Mjesec dana nakon prvog, Ured za reviziju institucija BiH objavio je, 23.07., svoj drugi “paket” izvještaja o provedenim finansijskim revizijama za 2020. godinu.
Sa 23 prethodno objavljena, ukupno je do sada objavljeno 45 izvještaja o finansijskim revizijama, od 74 koliko je planirano programom rada Ureda za 2021. godinu.
To je isti broj finansijskih revizija koliko je, do sada, objavila i Glavna služba za reviziju javnog sektora RS.
Ured je, dakle, dostigao realizaciju planiranog od 61%.
Objavljeni su izvještaji o provedenoj finansijskoj reviziji državnog parlamenta i tužilaštva, Ustavnog suda, Službe za zajedničke poslove institucija BiH, 2 ministarstva, 4 ureda, 3 instituta, 2 vijeća, 2 direkcije, 2 komisije, 16 agencija, Centralne izborne komisije, Centra za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja, Fonda za povratak, Arhiva BiH, Centra za uklanjanje mina, Institucije ombudsmana za ljudska prava i Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača, Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, Odbora državne službe za žalbe i Uprave za zaštitu zdravlja bilja.
21 revidirana institucija dobila je “čisto” pozitivno mišljenje za obje komponente finansijske revizije – i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima. Isto toliko ih je za jednu od komponenti finansijske revizije, uz pozitivno mišljenje, dobilo i tzv. “skretanje pažnje” na određene probleme, koji nisu bili tog stepena da utiču na ocjenu, ali bi njihovo nerješavanje u nastavku, moglo da dovede i do toga. Dvije instiucije dobile su pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje za obje komponente finansijske revizije.
Samo jedna institucija, od dosad revidiranih 45, nije dobila oba pozitivna mišljenja (sa ili bez skretanja pažnje). To je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, koja je, uz pozitivno mišljenje za finansijske izvještaje, dobila mišljenje s rezervom sa skretanjem pažnje za usklađenost rada sa zakonima i drugim propisima.
U odnosu na prethodnu godinu, kod 5 institucija, od dosad revidiranih 45, je zabilježeno izvjesno pogoršanje ocjene. Kod 4 se radi samo o tome da je uz prethodno “čisto” pozitivno mišljenje, ove godine dodato “skretanje pažnje”, a samo u jednom (kod pomenute Komisije) je pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje promjenjeno u mišljenje s rezervom sa skretanjem pažnje.
S druge strane, kod 8 institucije je registrovano poboljšanje (kod svih 8 za usklađenost sa zakonima). Za tri od njih (Ministarstvo sigurnosti, Institut za mjeriteljstvo i Agenciju za nadzor nad tržištem BiH) ranija ocjena “mišljenje s rezervom”, zamijenjena je pozitivnim mišljenjem. Kod ostalih 5 sa pozitivnog mišljenja sa skretanjem pažnje, prešlo se na “čisto” pozitivno mišljenje.
Preko dvije trećine institucija (32 od 45) imaju identičnu ocjenu kao i prethodne godine.
45 dosad revidiranih institucija dobile su, od revizora, ukupno 174 preporuke za otklanjanje uočenih nedostataka. Dvadesetak manje nego prošle godine.
Pritom, kod 14 institucija je registrovan rast broja revizorskih preporuka, kod 21 smanjenje, a kod ostalih 10 broj preporuka je na nivou iz prethodne godine.
Što se tiče realizacije preporuka iz prethodnog perioda… Svega 39% datih preporuka je realizovano u potpunosti. Za 27% realizacija je u toku. Bez mogućnosti davanja ocjene je 2% preporuka, a 32% se vode kao potpuno nerealizovane.
Revizori su stanje u 5 institucije, od dosad revidiranih 45, ocijenili tako dobrim da im nisu dali nijednu preporuku.
Nasuprot tome su državni parlament sa čak 14 preporuka za ovu godinu i Ministarstvo sigurnosti sa 13.
Zanimljivo je i da je Parlament od 13 preporuka Koliko ih je dobio nakon revizije za 2019. godinu, u međuvremenu u potpunosti realizovao – samo jednu.
I da obje institucije, i pored loše realizacije preporuka i njihovog visokog broja, imaju pozitivnu ocjenu za obje komponente revizije.
(TH, Revizije info)