Komentari i analize

KOLIKO VLADI DISTRIKTA TREBA VREMENA DA DONESE UPUTSTVO O POSTUPANJU REVIDIRANIH SUBJEKATA PO REVIZORSKIM PREPORUKAMA I ZNA I MOŽE LI ONA TO UOPŠTE?

U najmanju ruku, Vlada to uputstvo ne može kreirati sama, a da ono bude zaista relevantno. Jer da može, da zna, ne bi bila u situaciji da godinama dobija nezadovoljavajuće ocjene revizora i preporuke koje ne realizuje. Primjera radi, od prethodne godine datih 25 preporuka, Kancelarije gradonačelnika u potpunosti je realizovala tek 6, još 4 su djelimično realizovane, a čak 15, među kojima su 3 koje se ponavljaju već godinama, nisu realizovane.

Iako su Akcionim planom za realizaciju prioriteta iz analitičkog izvještaja Evropske komisije definisane aktivnosti za osiguranje pravovremenog i sistemskog provođenja preporuka javne revizije, vlast u Brčko distriktu provođenje ove aktivnosti ne smatra prioritetom.

Naime, iako je u Brčko distriktu još u maju prošle godine, prema navedenom dokumentu, trebalo izraditi Uputstvo postupanja revidiranih subjekata sa definisanim nosiocima aktivnosti i rokovima po nalazima i preporukama datih od strane Kancelarije za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu BiHkako bi se osigurala prije svega veća realizacija revizorskih preporuka te u konačnici javni novac trošio odgovornije, do danas ovaj dokument nije donesen od strane Vlade Brčko distrikta BiH.

I iz nevladinog sektora, preciznije od strane Centara civilnih inicijativa, je prema novom gradonačelniku Brčko distrikta, Esedu Kadriću, upućivana inicijativa za donošenje ovog uputstva, obzirom na zabrinjavajuće podatke predstavljene iz njihove svojevremene analize koja je pokazala vrlo nizak nivo realizacije revizorskih preporuka i neodgovornost insititucija u otklanjaju nepravilnosti na koje godinama ukazuje Kancelarija za reviziju.

“Mi smo upućivali inicijative prema Gradonačelniku da se to upustvo kreira, naglašavali njegovu važnost, ali do danas nismo uspjeli održati obećani sastanak sa Gradonačelnikom, na kojem bi razgovarali o ovom problemu. Mi, još jednom, apelujemo da se u okviru Vlade što prije pokrenu ove aktivnosti, da se reviziji javnog sektora da podrška koju ona svakako zaslužuje, te, da se kroz to uputstvo osigura realizacija revizorskih preporuka i adekvatno trošenje javnog novca.”, navode iz CCI-a.

Prema podacima iz Kancelarije za reviziju, ista je također upućivala urgenciju ka Gradonačelniku da se formira jedna radna grupa koja bi radila na izradi tog uputstva. Izražavajući, pritom, spremnost da u nju uključi svoje revizore, kako bi se ova aktivnost realizovala što kvalitetnije i što efikasnije. No adekvatna reakcija Gradonačelnika je izostala. Čime se do daljnjeg odgađa mogućnost da se i na ovaj način pokuša potaknuti veća odgovornost institucija, u kontekstu realizacije revizorskih preporuka.

I dok Vlada odgađa sprovođenje ove aktivnosti, Kancelarija za reviziju završava sa objavom izvještaja o finansijskoj reviziji institucija Brčko distrikta planiranih za realizaciju u ovoj godini. Generalno, podaci za već objavljenih 25 izvještaja nisu ništa bolji nego prethodnih godina. Institucije Brčko distrikta i dalje uveliko zanemaruju revizorske preporuke, vuku iste greške iz godine u godinu, neefikasno troše novac građana, bez bilo kakvih posljedica i sankcija.

Podsjećamo da su Kabinet gradonačelnika kao i kompletna Vlada Brčko distrikta, odnosno njena odjeljenja, predmet revizije od strane Kancelarije za reviziju i da Kancelarija istima, godinama, konstatuje značajne nepravilnosti te daje preporuke kako bi se one otklonile.

Dakle, situacija je “pomalo” čudna i Vlada distrikta je, u ovom kontekstu, u nekoj vrsti sukoba interesa. Ona, čiji su pojedinačni segmenti subjekti revizije, kojima se daju primjedbe i preporuke koje godinama ne realizuju, treba da kreira univerzalno uputstvo koje će obezbijediti veću realizaciju revizorskih preporuka i odgovornije trošenje javnog novca??? Pa čak i da propiše sankcije za neprovođenje ovih obaveza?

U najmanju ruku, ona to uputstvo ne može kreirati sama, a da ono bude zaista relevantno. Jer da može, da zna, ne bi bila u situaciji da godinama dobija nezadovoljavajuće ocjene revizora i preporuke koje ne realizuje. Primjera radi, Kancelarija gradonačelnika Distrikta je za svoje finansijsko poslovanje i usklađenosti poslovanja sa važećim zakonskim i drugim relevantnim propisima u 2020. godini, od revizora dobila jedinstveno mišljenje s rezervom i 18 preporuka za otklanjanje uočenih nedostataka. Od prethodne godine datih 25, Kancelarije gradonačelnika u potpunosti je realizovala tek 6 preporuka, još 4 su djelimično realizovane, a čak 15, među kojima su 3 koje se ponavljaju već godinama, nisu realizovane.

Dakle, ponuđena pomoć Kancelarije za reviziju je, praktično, neophodna. A svakako bi, pri izradi ovog uputstva, dobro došlo i mišljenje nazavisnih stručnjaka i predstavnika civilnog društva koji se bave ovom temom. Pri čemu, naravno, ne bi smjelo da se desi da se ovo širenje kapaciteta za raspravu i odlučivanje, iskoristi kao izgovor za daljnje odugovlačenje donošenja neophodnog uputstva.

(H.J. i N.N., Revizije info)