Komentari i analize

UREDI ZA REVIZIJU POKAZUJU VEĆU EFIKASNOST U REALIZACIJI PLANIRANOG NEGO PROŠLE GODINE

Institucije koje se bave eksternom revizijom javnog sektora u BiH, za razliku od izvršne i zakonodavne vlasti, redovno ispunjavaju svoje godišnje programe rada. Ponekad s malim kašnjenjem, ali – u potpunosti!

Poredeći stanje iz sredine avgusta prošle i ove godine, vidljiv je napredak kod entitetskih vrhovnih revizorskih institucija, pa i kod ureda Brčko distrikta, dok kod Ureda za reviziju institucija BiH, u ovo doba već imamo završenu finansijsku reviziju svih državnih institucija, kao i prethodne godine.

Napredak kod entitetskih institucija za reviziju javnog sektora je vidljiv i u povećanju obima planiranog i u efikasnosti realizacije godišnjeg plana. Obje institucije imaju više izvršenih revizija i objavljenih izvještaja o njima, nego što su ih imale u ovo vrijeme prije godinu dana.

Povećanje (ili ubrzanje) realizacije kod Glavne službe za reviziju javnog sektora u RS je 13% (sa 45 objavljenih izvještaja do 11.8.2020. na 51 do 11.8.2021.), dok je Ured za reviziju institucija u FBiH zabilježio poboljšanje efikasnosti od skoro 50% (sa 37 na 55). Povećanje efikasnosti Federalnog ureda je i logično s obzirom na ambiciozan plan koji je postavio pred sebe u ovoj godini, koji je daleko iznad obima planiranih aktivnosti ostalih institucija za reviziju javnog sektora u BiH.

Naime, Federalni ured za reviziju kontinuirano značajno povećava obim planiranih obaveza i za posljednjih 5 godina je bukvalno udvostručio broj planiranih (i realizovanih!) finansijskih revizija. I ove godine po prvi put broj planiranih finansijskih revizija premašio je brojku od 100.

Inače, rokovi za ispunjenje planiranih obaveza, za svaku od ovih institucija određeni su odgovarajućim aktima. I različiti su. No, u principu, rokovi su postavljeni tako da su usklađeni sa donošenjem budžeta, kako bi parlamenti imali mogućnost da intervenišu i da eventualnim smanjenjem budžeta određenim institucijama, koje su dobile loše revizorske ocjene ili koje ignorišu date im preporuke za otklanjanje uočenih nedostataka, sankcionišu te institucije, s ciljem uzrokovanja pozitivnih promjena u nastavku.

Iako ponašanje parlamenata (stalno kašnjenje i nedovoljna ozbiljnost) dovodi u pitanje ovu zamisao kreatora zakona o reviziji, iza koga su stajali međunarodni stručnjaci sa dugogodišnjim iskustvom, revizorske institucije u BiH svoj posao rade vodeći računa o rokovima. Nadajući se da će to početi da rade i parlamenti.

Tako je državni Ured za reviziju, ne obazirući se na ponovnu blokadu rada Parlamenta, koja će uticati i na efekte provedenih revizija, objavljivanjem posljednjeg “paketa” izvještaja, 30.07., u potpunosti realizovao plan pojedinačnih finansijskih revizija za 2020. godinu i učinio javno dostupnim sve izvještaje o provedenim revizijama (osim izvještaja za Obavještajno-sigurnosnu agenciju, koji je, zbog specifičnosti ove agencije, upućen samo njoj i parlamentarnoj komisiji zaduženoj za njen nadzor). Dakle, državni Ured za reviziju, prema planu, a s malim kašnjenjem u odnosu na prošlogodišnju realizaciju (završenu 24. jula), izvršio je reviziju svih 74 institucije na državnom nivou i, od finansijskih revizija, ostala mu je još samo revizija izvršenja budžeta institucija BiH.

I Ured za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu, kao i državni Ured za reviziju, planirao je, i u 2021. godini, obaviti reviziju svih institucija u svojoj nadležnosti. Dakle, planirao je u ovoj godini izvršiti 28 finansijskih revizija za 2020. godinu pojedinačnih institucija Brčko distrikta i finansijsku reviziju godišnjeg finansijskog izvještaja budžeta Distrikta za 2020. godinu. Do sada je objavljeno 5 izvještaja. U isto doba prošle godine nije bio objavljen nijedan.

Podsjetimo, na kraju, da entitetske institucije koje se bave eksternom revizijom javnog sektora, za razliku od državne i one Brčko distrikta, zbog ogromnog broja institucija u svojoj nadležnosti (Glavna služba za reviziju javnog sektora RS ih ima oko 850, a Ured za reviziju institucija u FBiH preko 2000), redovno, svake godine, revidiraju tek manji broj najznačajnijih insitucija, dok ostale koje revidiraju biraju, određenim sistemom, u skladu sa svojim kapacitetima i ambicijama.

(T.H., Revizije.info)

__________________________________________________________________

NAPOMENA: Prvobitni sadržaj ovog teksta korigovan je, zbog greške u podacima.