Podsjećanja

Milenko Šego: INSTITUCIJE MORAJU DA NATJERAJU “PACIJENTA” DA “TROŠI TERAPIJU”

U ovonedeljnoj rubrici Podsjećanja, objavljujemo tekst iz 2013. godine, u kome tadašnji generalni revizor Ureda za reviziju institucija BiH, otvoreno i kritički progovara o odgovornosti izvršne vlasti za nedovoljno dobre efekte revizije. Neke stvari su se, u međuvremenu, promijenile, no, na žalost, većina zamjerki koje je prije skoro 8 godina izrekao gospodin Šego i dalje su aktuelne. Kao i većina prijedloga koje je naznačio, za poboljšanje i efekata revizije i opšteg stanja u društvu.
Revizori budu i pohvaljeni, Parlament donese kvalitetne zaključke, međutim, Savjet ministara nikada do sada nije preduzeo neke mjere za negativne revizorske izvještaje i to je osnovni problem. Naravno, Tužilaštvo i SIPA su, tek kada to dođe kod njih, obavezni da postupaju.

Rekao je to glavni revizor BiH Milenko Šego, dodajući da Kancelarija za reviziju institucija BiH od 1. marta kreće u završnu reviziju institucija BiH koja će trajati dva i po mjeseca, poslije koje će biti poznato koliko su ispoštovane preporuke revizora.

Šego je naglasio da institucije moraju da natjeraju “pacijenta da troši terapiju”, tačnije da sprovedu preporuke revizije.

– O tome šta su institucije uradile kada je riječ o našim preporukama javnosti će biti poznato krajem maja ili početkom juna. Ovo je prva faza revizije i ne ide u javnost. Prema onome što se sada može reći situacija je identična onoj odranije – kazao je Šego.

Dodaje da se prema sadašnjem stanju može konstatovati da se preporuke revizije poštuju polovično.

– To nije dovoljno. Evropski standardi su oko 90 ili čak 95 odsto realizacije preporuka. Značajno će biti povući paralelu da vidimo šta je uradio Parlament, šta Savjet ministara, SIPA, Tužilaštvo… Problemi se gomilaju i pitanje je šta se radilo da oni budu otklonjeni – kazao je Šego.

Dodaje da su revizori revidirajući konsolidovane izvještaje, utvrdili da treba donijeti od pedeset do šezdeset različitih propisa i odluka kako bi se transparentnije trošila sredstva za plate i naknade.

– Međutim, Savjet ministara to još nije donio. Nije sve do onih institucija koje mi revidiramo. U pitanju su i neki viši nivoi koji su zakazali. Mislim da je problem na izvršnoj vlasti – kaže Šego.

Kancelarija za reviziju institucija BiH dala je negativno mišljenje ministarstvima odbrane, inostranih poslova i ljudskih prava i izbjeglica za rad u 2011. godini. Mišljenje sa rezervom dobilo je šest institucija.

Interna revizija

Šego je naglasio da bi kontrolni organi trebalo da pokrenu inicijative interne odgovornosti.

– Da je interna revizija jača ne bi bilo ovoliko problema. Sve institucije su u skladu sa zakonom o finansiranju i zakonom o internoj reviziji dužne da upražnjavaju internu reviziju – kazao je Šego.

(Željka Domazet, Glas Srpske, 20.02.2013.)