Jedan od posljednjih izvještaja koji je objavila Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske izvještaj je o finansijskoj reviziji za 2022. Lutrije Republike Srpske a.d. Banja Luka.
Lutrija Republike Srpske prethodno je revidirana tek jednom od kada postoji – davne 2003. godine. Protekle su, dakle, dvije pune decenije do ponovnog revizorskog uvida u rad ove firme. A rezultat ove revizije potvrđuje činjenicu da za subjekte koji nisu obavezni za revidiranje svake godine, postoji ozbiljan diskontinuitet ove vrste pregleda i kontrole, koji povećana mogućnost dugogodišnjeg razvijanja i prikrivanja lošeg stanja, sa svim pratećim posljedicama.
Glavna služba za reviziju je Lutriji RS dala negativno mišljenje za finansijske izvještaje, te, mišljenje s rezervom za usklađenost sa zakonima i drugim propisima. Uz navedene ocjene, Lutriji je dato i 16 preporuka za otklanjanje uočenih slabosti, grešaka i nezakonitosti.
I dok kladionice i kockarnice niču na svakom ćošku, što govori o profitabilnosti ovog sveprisutnog poroka u našem društvu, Lutrija Republike Srpske i ne ostvaruje rezultate kojima se može pohvaliti. Ukupni prihodi za 2022. godinu su iskazani u iznosu od 5.941.123 KM, što je za 2% više u odnosu na Rebalans finansijskog plana, dok su ukupni rashodi iskazani u iznosu od 4.812.153 KM, što je za 9% više u odnosu na Rebalans finansijskog plana. Dobit prije oporezivanja iskazana je u iznosu od 1.128.970 KM.
Revizori su utvrdili značajan stepen samovolje. Igranje po sopstvenim a ne po opštim pravilima nije prošlo nezapaženo. Samo u javnom sektoru mogu se dijeliti naknade članovima Nadzornog odbora bez obzira na to što firma posluje s gubitkom. Primjer za to je Lutrija RS u 2021. godini.
„U toku 2022. godine članovima nadzornog odbora isplaćena je naknada u visini od 400 KM mjesečno, a članom 37. Statuta Lutrije RS propisano je da članovi Nadzornog odbora za svoj rad imaju pravo na naknadu, osim u slučaju da Preduzeće iskaže gubitak u poslovanju. Lutrija RS je za 2021. godinu iskazala neto gubitak tekuće godine. Članovima Odbora za reviziju vršen je obračun naknade u visini od 400 KM mjesečno, a visina naknade nije utvrđena odlukom Skupštine akcionara, što nije u skladu sa članom 69. Statuta Lutrije RS.“, navodi se u izvještaju Glavne službe za reviziju.
Lutrija je kršila i odluke Vlade Republike Srpske.
„Obračun plata i ostalih primanja za članove Uprave Lutrije RS vršen je na osnovu Odluke Nadzornog odbora o platama Uprave Preduzeća iz 2022. godine. Odlukom je definisana visina bruto plata direktora i izvršnih direktora, kao i pravo na ostala primanja u skladu sa Kolektivnim ugovorom Lutrije RS. U skladu sa navedenom Odlukom članovima uprave, pored plate isplaćeni su topli obrok, regres i zimnica i ogrev. Navedena odluka, kao i obračuni za isplatu plata i ostalih ličnih primanja nisu u skladu sa zaključcima Vlade Republike Srpske od 03.03.2011. i 11.01.2013. godine, u dijelu visine plata za direktora i izvršne direktore, jer je propisana visina plata zajedno sa regresom, toplim obrokom, zimnicom i ostalim primanjima iz zaključaka niža od plate i ostalih primanja propisanih navedenom odlukom. Troškovi ostalih ličnih primanja iskazani su u iznosu od 833.506 KM, a odnose se troškove otpremnina (6.594 KM), zaposlenih na službenom putu (11.349 KM) i bruto ostalih ličnih primanja (815.563 KM). Troškovi bruto ostalih ličnih primanja odnose na troškove naknada prevoza kod dolaska na posao i povratka s posla (52.454 KM), toplog obroka (507.580 KM), za 8. mart (16.244 KM), pomoći zaposlenima (26.756 KM), zimnice i ogreva (106.230 KM) i regresa (106.299 KM). Obračun naknada troškova prevoza kod dolaska na posao i povratka sa posla vršen je na osnovu Odluke direktora Lutrije RS o isplati prevoza kojom je propisano da zaposleni koji koriste sopstveni prevoz za područje Grada Banja Luke i ostalih opština imaju pravo na naknadu prevoza u visini od 78 KM (cijena jedinstvene mjesečne prevozne karte za Grad Banja Luka), što nije u skladu sa članom 62. stav (2) Kolektivnog ugovora Lutrije RS, a kojim je propisana navedena naknada u visini mjesečne prevozne karte po važećem cjenovniku. Naknada zaposlenim radnicama povodom 8. marta obračunata je na osnovu Odluke direktora Lutrije RS u neto iznosu od 150 KM, a ista nije propisana Kolektivnim ugovorom Lutrije RS.“
Uglavnom, nakon što su revizori prilično efikasno uradili svoj dio posla, „na potezu“ je Odbor za reviziju Narodne skupštine Republiku Srpske, koji bi trebao bez odlaganja, odmah po povratku sa ljetnje pauze u radu Narodne skupštine, sazvati svoju sjednicu, pozvati i rukovodioce Lutrije Republike Srpske a.d. Banjaluka, kako bi se otvorila diskusija u vezi nalaza revizije, čuli razlozi za mnogobrojne propuste u radu i kako bi se poslanicima predstavio plan otklanjanja uočenih nepravilnosti o čemu govore mnogobrojne preporuke date od revizora, njih čak 16.
Naravno, kako se radi o negativnom izvještaju Odbor za reviziju bi ga trebai proslijediti na razmatranje pred poslanike Narodne skupštine.
U ambijentu koji daje (pre)veliku mogućnost kockanja i klađenja, samo gdje je država vlasnik i poslodavac posluje se sa malim profitom i sa velikim propustima u radu.
(Ž.N., Revizije info)