Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske (GSRJS RS) je pred istek protekle godine objavila Izvještaj o naknadnom pregledu provođenja preporuka iz Izvještaja revizije učinka ”Eksploatacija riječnog materijala kao segment integralnog uređenja i zaštite vodotoka rijeke Drine”.
Odluku da se provede naknadni pregled Glavni revizor je donio i na osnovu Inicijative aktivista koji se zalažu za uređeni vodotok rijeka u Republici Srpskoj i bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka, organizovanih u NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.
Generalno, ispitivanjem mjera i aktivnosti na provođenju preporuka koje su preduzete od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Javne ustanove „Vode Srpske“, Republičke uprave za inspekcijske poslove i jedinica lokalne samouprave, utvrđeno je da od osam preporuka koje su bile predmet revizije nijedna nije u potpunosti provedena, za tri je utvrđeno da je “provođenje u toku”, tri “nisu provedene”, dok su dvije “djelomično provedene”.
Nalazi provedenog naknadnog pregleda pokazuju da su institucije odgovorne za provođenje preporuka izradile akcione planove za provođenje preporuka revizije učinka i provodile određene planirane aktivnosti, ali da provođenjem tih aktivnosti nije u potpunosti obezbijeđena efikasna i efektivna dislokacija riječnog materijala koja je u funkciji uređenja i zaštite vodotoka rijeke Drine.
Osnovni nalazi provedene revizije revizije učinka za period 2017-2020. godina, pokazali su da lokacije na kojima je vršena dislokacija i vađenje materijala iz vodotoka rijeke Drine nisu određivane na osnovu sagledavanja stanja vodotoka, utvrđenih potreba i prioriteta, niti su doneseni potrebni planski dokumenti, da postupak dodjele lokacija za dislokaciju i vađenje materijala iz vodotoka karakterišu regulatorne nejasnoće, relativno dugo trajanje, odnosno prosječno 108 dana, da su visoke varijacije trajanja postupka u cjelini od 44 do 268 dana i njegovih pojedinih faza, te da ne postoji konkurencija potencijalnih izvođača radova.
Posebna pažnja revizora bila je usmjerena na činjenicu da je ugovorena količina materijala od 1,7 miliona m3, a izvođači radova su JU „Vode Srpske“ prijavili dislociranu količinu materijala od 1,1 miliona m3, za šta je obračunata naknada za vađenje materijala iz vodotoka u vrijednosti od svega 1,7 miliona KM. Zamjerke revizije bile su i da se nadzor, odnosno praćenje realizacije zaključenih ugovora o dislokaciji i vađenju materijala iz vodotoka rijeke Drine svodio na povremene posjete zaduženih lica iz JU „Vode Srpske“ lokalitetima na kojima se izvode radovi, bez jasnog pristupa šta se, kada i kako kontroliše, te čime se to dokumentuje. U prosjeku su izvršene svega dvije kontrole po ugovoru, odnosno kontrola je vršena jednom u 72 dana realizacije ugovora. Izvođenje radova u skladu sa elaboratima suštinski nije kontrolisano, niti su kontrolisane količine stvarno izvađenog riječnog materijala.
Generalno, GSRJS RS je u svom izvještaju o naknadnom pregledu preporuka konstatovala da nadležne institucije se nisu organizovano bavile eksploatacijom šljunka i pijeska iz vodotoka i priobalnog zemljišta rijeke Drine, koja se vrši bez izdatih vodnih saglasnosti i drugih potrebnih dokumenata. Takođe i da se inspekcijski nadzor u oblasti uređenja vodotoka rijeke Drine obavljao povremeno i uglavnom se odnosio na kontrolu posjedovanja potrebne dokumentacije od strane izvođača radova.
Nesrazmjera je uočena prilikom izvršenih “domaćih” kontrola, odnosno onih koje su inspektori vršili u vodotoku rijeke Drine na području koje nesporno pripada BiH, pa je Republička vodna inspekcija od izvršenih 71 kontrole nepravilnosti utvrdila u svega pet kontrola. Sa druge strane, u zajedničkim kontrolama sa inspektorima iz Republike Srbije, na područjima za koje precizno nije utvrđena međudržavna granica ili iz katastarskih razloga, nezakonitosti su utvrđene u dvije trećine slučajeva. Zaključci iz izvještaja revizora su i da je saradnja između nadležnih institucija uglavnom formalne prirode i nedovoljna. Konkretno, i da ostvarenje utvrđenih ciljeva uređenja vodotoka i dislokacije i vađenja materijala nije praćeno, niti su utvrđivani efekti postojećeg načina eksploatacije riječnog materijala iz vodotoka rijeke Drine.
U naknadnom pregledu preporuka u Izvještaju, objavljenog 27.12.2024. godine, obuhvaćen je period od 01.01.2022. godine do 31.08.2024. godine, konstatacije revizora su da je JU „Vode Srpske“ fokusirane uglavnom na količine izvađenog materijala bez jasnih pokazatelja da li je izvršenje posla, odnosno elaborata, dovelo do cilja da se uredi vodotok.
Sumnje na korupciju, po stavu aktivista, su i u konstatacijama tročlanog tima revizora da je javna ustanova zadužena za upravljanje vodotokom, pored raspisivanja javnih poziva, zaključivala i direktne sporazume zbog, navodnog, hitnog postupanja, te da od objavljivanja prethodnog Izvještaja revizije učinka za vodotok Drine nije izradila nijedan od nedostajućih integralnih planskih dokumenata, kao što su Plan zaštite od poplava ili planovi upravljanja oblasnim riječnim slivovima.
“I dalje smo stava da, kada je u putanju upravljanje vodotokom u RS, a posebno eksploatacija šljunka iz korita rijeka, postoji višegodišnja sistemska korupcija, prije svega kroz donošenje diskriminatorskih i koruptivnih zakonskih propisa i, nakon toga, njihovom primjenom. Posebno ciljamo na “Pravilnik o uslovima i načinu održavanja riječnih korita, dislokaciji i vađenju materijala iz vodotoka”, donesen početkom 2022. godine. A i revizori su konstatovali u svom Izvještaju da je umjesto ranijeg Pravilnika iz 2020. godine, koji je bio fokusiran na održavanje riječnih korita i vodnog zemljišta, u novom izmjenjenom, kako su naveli, akcenat dat na dislokaciju i vađenje materijala iz vodotoka sa neznantnim osvrtom na održavanje riječnih korita i vodnog zemljišta” – reakcija je aktivista NGG na objavljeni izvještaj o naknadnom pregledu provođenja preporuka, uz opštu ocjenu da su nalazi revizora porazni za institucije i ustanove zadužene za kreiranje i provođenje propisa u oblasti korištenja prirodnih resursa u ovom entitetu.
(Lj.Đ., Revizije info)