijum NSRS, još uvijek nije razmatrao zahtjeve za akreditacije od strane zainteresovanih udruženja, sindikata, penzionera, te je prisustvo predstavnika CCI direktno odobreno od strane članova Odbora, prije početka sjednice.

Predsjednica Odbora za reviziju Mirjana Orašanin je u pozdravnoj riječi istakla da je ovo veoma važan Odbor koji ima odgovornost da razmatra revizorske izvještaje, akcone planove kao i realizaciju preporuka, poručujući da očekuje od svih članova Odbora da će biti odgovorni prema povjerenom zadatku na zaštiti opšteg interesa i javnih dobara i na kraju novca građana. Napomenula je i da je značajno da se mnogobrojni izvještaji finansijske revizije i revizije učinka iz prethodnog perioda što prije razmatraju i da će se ona zalagati da se to dogodi, te da se svi izvještaji sa negativnim mišljenjem bez odlaganja razmotre, izražavajući uvjerenje da je to važno i svim članovima Odbora. Napomenula je i značaj praćenja akcionih planova i realizacije revizorskih preporuka od strane subjekata revizije. Dodala je i da će uskoro pripremiti određeni plan aktivnosti kako bi se uradilo što više na zaostacima iz prethodnog perioda, uz aktuelne izvještaje. Nakon pozdravne riječi i uvoda od strane predsjednice Odbora, za riječ su se javili gotovo svi prisutni članovi Odbora.

Član Odbora i narodni poslanik Nebojša Vukanović je istakao da je prehodni Odbor više od godinu dana bio bez aktivnosti, kako je rekao, zbog opstrukcije članova Odbora koji čine skupštinsku većinu i u NSRS i u Odboru i da nisu dozvolili da se govori o „teškim“ temama. Član Odbora Srđan Todorović je rekao da on neće učestvovati u bilo kakvom pravljenju „cirkusa“ od sjednica Odbora. Predsjednica Odbora Mirjana Orašanin je Todoroviću skrenula pažnju da ne treba prejudicirati u kojem smjeru će ići rad Odbora i da ne treba odmah donositi krupne zaključke. Član Odbora Srđan Mazalica je takođe rekao da je potrebno sarađivati i spomenuo je iskustvo u saradnnji sa poslanikom Vukanovićem iz prethodnog perioda kroz rad Odbora za predstavke, prijedloge i društveni nadzor, u kojem je sarađivao sa poslanikom Vukanovićem bez bilo kakvih značajnijih neslaganja, te da i ovaj Odbor treba raditi u skladu sa aktima koji propisuju njegov rad. Član Odbora Dragan Galić je istakao da očekuje da Odbor radi u skladu sa svojim mandatom, bez bespotrebne politizacije te da je bitno šta se to nalazi u revizorskim izvještajima i da o tome treba razgovarati. Član Odbora Saša Grbić je u uvodnom izlaganju istakao značajnost Odbora i tražio je da sa revizorski izvještaji dostavljaju članovima Odbora ranije i u elektronskoj formi, smatrajući kako je malo vremena za ozbiljniji pristup značajnim revizijama učinka, ako se izvještaji dostavljaju dva dana prije sjednice, kao što je bio slučaj sa konstitutivnom sjednicom. Predsjednica Odbora je dala riječ i predstavniku CCI, koji je u kratkom izlaganju pojasnio da je veoma značajno da Odbor kontinuirano zasjeda, da razmatra revizorske izvještaje i da utiče na realizaciju preporuka, kako se one ne bi ponavljale, a što se trenutno dešava kod značajnog broja revidiranih subjekata, dodavši i da Odbor svoj rad ne mora i ne treba vezati isključivo za rad na sjednicama NSRS, zbog značajnog zaostatka u pretodnim godinama rada Odbora.

Nakon toga se pristupilo razmatranju planiranog dnevnog reda. Na sjednici su razmatrani Izvještaj revizije učinka „Pronatalitetne mjere u jedinicama lokalne samouprave Republike Srpske“ i Izvještaj revizije učinka „Zaštita i očuvanje prirodnih dobara“, kao i Godišnji plan za reviziju za 2023. godinu, koje je predstavio Glavni revizor Republike Srpske. Glavni revizor je istakao, u vezi revizije učinka Pronatalitetne mjere u jedinicama lokalne samouprave, koje su to jedinice lokalne samouprave dostavile akcioni plan za otklanjanje uočenih nedostataka u sprovođenju pronatalitetnih mjera, a naveo je da Ministarstvo za porodicu, omladinu i sport nije dostavilo akcioni plan, što po njegovom mišljenju, nije pozitivna praksa, kada se uobziri činjenica da navedeno Ministarstvo ima najveće sistemske mogućnosti u kontekstu uočenih nedostataka. Kako za navedenu, tako i za reviziju učinka „Zaštita i očuvanje prirodnih dobara“, Glavni revizor je istakao da akcioni plan nisu dostavili za sada, opet predstavnici ministarstava Vlade RS, što nije dobar podatak, pogotovo s obzirom na pretpostavku da imaju mnogo bolje resurse od npr. jedinica lokalne samouprave da kreiraju akcione planove. Inače, revizija učnika „Pronatalitene mjere u JLS“ je objavljena 17.11.2022., dok je  revizija „Zaštita i očuvanje prirodnih dobara“ objavljena 30.11.2022. godine. Zakon o reviziji javnog sektora predviđa rok od 60 dana od objave izvještaja do kreiranja akcionog plana.

Predsjednica Odbora za reviziju je podsjetila i da Ministarstvo porodice, omladine i sporta nije dostavilo akcioni plan ni za prethodnu reviziju učinka „Pronatalitne mjere RS“ koja je objavljena 2021. godine i predložila je zaključak da se i za ovu reviziju i za sve druge revizije, pa i finansijske, Odboru što prije dostave akcioni planovi za otklanjanje utvrđenih nedostataka i nepravilnosti u revizorskim izvještajima. Sekretar Odbora je rekao da je moguće da su predstavnici jedinica lokalne samouprave i drugih institucija „zaboravili“ da pored Glavne službe za reviziju, revidirani subjekti trebaju dostaviti svoje akcione planove Odboru za reviziju i Ministarstvu finansija, kazavši da je možda potrebno malo strpljenja i da trenutno možda nije potrebno ići sa zaključkom koji je predložila predsjednica Odbora. Predsjednica Odbora je dala riječ i predstavniku CCI na sjednici, koji je naveo da je značajan period protekao od kada su određeni subjekti (Agencija za državnu upravu i Ministarstvo saobraćaja i veza i Opština Vlasenica) trebali dostaviti svoje planove za otklanjanje nepravilnosti i da je upravo zbog toga važno da se promptno reaguje prema navedenim subjektima. Glavni revizor je pojasnio da je u međuvremenu, od posljednjeg Zahtjeva za pristup informacijama u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama koji je podnio CCI i na koji je Glavna služba odgovorila, Ministarstvo saobraćaja i veza dostavilo svoj akcioni plan.

Predsjednica Odbora za reviziju je ostala sa stavom da je potrebno usvojiti zaključak u vezi navedenog i dobila je jednoglasnu podršku svih članova Odbora. Odbor za reviziju donio je zaključak kojim će zatražiti od nadležnih ministarstava u Vladi Republike Srpske, jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj i drugih institucija, koje su obuhvaćene ovim izvještajima revizije učinka, da što prije Odboru dostave akcione planove za otklanjanje uočenih nedostataka u sprovođenju pronatalitetnih mjera, odnosno mjera zaštite i očuvanja prirodnih dobara.

Poslanik Srđan Mazalica je pod tačkom razno iznio stav da Odbor može zasjedati i u Bijeljini i u Trebinju, a rekao je i da drugi odbori trebaju biti uključeni u rad na izvještajima revizija učinka. Odbor za reviziju NSRS će sa svojim zaključcima upoznati subjekte revizije koji nisu dostavili akcione planove i izvjestit će i Narodnu skupštinu. Ono što je ohrabrujuće, u odnosu na prethodni saziv Odbora, je činjenica da su svi poslanici nedvosmisleno rekli da im je važno da Odbor radi poslove iz svoje nadležnosti i da nemaju problema da razmatraju sve revizorske izvještaje o bilo kojem subjektu revizije. Na kraju je usvojen i Zaključak na prijedlog Glavnog revizora, da će na prvoj narednoj sjednici prije početka rada na materijalima, predstavnici Glavne službe za reviziju prezentovati principe rada revizije u okruženju i u RS, kako bi poslanici što kvalitetnije razumjeli šta predstavljaju izvještaji finansijske, a šta izvještaji revizije učinka. Zaključak je usvojen sa sedam glasova za i jednim suzdržanim mišljenjem.

Spomenimo i činjenica da je na sajtu Narodne skupštine već u 11h objavljen izvještaj sa sjednice Odbora, što je nešto što nismo vidjeli nijednom u radu Odbora u prethodnom sazivu.

No, kako „jedna lasta ne čini proljeće“, ostaje da, u nastavku, vidimo da li će se rad Odbora nastaviti odvijati u konstruktivnoj atmosferi ili će, u nekom trenutku, uskostranački interesi i međustranački i lični obračuni ponovo onemogućiti Odbor u obavljanju njegove projektovane društvene uloge.

(Ž.N., Revizije info)