Regija i svijet

REVIZIJA EVROPSKOG PLANA ZA BORBU PROTIV RAKA

Jedan od dva Evropljanina oboljet će od raka tokom života i očekuje se da će broj života izgubljenih zbog te bolesti dodatno rasti kako stanovništvo bude postajalo sve starije. Uz to što odnosi mnoge ljudske živote, rak ima ogromne posljedice za zdravstvene sisteme i ekonomije zemalja EU, pri čemu se ukupni finansijski učinak procjenjuje na više od 100 milijardi eura godišnje. EU već desetljećima radi na borbi protiv raka te je 2021. pokrenula evropski plan za borbu protiv raka, čiji je cilj do 2030. pronaći rješenja za nekoliko aspekata povezanih s prevencijom i liječenjem raka te brigom za oboljele. Revizori Suda trenutno procjenjuju napredak i dosadašnja postignuća tog plana.

Rak je drugi po redu uzročnik smrti u EU i odgovoran je za svaku četvrtu smrt. Međutim, rizik od smrti od raka nije jednak za sve, čak ni unutar iste zemlje. Stope smrtnosti za mnoge vrste raka više su u zemljama srednje i istočne Evrope (Hrvatskoj, Latviji, Mađarskoj, Sloveniji i Slovačkoj), dok zapadnoevropske i nordijske zemlje (Španija, Luksemburg, Finska i Švedska) bilježe najniže stope. Unutar pojedine zemlje stope smrtnosti od raka mogu se znatno razlikovati među regijama, među spolovima (stopa smrtnosti za muškarce gotovo je 70% viša nego za žene) i ovisno o nivou obrazovanja (muškarci s nižim nivoom obrazovanja imaju 2,6 puta veću vjerojatnost da će umrijeti od raka pluća u poređenju s onima s višim nivoom obrazovanja).

Takve se razlike djelimično mogu objasniti različitom učestalošću faktora rizika kao što su pušenje, pretilost, konzumacija alkohola ili onečišćenje zraka u pojedinim zemljama i gradovima. Posljedice raka variraju i ovisno o dostupnosti znanja o raku, njegovoj prevenciji i dijagnostici te brizi za oboljele osobe. Štaviše, neke zemlje i regije EU imaju odgovarajuću opremu, ali nemaju dovoljno kvalifikovanog zdravstvenog osoblja, dok druge imaju dovoljno kvalifikovanih ljekara, ali neodgovarajuću opremu.

Evropski plan za borbu protiv raka odgovor je EU na te izazove. Njime se stavlja na raspolaganje finansijska omotnica u iznosu od 4 milijarde eura, a dodatna sredstva mogu se upotrijebiti iz izvora kao što su fondovi kohezijske politike i Mehanizam za oporavak i otpornost. Tim se planom do 2030. nastoji postići sljedećih sedam ciljeva:

  1. maksimalno iskorištavanje potencijala novih tehnologija i uvida;
  2. spašavanje života održivom prevencijom raka;
  3. poboljšanje ranog otkrivanja raka;
  4. garantovanje visokih standarda u brizi za oboljele od raka;
  5. poboljšanje kvalitete života pacijenata oboljelih od raka, osoba koje su preboljele rak i njihovih njegovatelja;
  6. smanjenje nejednakosti u vezi s rakom širom EU; i
  7. stavljanje raka u dječjoj dobi u središte pažnje.

Evropski plan za borbu protiv raka zato je vrlo ambiciozan poduhvat. Je li on efikasno sredstvo u borbi protiv raka? Upravo to revizori namjeravaju ustanoviti. Objava njihovog izvještaja planirana je za prvo tromjesečje 2026.

(ERS / Revizije info)