Priče u fokusu

Poziv trgovcima i svim pružaocima usluga da ne koriste krizu za nerazumna povećanja cijena roba i usluga, kao i druge oblike kršenja prava potrošača

U okolnostima u kojim se nalazimo, dobro je znati da Institucija Ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH, više od 10 godina zaredom dobija pozitivne ocjene Ureda za reviziju institucija BiH

U vrijeme krize, kao što je aktuelna pandemijska, dodatno se povećava značaj institucija kao što je Institucija ombudsmena za zaštitu potrošača u BiH.

Institucija Ombudsmana za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini  je utemeljena  Zakonom o zaštiti potrošača u BiH. Ima status pravne osobe  i djeluje kao  samostalno i nezavisno tijelo s ciljem promocije dobrog i efikasnog provođenja politike zaštite potrošača. U poboljšanju primjene propisa Institucija ombudsmena se služi iskustvima zemalja EU, posebno onih sa dužom tradicijom tržišne ekonomije.

Povodom aktuelne krize, Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH je obavijestila javnost da je zatrpana pitanjima potrošača, koja se tiču trenutne krize i popratnih posljedica koje se odnose na potrošače, koji zbog svega trpe ekonomsku štetu. I pozvala trgovce i sve pružaoce usluga da u uslovima epidemiološke krize na prostoru BiH djeluju u skladu sa dobrim poslovnim običajima i ne koriste istu za nerazumna povećanja cijena  roba i usluga, kao i druge oblike kršenja prava potrošača. Naglasivši da je potrebno osigurati redovno snabdjevanje, odnosno, funkcionisanje sistema nabave, kao i obavljanja osnovnih komunalnih poslova, čije bi neobavljanje za posljedicu imalo dodatno ugrožavanje trenutnog stanja.

Posebno je naglašena potreba da se, sve do obustave stanja prirodne nesreće, zadrže cijene i nivo usluga – energije, struje, plina, grijanja, vode, telekomunikacijskih i poštanskih usluga, usluga javnog transporta i komunalnih usluga –  na nivou cijena i nivoa usluga zatečenih sa danom 05.03.2020. godine.

Istovremeno, Institucija je apelovala na potrošače da djeluju u skladu sa preporukama nadležnih organa zdravstva i drugih tijela na nivou lokalne zajednice i da budu društveno odgovorni. Te, da sve novonastale oblike kršenja njihovih prava prijave nadležnim tijelima za zaštitu potrošača i inspekcijskim organima, kako bi se na iste sistemski djelovalo.

U ovakvim okolnostima dobro je znati da se radi o instituciji koja je, od svog formiranja, 2007. godine, od Ureda za reviziju institucija BiH samo za tu prvu godinu rada dobila „Mišljenje s rezervom“, a od tada dobija samo pozitivne ocjene – i za finansijske izvještaje i za usklađenost sa zakonima i drugim propisima. I da poštuje i implementira rijetke preporuke revizora koje dobija.

(TH, revizije.info)