Državni zavod za reviziju Republike Sjeverna Makedonija, 15.07.2025., organizovao je, uz podršku Misije OSCE-a u Skoplju i Švicarskog programa podrške izborima u Sjevernoj Makedoniji, koji provodi Međunarodna fondacija za izborne sisteme (IFES), konferenciju na temu “Finansijska odgovornost na izborima”.
Tema konferencije izuzetno je aktuelna i u Bosni i Hercegovini, gdje nevladin sektor godinama ukazuje na propuste, zloupotrebe javnih sredstava, netransparentnost i kršenja zakona u kontekstu finansiranja stranaka i njihovih kampanja.
Svrha održane konferencije,koja je okupila predstavnike ključnih nacionalnih institucija, međunarodne zajednice i organizacija koje podržavaju izbornu reform, bila je predstavljanje ključnih nalaza iz revizorskih izvještaja Državnog zavoda za reviziju koji se odnose na finansiranje predsjedničkih i parlamentarnih izbora u Sjevernoj Makedoniji provedenih 2024. godine, kao i otvaranje diskusije o poboljšanju institucionalne spremnosti i transparentnosti u finansiranju izbornih kampanja, posebno u iščekivanju lokalnih izbora 2025. godine.
Konferenciju su otvorili ambasador Kilian Wahl, šef Misije OSCE-a u Skoplju, i ambasadorica Švicarske, Véronique Hulmann. Ambasador Wahl je naglasio da su transparentnost i odgovornost ključni za poštene izbore i da će OSCE nastaviti podržavati jačanje institucionalnih kapaciteta. Ambasadorica Hulmann je naglasila da je transparentno finansiranje temelj demokratskih procesa i da javnost zaslužuje jasan uvid u trošenje sredstava za izbornu kampanju.
Dakle, mi u BiH, nemamo temelja demokratskih procesa. Što uz osnovanu sumnju da se na izborima masovno krade i manipuliše podacima, odnosno lažiraju rezultati, dovodi u pitanje i legitimitet ovdašnjih vlasti i demokratsku prirodu ovdašnjeg uređenja. A to što nismo jedini na Balkanu i šire, nije nikakva utjeha, naravno.
U okviru prve sesije na Konferenciji, koju je moderirala gđa Joanna Kozma, direktorica IFES-a u zemlji, glavni državni revizor, mr Maksim Acevski, i pomoćnica glavnog državnog revizora, Katerina Chaloska-Aleksovska, predstavili su nalaze revizija finansijskih izvještaja političkih stranaka i izbornih kampanja iz 2024. godine.
“Pripremljeni pojedinačni i zbirni konačni revizorski izvještaji ukazuju na daljnje poduzimanje aktivnosti na prevazilaženju sistemskih slabosti u Izbornom zakoniku. Naš krajnji cilj je doprinos većoj odgovornosti, transparentnosti i povjerenju u izborni proces, a ovaj forum je platforma za razmjenu iskustava, ideja i inicijativa za buduća poboljšanja”, rekao je glavni državni revizor, mr Maksim Acevski.
Druga sesija se fokusirala na institucionalne aktivnosti i pripremu za predstojeće lokalne izbore, razmatrajući zaštitu izbornog integriteta, nadzor nad finansiranjem kampanje i rješavanje izazova u medijskoj kampanji. Predstavnici Državne komisije za sprječavanje korupcije, Državne izborne komisije i Agencije za audio i audiovizuelne medijske usluge održali su govore.
Kroz aktivnu diskusiju, učesnici su se složili da su potrebni jači mehanizmi nadzora, bolja koordinacija između institucija i jasna pravila koja bi osigurala transparentnost izbornih kampanja.
No, kao i u Bosni i Hercegovini, bez funkcionisanja pravne države, odnosno izvlačenja pravosuđa iz kandži političkih stranaka i drakonskog kažnjavanja najodgovornijih za izborne krađe, prevare i namještanje rezultata (dakle stranačkih vrhova), sve ostako je besmisleno.
Podsjetimo da se revizijom poslovanja političkih stranaka i izbornih kampanja u BiH bavi Centralna izborna komisija, odnosno, njena Služba za reviziju finansiranja političkih stranaka, za razliku od ostalih država na prostoru nekadašnje Jugoslavije, u kojima se tim poslom bave njihove državne revizorske institucije.
CIK prilično masovno koristi mogućnost sankcionisanja političkih subjekata zbog kršenja zakona, koja mu je data. No, sankcije, zbog neadekvatnosti, nemaju efekta.
(Revizije info)