Danas, 9.7.2020., Glavna služa za reviziju javnog sektora Republike Srpske objavila je 32. Izvještaj o finansijskoj reviziji za 2019. godinu – Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji Opštine Lopare. Ovo je peti po redu izvještaj o subjektima na lokalnom nivou.
Do sada su objavljeni izvještaji o 3 revidirana doma zdravlja (u Brodu, Oštroj Luci i Kozarskoj Dubici, od kojih je onaj u Brodu dobio negativnu ocjenu za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima), te izvještaj o Opštini Srebrenica (koji je takođe dobio negativno mišljenje za usklađenost sa zakonima).
Opština Lopare je za obje komponente finansijske revizije (i finansijske izvještaje i usklađenost sa zakonima) za stanje u 2019. dobila – mišljenje s rezervom.
Revizorski tim, u sastavu Dragan Milošević i Milijana Stojaković Obradović, načelniku opštine su dali 13 preporuka za otklanjanje uočenih nedostataka.
NIKAD POZITIVO MIŠLJENJE
Zanimljivo je da je Opština Lopare, nakon provedene revizije za 2019., dobila dosad najveći broj revizorskih preporuka. Veći čak nego u godinama za koje je Opština dobijala negativna revizorska mišljenja.
Naime, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS je 4 puta do sada vršila reviziju rada Opštine Lopare. Pri čemu su revizije u 2 navrata (2003. i 2015.) završile negativnim mišljenjem, a 2 puta (2009. i 2019.) mišljenjem sa rezervom.
Opština Lopare, dakle, nijednom do sada nije dobila pozitivno mišljenje od revizora, ni za finansijske izvještaje ni za usklađenost sa zakonima.
Kako se u dva izvještaja (2009. i 2015.) ispostavilo da je od prethodne revizije prošlo previše vremena da bi imalo smisla analizirati provedenost prethodno datih revizorskih preporuka, 2018. Glavna služba za reviziju je, da ne bi opet došlo do kašnjenja koje bi obesmislilo takvu vrstu analize, napravila Izvještaj o status datih preporuka prilikom revizije konsolidovanih finansijskih izvještaja Opštine Lopare za 2015. godinu. Opština je u tom izvještaju dobila Zaključak s rezervom, jer su 3 od 9 prethodno datih preporuka, provedene tek djelimično. A konstatovano je i da nije sačinjen Izvještaj o realizaciji Akcionog plana otklanjanja nedostataka po revizijskom izvještaju.
A ZAŠTO MIŠLJENJE S REZERVOM?
Glavna služba za reviziju je mišljenje sa rezervom obrazložila sljedećim kvalifikacijama:
Rashodi obračunskog karaktera su manje iskazani u iznosu od 150.418 KM, jer prilikom obračuna amortizacije vodovoda i kanalizacije i nekategorisanih makadamskih puteva nisu primjenjene propisane amortizacione stope i nije vršena korekcija nenaplativih potraživanja starijih od godinu. Zbog navedenog negativan finansijski rezultat tekuće godine je potcijenjen za iznos od 150.418 KM.
Imovina koja se daje u zakup nije iskazana kao investiciona imovina. Neto vrijednost zgrada i objekata Opštine Lopare precijenjena je za iznos od 14.484 KM, jer prilikom obračuna amortizacije nisu korištene propisane amortizacione stope.
Opština Lopare nije vršila ukidanje revalorizacionih rezervi u visini iznosa amortizovanog dijela procjenjenih osnovnih sredstava od 1.510.791 KM. Zbog navedenog precijenjen je negativan finansijski rezultat tekuće godine za iznos 959.956 KM, a finansijski rezultat ranijih godina potcijenjen je za iznos od 550.835 KM.
Prilivi gotovine iz poslovnih aktivnosti nisu prezentovani u skladu sa propisima, zbog manje iskazanih priliva gotovine po osnovu poreskih prihoda u iznosu od 33.304 KM.
Pravilnik o platama, naknadama i ostalim primanjima zaposlenih u Administrativnoj službi opštine Lopare nije usklađen sa Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Republike Srpske. Opština Lopare nije internim aktima definisala pravila i kriterijume prilikom raspodjele pojedinih vrsta grantova. A pojedini korisnici grantova ne podnose izvještaje o namjenskom utrošku sredstava.
(TH, revizije.info)