Novosti

KONSULTATIVNI SASTANAK DRŽAVNOG UREDA ZA REVIZIJU SA ORGANIZACIJAMA CIVILNOG DRUŠTVA

Iako je, i po Zakonu i prema imperativu Međunarodne organizacije vrhovnih revizorskih institucija INTOSAI, Ured nezavisan u svom radu, u njemu očito shvataju da nezavisnost ne znači i netransparentnost i odbijanje razgovora sa organizacijama civilnog društva, pa u krajnjoj liniji i sa svim akterima društvenog života, u prostoru koji pokriva njegovu nadležnost.

Ured za reviziju institucija BiH održao je danas, 28.12.2020., konsultativni sastanak, u online formatu, sa organizacijama civilnog društva koje u svom radu pokazuju interes za reviziju i teme kojim se bavi Ured. Konkreno, sastanku su prisustvovali predstavnici Transparency International-a, Centara civilnih inicijativa i Centra za sigurnosne studije.

Ovo je nastavak dijaloga koji, u pokušaju da svoj rad učini što transparentnijim i otvorenijim za uticaj javnosti, Ured njeguje već treću godinu za redom. Što je uticalo i na neke druge VRI u regionu da krenu tim putem.

Iako je, i po Zakonu i prema imperativu Međunarodne organizacije vrhovnih revizorskih institucija INTOSAI, Ured nezavisan u svom radu, u njemu očito shvataju da nezavisnost ne znači i netransparentnost i odbijanje razgovora sa organizacijama civilnog društva, pa u krajnjoj liniji i sa svim akterima društvenog života, u prostoru koji pokriva njegovu nadležnost.

Zato su u planu revizija učinka za 2021. godinu, prezentiranim na današnjem sastanku, i jedna revizija koja je prijedlog Centara civilnih inicijativa i jedna koja je prijedlog državnog parlamenta. Od 6 revizija učinka planiranih za ovu godinu (uz 74 finansijske revizije).

Organizator, Ured za reviziju institucija BiH, sastanku je prisustvovao “na najvišem nivou”, pokazavši na taj način poštovanje prema organizacijama civilnog društva u BiH.

Sastanku su, naime, prisustvovali: generalni revizor, Hrvoje Tvrtković, koji se, kao novoimenovani generalni revizor predstavio prisutnima i uputio par uvodnih pozdravnih riječi, zamjenik generalnog revizora Jasmin Pilica, koji je prezentirao iskustva Ureda u saradnji sa organizacijama civilnog društva, a kroz realizaciju projekta „Učinkovitija javna revizija za smanjenje korupcije u BiH“, te, rukovodioci odjela revizije učinka Ureda za reviziju institucija BiH, Danijel Čolo i Radivoje Jeremić, koji su prezentirali postupak definisanja programa revizije učinka, način vršenja praćenja implementacije preporuka revizije učinka, kao i teme koje će biti predmetom revizije učinka u narednoj 2021. godini.

Sastanak je moderirala Jasmina Galijašević, šef Odsjeka za međunarodnu saradnju i odnose s javnošću Ureda za reviziju, koja je, s obzirom da Ured ove godine obilježava 20 godina rada, prisutnima predstavila i ključne tačke razvoja Ureda kroz proteklih 20 godina. A nakon sastanka izjavila:

„Zadovoljstvo mi je što smo uspješno okončali još jedan sastanak sa organizacijama civilnog društva. Zahvalila bih se predstavnicima Transparency Internationala, Centara civilnih inicijativa i Centra za sigurnosne studije što su se odazvali našem pozivu i što su vrlo produktivnom diskusijom doprinijeli njegovoj realizaciji. Žao nam je što se veći broj organizacija nije odazvao na naš poziv, jer smatram da na ovaj način možemo značajno unaprijediti dijalog i proces revizije učiniti što relevantnijim za građane.“

Sastanak je zaključen prijedlozima za uspostavljanje direktnih kontakata između osoblja Ureda i predstavnika OCD s ciljem što boljeg definisanja fokusa revizija utvrđenih programom revizije učinka, a na osnovu podataka kojima OCD raspolažu. Predstavnicima OCD je upućen poziv da Uredu svoje prijedloge za nove teme revizija učinka, uz obavezno uvažavanje mandata i nadležnosti Ureda, dostave u narednom periodu.

Inače, ova praksa uvedena je 2018. godine, nakon održane fokus grupe Ureda sa organizacijama civilnog društva, koja je za cilj imala utvrđivanje nivoa razumijevanja uloge i rada Ureda za reviziju, kao i zadovoljstva i očekivanja u pogledu komunikacije koju Ured ima sa eksternim korisnicima izvještaja o reviziji. Kao rezultat diskusije tokom ove fokus grupe, Ured je, u nastavku, uveo nekoliko novih mehanizama kao što su inforgrafički prikazi rezultata revizije (kao forma citizen-friendly izvještaja), aktiviranje Twitter profila Ureda i – godišnji konsultativni sastanci sa OCD radi davanja inputa za program revizije učinka.

(TH, Revizije.info)