Objavivši, zadnjeg dana avgusta, Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji Opštine Novi grad, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS ispunila je prvi dio svog godišnjeg plana finansijskih revizija za 2020. godinu, planiran za realizaciju do 31.08.2020.
Naime, Godišnji plan Glavne službe za reviziju, u segmentu finansijskih revizija, podijeljen je na period od 01.01. do 31.08. te od 01.09. do 15.12.
U prvom dijelu plana za 2020. godinu predviđeno je objavljivanje 60 izvještaja o finansijskoj reviziji za 2020. godinu.
Objavljivanje planiranih izvještaja počelo je 12.03.2021., objavom izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji Okružnog privrednog suda Bijeljina i provodilo se kontinuiranim objavljivanjem pojedinačnih ili manjih grupa izvještaja, sve, dakle, do zadnjeg dana predviđenog perioda.
Inače, ovakav “dvodjelni” način planiranja i objavljivanja specifičan je za Glavnu službu za reviziju javnog sektora RS. Ostale 3 institucije za reviziju javnog sektora u državi (BiH, Federalna i Brčko distrikta) u ovo doba ili nešto malo kasnije u potpunosti završavaju sa finansijskim revizijama za prethodnu godinu (u ovom slučaju za 2020.) i počinju se spremati za novi ciklus revizija (u ovom slučaju za 2021.).
Do 31.08. Glavna služba za reviziju revidirala je 41 korisnika prihoda budžeta Republike Srpske (među kojima su 16 ministarstava i Generalni sekretarijat Vlade, Služba Predsjednika, Narodna skupština i Vijeće naroda RS, 7 osnovnih i 2 okružna suda itd.), 14 jedinica lokalne samouprave, te 3 fonda (za dječiju zaštitu i za zdravstveno i penzijsko-invalidsko osiguranje) i 1 zavod (za zapošljavanje), plus Konsolidovani godišnji finansijski izvještaj za korisnike budžeta RS.
Skoro polovina – 29 revidiranih institucija – dobile su obje pozitivne ocjene, i za finansijske izvještaje i za usklađenost sa zakonima. 16 ih je dobilo mišljenje s rezervom za obje komponente finansijske revizije. 14 ih je dobilo jedno pozitivno a drugo mišljenje s rezervom.
A svega jedna institucija – Opština Kozarska Dubica – dobila je negativno mišljenje, i to za obje komponente finansijske revizije.
U odnosu na prošlu godinu, više je institucija sa obje pozitivne ocjene, a manje institucija sa negativnom ocjenom.
Podsjetimo, u ovom kontekstu, na stav predsjednika skupštinskog odbora za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske Tomice Stojanović, koji dijeli i većina opozicionih poslanika, pa i neki nezavisni analitičari, da je “Revizija” u posljednjih nekoliko godina smanjila kritičnost i broj negativnih ocjena koje daje. Što se naročito odnosi na Vladu i njena ministarstva.
Za ostatak godine, odnosno period od 01.09. do 15.12.2020., Glavna služba za reviziju javnog sektora RS planirala je završiti i objaviti izvještaje o finansijskoj reviziji za 2020. za još 12 institucija – 8 opština i 4 javna preduzeća. Što znači da je realizovano 83% a ostalo da se realizuje još 17% od finansijskih revizija planiranih Godišnjim planom za 2021. godinu.
Podsjetimo samo da je prošle godine prvi dio plana finansijskih revizija (do 31.08.) realizovan na vrijeme, ali je drugi značajno kasnio. Naime, od 01.09. do 15.12.2020. Glavna služba za reviziju javnog sektora je, prema vlastitom planu, trebala objaviti 14 izvještaja o provedenim finansijskim revizijama za 2019. godinu. A objavila ih je svega 2.
Dodajmo i da je, u ovoj godini, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, iz Plana za 2021. godinu, do sada, objavila i 9 izvještaja o stepenu realizacije preporuka iz ranijih godina realizovanih finansijskih revizija, te, 3 izvještaja o provedenim revizijama učinka, na teme: “Pronatalitetne mjere u RS”, “Javni linijski prevoz putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju” i “Upravljanje nekretninama u jedinicama lokalne samouprave u RS”.
(TH, Revizije info)