„Olakim davanjem pozitivnih i izbjegavanjem davanja negativnih mišljenja, Glavna služba za reviziju pokušava da prikrije ogromnu društvenu štetu i odgovornost u pojedinim subjektima javnog sektora u RS i relativizuje nalaze koji svjedoče o brojnim nezakonitostima i propustima.“
“Politički pritisak, bliskost revizora sa vladajućim strukturama, zapošljavanje revizora u javnom sektoru i dolazak glavnog revizora iz ministarstva finansija, ozbiljno ugrožavaju nezavisnost i ruše kredibilitet Glavne službe za reviziju javnog sektora RS”, navode u Centru.
“Do 2008 godine u RS je bilo 32% revizorskih izvještaja sa negativnim i 22% revizorskih izvještaja sa pozitivnim mišljenjem, a u FBiH je bilo 35% revizorskih izvještaja sa negativnim i 11% revizorskih izvještaja sa pozitivnim mišljenjem. U 2011. i 2012. godini u FBiH nema revizorskih izvještaja sa pozitivnim mišljenjem i svaki četvrti revizorski izvještaj ima negativno mišljenje, dok u RS više od polovine revizorskih izvještaja ima pozitivno mišljenje i gotovo da nema revizorskih izvještaja sa negativnim mišljenjem” saopšteno je.
“Nema značajnijih razlika između RS i FBiH kada se upoređuju revizorski nalazi u javnom sektoru, a kada se upoređuju revizorska mišljenja, stvara se pogrešan utisak da je stanje u javnom sektoru mnogo bolje u RS, nego u FBiH”, poručili su iz Centra za humanu politiku iz Doboja.
(BUKA Magazin, www.6yka.com, 09. VII 2013.)