Novosti

KASNO FORMIRANJE KOMISIJE I NJEN NE BAŠ INTENZIVAN RAD DOVELI DO SITUACIJE DA SU SE TEK U JUNU 2020. NA DNEVNOM REDU NAŠLI REVIZORSKI IZVJEŠTAJI ZA 2017.

Danas, 25.06., u Sarajevu, je održana 11. sjednica Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma državnog parlamenta.

Kao rezultat velike pauze u radu ove komisije, odnosno njenog kasnog formiranja, čak 14 mjeseci nakon opštih izbora i ne baš intenzivnog rada u proteklih 6 mjeseci, tek na današnjoj sjednici na dnevnom redu su se našli revizorski izvještaji o finansijskom poslovanju institucija BiH za 2017. godinu. Od čijeg razmatranja, zbog prevelike količine proteklog vremena, nema baš velike koristi, pa su oni samo prihvaćeni, bez diskusije. Tek da se formalno odradi ta obaveza.

Nešto veća pažnja posvećena je Zbirnom mišljenju o finansijskoj reviziji institucija BiH za 2018. godinu, s prijedlozima zaključaka i prilozima koji čine cjelinu Zbirnog mišljenja. Koje je usvojeno, s prijedlogom Komisije Predstavničkom domu da prihvati 73 izvještaja finansijske revizije institucija BiH za 2018. godinu, od kojih:

a) 67 izvještaja finansijske revizije institucija BiH čije je finansijsko poslovanje ocijenjeno revizorskim “pozitivnim mišljenjem” ili “pozitivnim mišljenjem sa isticanjem predmeta”;

b) 6 izvještaja finansijske revizije institucija BiH čije je finansijsko poslovanje ocijenjeno revizorskim “mišljenjem s rezervom” ili “mišljenjem s rezervom sa skretanjem pažnje”  (bilo za finansijske izvještaje, bilo za usklađenost sa zakonima).

Usvojen je i zaključak kojim se predlaže Predstavničkom domu državnog parlamenta da obaveže rukovodstva 55 institucija BiH čije je finansijsko poslovanje u 2018. godini Ured za reviziju institucija BiH ocijenio “pozitivnim mišljenjem sa skretanjem pažnje” na preduzimanje svih potrebnih mjera iz nadležnosti svake institucije posebno, kako bi se izbjegle daljnje posljedice pojava na koje je revizija skrenula pažnju pri isticanju predmeta u “pozitivnom mišljenju”, a posebno da materijalnost takvih nalaza revizije eventualno ne preraste u buduće kvalifikacije u sljedećem izvještaju revizije, odnosno da ne dođe do pogoršanja trenutnih ocjena.

Zaključeno je i to da se predloži Domu usvajanje predloženih zaključaka Komisije za finansije i budžet za šest institucija BiH sadržanih u pojedinačnim mišljenjima Komisije za svaku instituciju BiH, a čiji su revizorski izvještaji o finansijskom poslovanju za 2018. godinu bila predmetom detaljne analize u Komisiji.

Na kraju, usvojen je i zaključak kojim se Predstavničkom domu PSBiH predlaže da od Jedinice za realizaciju projekta izgradnje Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH (Zavod za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera u BiH), Ministarstva odbrane BiH, Ministarstva vanjskih poslova BiH, Instituta za akreditiranje BiH i Službe za poslove sa strancima BiH da svaka institucija zasebno posveti posebnu pažnju daljnjem jačanju svoga sistema internih kontrola s ciljem povećanja efikasnosti finansijskog poslovanja i pouzdanosti finansijskih izvještaja.

(TH, revizije.info)