Sa više od mjesec dana zakašnjenja, 04.02.2025. Ured za reviziju javne uprave i institucija Brčko distrikta objavio je izvještaj iz godišnjeg plana za 2024., o finansijskoj reviziji za 2023. Ureda gradonačelnika Brčko distrikta.
Rezultat je poražavajući, pogotovo s obzirom na činjenicu da bi Ured gradonačelnika, uz Skupštinu Distrikta trebao biti ključni faktor u postizvještajnom periodu finansijskih revizija, koji vrši pritisak na institucije u cilju provođenja datih im preporuka, odnosno otklanjanja uočenih nedostataka, grešaka i nezakonitosti u radu institucija, kako bi došlo do poboljšanja njihovog rada i, posljedično, do poboljšanja kvaliteta života građana.
No, kako da dođe do poboljšanja kad su oni koji bi trebali da vrše pozitivan uticaj na druge institucije, među najgorim.
Ured gradonačelnika Brčko distrikta, naime, nikad(!), od kako postoji Ured za reviziju, nije dobio pozitivnu ocjenu svog poslovanja. U finansijskoj reviziji za 2010. je čak dobio negativnu, a u svim ostalim godinama mišljenje s rezervom.
Po broju preporuka koje dobija od revizora, za otklanjanje uočenih nedostataka, grešaka i nezakonitosti, u samom je vrhu. U finansijskoj reviziji za 2024. dobio ih je čak 32. (Više je dobio samo u pomenutoj finansijskoj reviziji za 2010.)
Tako veliki broj preporuka logična je posljedica upornog ignorisanja revizorskog rada, njihovih nalaza, zaključaka i preporuka.
Od 28 preporuka datih u prethodnoj, finansijskoj reviziji za 2022., za godinu dana, Ured gradonačelnika u potpunosti je realizovao – jednu. A djelimično… još jednu. Što znači da je 26 potpuno ignorisao.
Pritom, Ured gradonačelnika je ignorisao i obaveze koje propisuje Zakon o reviziji javne uprave i institucija u Brčko distriktu BiH, te, nije u propisanom roku dostavila program mjera za otklanjanje nepravilnosti i nedostataka utvrđenih revizorskim izvještajem. Što je osmi put u zadnjih 10 godina.
Poseban problem je što se kvalifikacije koje su razlog za izricanje mišljenja s rezervom u finansijskoj reviziji za 2023. – a odnose se na nepravilnosti u zapošljavanju (odnosno trošenju značajnih budžetskih sredstava za angažovanje lica po ugovoru, za poslove iz redovne nadležnosti Ureda, pa još na period duži od zakonom dozvoljenog – a u korijenu čega je partijsko zapošljavanje), te, u podjeli grantova nevladinim organizacijama (“Tekuće donacije neprofitnim organizacijama realizovane su u iznosu od 813.622,19 KM bez objavljenog javnog poziva.” – što je, uz nepostojanje jedinstvenog registra na nivou Vlade i institucija Brčko distrikta, idealan teren za korupciju) – zapravo, s manjim modifikacijama, i povremenim proširenjima, ponavljaju sve ove godine, praktično, od prve revizije.
Što znači da izvršna vlast Distrikta u kontinuitetu ignoriše i obesmišljava rad revizora. Koristeći javni novac u koruptivne svrhe. Što je moguće samo zahvaljujući nefunkcionisanju pravne države i niskom nivou demokratske svijesti građana.
(N.N., Revizije info)