Glavna služba za reviziju javnog sektora RS u petak, 15.05.2020., objavila je i 22. izvještaj o finansijskim revizijama za 2019. godinu – Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.
Ovo je 14 revidirano ministarstvo (od 16 koliko ih ima Vlada RS). I tek drugo – pored Ministarstva trgovine i turizma – koje nije dobilo obje pozitivne ocjene Službe (i za finansijske izvještaje i za usklađenost sa zakonima i drugim propisima).
Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS je, naime, od Glavne službe za reviziju, nakon provedene finansijske revizije za 2019. godinu, za finansijske izvještaje dobilo pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje, a za usklađenost sa zakonima i drugim propisima – mišljenje s rezervom.
Ovo je pogoršanje ocjena, u odnosu na prethodnu godinu, kada je Ministarstvo dobilo pozitivne ocjene za obje komponente finansijske revizije.
Inače, zanimljivo je da je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, od finansijske revizije za 2012. i 2013. godinu, kada je imalo obje negativne ocjene, do revizije za 2018. godinu, bilježilo kontinuirano poboljšanje revizorskih ocjena o svom radu.
Mišljenje s rezervom, za usklađenost sa zakonima u 2019. godini, Glavna služba za reviziju, Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izrekla je zbog toga što dio nabavki roba i usluga nije proveden u skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama i Pravilnika o postupku direktnog sporazuma, jer postavljeni uslovi u tenderskoj dokumentaciji koji se odnose na tehničku i profesionalnu sposobnost ponuđača nisu srazmjerni predmetu nabavke. Izbor postupka nije bio odgovarajući za dio nabavki koji je proveden putem direktnog sporazuma, jer je izvršeno dijeljenje nabavki. Takođe, nije predviđeno provođenje E-aukcije u 80% postupaka javnih nabavki kod kojih se koristi najniža cijena kao kriterijum za dodjelu ugovora, što nije u skladu sa Pravilnikom o uslovima i načinu korišćenja E-aukcije.
Pored kršenja Zakona o javnim nabavkama, Ministarstvo je kršilo i Zakon o državnim službenicima, Zakon o sistemu internih finansijskih kontrola u javnom sektoru, Zakona o izvršenju Budžeta Republike Srpske za 2019. godinu.
Naime, Ministarstvo je sa 16 radnika, koji su u toku 2018. godine zasnovali radni odnos na određeno vrijeme zbog povećanog obima posla, nakon isteka ugovora o radu ponovo zasnovalo radni odnos na određeno vrijeme, s tim da se nakon obnavljanja ugovora po isteku šest mjeseci u ugovoru mijenja samo opisa radnog mjesta. Navedeno nije u skladu sa članom 50. stav 3. tačka b) Zakona o državnim službenicima kojim je regulisano da se radni odnos može zasnovati na određeno vrijeme zbog privremeno povećanog obima posla, najduže do šest mjeseci.
Aktivnosti na uspostavljanju sistema finansijskog upravljanja i kontrole, prema odredbama Zakona o sistemu internih finansijskih kontrola u javnom sektoru i Uputstvu o načinu i postupku uspostavljanja i sprovođenja sistema finansijskog upravljanja i kontrole, nisu okončane u 2019. godini i nastavljene su u 2020. godini.
Korišćenje sredstava za nabavku vozila, hardverske opreme za informacioni sistem registracije poljoprivrednih gazdinstava, „Veterinarskog informacionog programa“ i mlijekomjera, nije provedeno prema članu 5. stav (2) Zakona o izvršenju Budžeta Republike Srpske za 2019. godinu, jer je saglasnost Vlade Republike Srpske na plan utroška sredstava pribavljena (data) naknadno.
Dodatno,…
Potrošnja goriva za određena vozila kretala se znatno iznad utvrđenog normativa potrošnje, a uzroci nastalih prekoračenja nisu analizirani prama internom Pravilniku o uslovima i načinu korišćenja službenih vozila.
Za nabavku softvera za finansijsko upravljanje i za usluge implementacije sistema finansijskog upravljanja i kontrole, ponudom ni ugovorom nije definisan rok završetka usluge, fakture su ispostavljene u 2019. godini, potvrđene (likvidirane) i evidentirane, a usluge nisu bile završene.
Prethodnom finansijskom revizijom je konstatovano da „prezentovana dokumentacija od strane Ministarstva upućuje na određena neslaganja evidencija koje se vode u Ministarstvu i evidencija koje se vode u Poreskoj upravi, zbog čega je potrebno da se preduzmu određene aktivnosti na usaglašavanju istih“. Međutim, evidencije Ministarstva i Poreske uprave po osnovu koncesionih naknada i dalje nisu usaglašene.
Itd.
(TH, revizije.info)