Transparency International prošle je sedmice održao seminar za institucije koje se u BiH bave revizijom javnog sektora, na temu „Uloga finansijske revizije u otkrivanju upotrebe javnih sredstava za izborne kampanje“.
Ključni je cilj pokušati spriječiti zloupotrebu javnih sredstava, od strane vladajućih stranaka, odnosno izvlačenje sredstava iz javnih institucija, ustanova i preduzeća i njihovo korištenje za izbornu kampanju tih stranaka, što je ozbiljan problem na koji nevladin sektor i mediji upozoravaju već duže vrijeme, a koji, uz druge zloupotrebe i izborne prevare, utiče na regularnost izbora, odnosno dovode u pitanje njihove rezultate.
Seminaru, održanom u saradnji sa Ovlaštenim institutom za javne finansije i računovodstvo (CIPFA) iz Ujedinjenog Kraljevstva, prisustvovali su predstavnici sve 4 vrhovne revizorske institucije u BiH – Ureda za reviziju institucija BiH, Glavne službe za reviziju javnog sektora RS, Ureda za reviziju institucija u FBiH i Ureda za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu – te, Službe za reviziju finansiranja političkih stranaka Centralne izborne komisije BiH.
Na osnovu provedenog istraživanja CIPFA je izradila osnovne smjernice za identifikaciju upotrebe javnih sredstava za izborne kampanje kroz finansijske revizije javnih institucija u Bosni i Hercegovini, koje su predstavljene na seminaru.
U uvodnom izlaganju prisutni su upoznati sa Izvještajem o provedenom monitoringu predizbornih aktivnosti političkih subjekata za Opšte izbore 2022. godine koje je sačinio Transparency International u BiH.
Obuku revizora na temu „Mandat VRI i identifikacija rizika – Crvene zastavice za nenamjensko korištenje javnih sredstava“ i „Revizija transakcija i stanja računa s crvenim zastavicama – Učinkovita prezentacija revizijskih izvještaja“ izvršila je Vania Tomeva, CIPFA ekspertica.
Nakon obuke učesnice su imale priliku da podijele svoja iskustva i učestvuju u diskusiji o izazovima i njihovim mogućim rješenjima.
Tokom seminara, naglašeno je da postoje značajni rizici od nepropisnog korištenja javnih sredstava, uključujući zloupotrebu sredstava za jačanje pozicije određenih političkih stranaka i njihovih predstavnika u izbornim kampanjama. Identifikovane su slabosti u regulaciji javne uprave, strukturama i neprovedenim reformama unutar vrhovne revizorske institucije, uključujući nedostatak automatizacije.
Učesnici su se složili da vrhovna revizorska institucija može efikasno izvještavati o ovakvim nepravilnostima, u okviru svojih finansijskih izvještavaja, ukoliko se izvrši adekvatna procjena rizika. Istaknuto je da, iako već postoji funkcionalan sistem procjene rizika, potrebno je obuhvatiti sve aspekte – od pravnog okvira, preko internih kontrola, do javnih nabavki, transfera, subvencija i grantova.
Seminar je pokazao da postoji dosta prostora za dalji razvoj revizije u BiH i njen pozitivan uticaj na društvo. Ali i stvorio dodatni motiv strankama za nastavak pokušaja da vrhovne revizorske institucije u državi u potpunosti stave pod svoju kontrolu. Jer, poluge koje ih održavaju na vlasti (a zloupotreba javnih sredstava je svakako jedna od njih), one bez grčevite borbe neće ispustiti. Što pokazuju i godine ignorisanja pritisaka međunarodne zajednice, za donošenje zakonskih rješenja koja će stati u kraj zloupotrebama vlasti, sukobu interesa, korupciji, pljački budžeta, neprovođenju javnih nabavki, zapošljavanju bez konkursa,… I koje će konačno omogućiti funkcionisanje pravne države i poštovanje ljudskih prava.
(T.H., Revizije info)