Generalni Revizor Republike Kosovo, Besnik Osmani, učestvovao je 16.10. u javnoj raspravi održanoj u Severnoj Mitrovici povodom objavljenih revizorskih izveštaja za opštine Severna Mitrovica, Zubin Potok, Zvečan i Leposavić.
Ovo je jedna u nizu debata koje se organizuju u okviru sprovođenja tripartitnog projekta između Nacionalne kancelarije revizije Kosova, holandske vlade i BIRN Kosova „Uloga Nacionalne kancelarije revizije i građana u nadgledanju opštinskih prihoda i rashoda“. Prethodna je bila 30.09. u opštini Vučitrn.
Generalni Revizor, Besnik Osmani, prema informaciji objavljenoj na web stranici Kancelarije, pohvalio je saradnju menadžmenta i osoblja pomenute četri opštine tokom procesa revizije i podstakao predsjednike sjevernih opština da preduzmu odgovarajuće mjere za sprovođenje preporuka revizije, jer će to rezultirati boljim upravljanjem i boljim uslugama za građane. On je istakao da opštine i dalje imaju najnižu stopu primjene preporuka – svega 37 %. Dok centralni nivo ima 41 %, a nezavisne institucije 71 %.
Osmani je rekao da bi, kao i druge institucije, i opštine na sjeveru trebalo da reviziju vide kao dobar mehanizam za poboljšanje upravljanja.
U izveštaju o reviziji za 2019. godinu, opština Severna Mitrovica je dobila “nemodifikovano mišljenje” i 12 preporuka za otklanjanje uočenih nedostataka. Dok su od 10 preporuka dobijenih u reviziji za 2018. godinu – dvije realizovane, tri su u procesu realizacije, četiri nisu adresirane, a jedna je zatvorena. Prema nalazima izveštaja revizije za 2019. godinu u opštini Severna Mitrovica, uočeni su nedostaci u upravljanju i naplati prihoda od poreza na imovinu, upravljanju osobljem; kapitalnim investicijama; subvencija i transferima, kao i u upravljanju imovinom.
Opština Leposavić je u izveštaju o reviziji za 2019. godinu dobila “nekvalifikovano mišljenje” i pet preporuka. Od prošlogodišnjih 10 preporuka, pet je u potpunosti realizovano, tri djelimično i dvije su zatvorene. Rezultati revizije za Leposavić 2019. godine pokazuju da su finansijsko upravljanje i kontrola rezultirali slabostima i potrebna su poboljšanja u primjeni zakona o naplati prihoda, ugovorima o vatrogascima, planiranju i sprovođenju nabavki, registrima imovine, kao i funkcionisanju interne revizije.
Opština Zvečan je, u izvještaju o reviziji za 2019. godinu, dobila “nemodifikovano mišljenje” i revizori su joj dali devet preporuka. Od 15 preporuka iz 2018. godine, četiri su u potpunosti realizovane, jedna djelimično, sedam je ponovljeno, a tri su zatvorene. U revizorskom izveštaju za Zvečan za 2019. godinu identifikovana je nepravilna klasifikacija troškova, nesprovođenje zakona o naplati prihoda, zaobilaženje procedura regrutovanja, neuspjeh u ažuriranju ugovora o radu i platnih spiskova, slabosti u upravljanju troškovima vozila; slabosti u dodjeli i nadgledanju subvencija, kao i nepravilnosti u upravljanju i objelodanjivanju imovine u GFI.
Glavni nalazi revizorskog izveštaja za opštinu Zubin Potok tokom 2019. godine povezani su sa nesprovođenjem zakona o naplati prihoda, nepotpunim dosijeima zaposlenih, nedostatkom registra imovine, neuspjehom uspostavljanja jedinice za unutrašnju reviziju i slabostima u izvještavanju o neizmirenim obavezama. Za 2019. godinu Zvečan je dobio “nemodifikovano mišljenje sa isticanjem pitanja”, i šest preporuka. Od 12 preporuka datih za 2018. godinu, tri su u potpunosti realizovane, jedna djelimično, pet je ponovljeno, a tri zatvorene.
Inače, rad i rezultati Nacionalne kancelarije revizije Kosova tretirani su i u posljednjem Izveštaju o napretku za Kosovo (za 2020. godinu).
Evropska komisija pohvalila je nezavisne institucije, posebno NKR i Ombudsmana, rekavši da nastavljaju da potenciraju prava građana na dobro upravljanje. S druge strane, Komisija je pozvala vladine institucije da budu efikasnije u primjeni preporuka koje je izdala NKR.
„Vlada mora da obezbedi efikasniju primjenu njihovih preporuka“, navodi se u Izveštaju.
U izveštaju takođe se pominje osnivanje Jedinice protiv prevare u okviru Nacionalne kancelarije revizije, koja je, kako je opisala Evropska komisija, identifikovala 26 slučajeva sumnje na prevaru u oblasti javnih nabavki, u odnosu na 12 koliko su identifikovani u 2018. godini, prvoj godini osnivanja Jedinice. Svih 26 slučajeva već́je upučeno Državnom tužilaštvu.
Na kraju, Evropska komisija zatražila je od Skupštine da sistematičnije prati preporuke Nacionalne kancelarije revizije i zatražila je od same Kancelarije da ulaže kontinuirane napore u oblasti komuniciranja kako bi ojačala efekte svog rada.
(TH, revizije.info)