Novosti

ODRŽAN 25. UN/INTOSAI SIMPOZIJ – TEMA: RAD VRHOVNIH REVIZORSKIH INSTITUCIJA TOKOM PANDEMIJE

Posebna pozornost posvećena je pitanjima sudjelovanja građana kao mehanizma za jačanje sustava odgovornosti.

Glavni revizor Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine, Hrvoje Tvrtković i zamjenik glavnog revizora, Jasmin Pilica su, u razdoblju od 28. do 30.6.2021. godine, sudjelovali na 25. UN-INTOSAI simpoziju koji je organiziran u online formatu.

Tema ovogodišnjeg simpozija bila je rad tijekom pandemije – razvijanje i korištenje iskustava vrhovnih revizijskih institucija (VRI) u jačanju djelotvornih institucija i postizanju održivih društava. Simpoziju je prisustvovalo skoro 300 sudionika iz vrhovnih revizijskih institucija, Ujedinjenih naroda (UN), prvenstveno Odjela za ekonomska i socijalna pitanja Ujedinjenih naroda, Svjetske banke i drugih UN-ovih agencija.

Tijekom prvog dana simpozija razmatrana su pitanja kao što su uloga VRI u izgradnji povjerenja javnosti u kontekstu odgovora na pandemiju koronavirusa, utjecaj pandemije koronavirusa na organizacijske kapacitete, metode i radne procese u VRI-ma, unaprjeđenje kapaciteta u okruženju koje su obilježile brze i značajne promjene, te obavljanje revizija u uvjetima pandemije.

Drugi i treći dan su bili posvećeni prezentaciji iskustava iz provedenih revizija koje su obrađivale teme odgovora institucija vlasti na pandemiju, poput dodjele poticaja, odgovora na i planova za oporavak od pandemije, unaprjeđenja transparentnosti i odgovornosti u korištenju financijskih sredstava za ublažavanje posljedica pandemije.

Posebna pozornost posvećena je pitanjima sudjelovanja građana kao mehanizma za jačanje sustava odgovornosti.

Simpozij je okončan preporukama i zaključcima koje potvrđuju značaj djelovanja vrhovnih institucija za reviziju u jačanju odgovornosti, transparentnosti i efikasnosti javne uprave, što je posebno naglašeno u uvjetima pandemije Covid-19. Podvučen je, između ostalog, ključni doprinos koje vrhovne institucije za reviziju mogu pružiti postizanju cilja održivog razvoja 16 (Mir, pravda i snažne institucije) procjenjivanjem efektivnosti i održivosti nacionalnih planova, mjera i odgovora na krizne situacije.

Uredi za reviziju, članice INTOSAI-ja, pozvane su da aktivno razmjenjuju iskustva i najbolje prakse u svezi sa poduzetim interventnim mjerama i utjecajem pandemije kako bi se razvila zajednička rješenja i strategije za odgovore na buduće krizne situacije.

(Ured za reviziju)