Ured za reviziju institucija BiH, prvi je od 4 vrhovne revizorske institucije u BiH proveo finansijsku reviziju za 2024. svih programom rada za 2025. planiranih institucija.
U tri ciklusa – 30.05., 11.07. i 16.07. – objavljeno je 73 izvještaja. Jedini neobjavljeni je izvještaj o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji, u kojoj nikad, za 25 godina postojanja Ureda, nije provedena potpuna finansijska revizija, niti je javnosti bio dostupan ikakav izvještaj, zbog čega Ured ovoj instituciji redovno izriče suzdržano mišljenje.
Osim 74 institucije na državnom nivou Ured svake godine vrši i finansijsku reviziju Izvještaja o izvršenja budžeta institucija BiH, što je još jedina nerealizovana finansijska revizija iz plana za 2025. godinu. Čija se realizacija i objava pratećeg izvještaja očekuje u septembru.
Od 73 institucije, o kojim su objavljeni i javnosti na web stranici Ureda dostupni izvještaji, njih 63 je dobilo pozitivnu ocjenu za obje komponente finansijske revizije – i finansijske izvještaje i usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima. Veći broj njih sa dodatnim skretanjem pažnje na određene probleme u radu, ali koji nisu bili tog stepena da dovedu u pitanje pozitivnu ocjenu.
Još 8 ih ima pozitivnu ocjenu za jednu od komponenti finansijske revizije a za drugu mišjenje s rezervom. Dok dvije imaju mišljenje s rezervom za obje komponente finansijske revizije.
U odnosu na prošlu godinu broj institucija koje nemaju oba pozitivna mišljenja se diskretno povećao – sa 8 na 10. Od prošlogodišnjih 8 institucija, koje sui male pozitivno mišljenje za jednu a mišljenje s rezervom za drugu komponentu finansijske revizije, dvije su poboljšale svoje poslovanje te ove godine i one imaju obje pozitivne ocjene. Četiri su zadržale prethodne ocjene a dvije su ih dodatno pogoršale, pa ove godine imamo dvije insitucije bez ijedne pozitivne ocjene. Pored 6 institucija s naslijeđenim lošim ocjenama iz prethodne godine, ove godine su tu i 4 nove institucije, koje su prethodne godine imale pozitivne ocjene za obje komponente finansijske revizije, a sada ga imaju samo za jednu a za drugu mišljenje s rezervom.
Negativnih mišljenja odavno nema.
“Izostanku negativnih mišljenja značajno doprinosi to da su sve institucije BiH predmet obavezne godišnje finansijske revizije. U prilog ovom razmišljanju je i činjenica da ni entitetski uredi nemaju negativna mišljenja za institucije koje revidiraju svake godine.”, objašnjenje je koje su svojevremeno ponudili iz Ureda.
Ali su istovremeno i dodali:
“Ovo nikako ne znači da je stanje u institucijama BiH zadovoljavajuće u pogledu broja i karaktera nepravilnosti koje se pojavljuju. Izražena mišljenja s rezervom pa čak i pozitivna mišljenja imaju značajan broj nepravilnosti kojima bi i javnost i nadležne institucije trebale i mogle posvetiti više pozornosti kako bi se njihovo ponavljanje spriječilo.”
A loše ide sa tim sprječavanjem. Jer problem slabe realizacije preporuka postoji iako se na njega stalno ukazuje. I da bi stvar bila problematičnija – najdramatičniji je upravo u institucijama vlasti. Koje bi, zapravo, trebale da vrše pritisak na druge u cilju njihove bolje realizacije revizorskih preporuka.
(T.H., Revizije info)