Regija i svijet

EVROPSKI REVIZORSKI SUD ZAKLJUČIO JE DA FRONTEX NE RADI DOBRO SVOJ POSAO I DA NIJE SPREMAN EFIKASNO ISPUNITI MANDAT KOJI MU JE POVJEREN

Frontex nije u potpunosti ispunio mandat koji mu je povjeren 2016. godine, a u pitanju su i njegovi kapaciteti za efikasno izvršenje nove operativne uloge koja mu je dodijeljena. Kako bi Frontex ispunio svoj novi mandat, do 2027. na raspolaganje će mu se staviti do 10 000 članova operativnog osoblja i budžet od oko 900 miliona eura godišnje, ali i dalje nije jasno hoće li te operativne snage funkcionisati kako je predviđeno, navodi se u izvještaju Evropskog revizorskog suda.

Frontex – agencija EU nadležna za granice osnovan je 2004., kako bi u suradnji s nacionalnim tijelima radio na otklanjanju prijetnji na granicama EU, kao što su terorizam, nezakonito trgovanje i krijumčarenje migranata. Mandat agencije postepeno se proširivao, a njegova uloga pružatelja podrške i koordinatora, na kraju je prerasla u operativnu ulogu. Pri tome, budžet agencije se enormno uvećao, u odnosu na početni – 2006. je iznosio svega 19 miliona eura, a prošle godine 460 miliona). Uprkos tome, revizori su utvrdili da Frontexovo djelovanje nije na zadovoljavajućem nivou.

„Frontexove zadaće na vanjskim granicama EU ključne su za borbu protiv prekograničnog kriminala i nezakonitog useljavanja”, izjavio je Leo Brincat, član Evropskog revizorskog suda zadužen za ovaj izvještaj. „Uprkos tome, Frontex trenutno ne obavlja tu dužnost na efikasan način. To je posebno zabrinjavajuće ako se uzme u obzir da se Frontexu povjeravaju dodatne odgovornosti.”

Ovo je prvi put da je Sud razmotrio način na koji Frontex obavlja aktivnosti definisane u Uredbi iz 2016. I ovaj se izvještaj objavljuje u pravom trenutku, s obzirom da je zadnja vanjska evaluacija Frontexa objavljena u julu 2015. i da je Uredba EU iz 2019. koja definiše novi okvir za djelovanje Frontexa, odobrena bez procjene učinka. A značaj provedene revizije vidljiv je iz njenih nalaza.

Revizori su utvrdili da postoje nedostaci i nedosljednosti u okviru za razmjenu informacija kojima se umanjuje kapacitet Frontexa i država članica za praćenje vanjskih granica i reagovanje u slučajevima u kojima je to potrebno. Nadalje, aktivnosti analize rizika i procjene osjetljivosti nisu se uvijek temeljile na potpunim i kvalitetnim podacima. Konačno, zajedničke operacije za suzbijanje prekograničnog kriminala još nisu dovoljno razrađene u okviru svakodnevnih aktivnosti Frontexa.

Revizori ističu i da je izvještavanje o efikasnosti i troškovima Frontexa nedovoljno. Iako objavljuje obimne informacije o svojim aktivnostima, Frontex rijetko analizira svoju uspješnost ili efekat svojih aktivnosti. Osim toga, ne objavljuje informacije o stvarnim troškovima svojih zajedničkih operacija.

Sud je utvrdio i nedostatke u planiranju ljudskih resursa u odjelima za analizu rizika i procjenu osjetljivosti, kao i u komunikaciji među odjelima obuhvaćenim revizijom, kojima se stvara bitan rizik za efikasnost nove operativne uloge Frontexa.

Revizori su utvrdili da je posljednja vanjska evaluacija Frontexa objavljena u julu 2015. Pored toga, nova uredba kojom je uređeno djelovanje Frontexa odobrena je 2019., a da prije toga nisu obavljene nikakve procjene na kojima bi se ona temeljila, iako su njome uvedene radikalne promjene u djelovanju Frontexa, te je njegova uloga pružatelja podrške i koordinatora prerasla u operativnu ulogu.

Kako bi Frontex ispunio svoj novi mandat, do 2027. na raspolaganje će mu se staviti do 10 000 članova operativnog osoblja (2019. Frontex je raspolagao sa 750 članova!), ali i dalje nije jasno hoće li te operativne snage funkcionisati kako je predviđeno.

Njegov će se budžet udvostručiti na otprilike 900 miliona eura godišnje, što je velik iznos o kojem je odluka donesena bez ikakva pokušaja da se utvrdi što će Frontexu biti potrebno kako bi ispunio svoj novi mandat i bez ikakve procjene njegova efekta na države članice.

Na temelju navedenoga i uzimajući u obzir da se Frontex još nije prilagodio zahtjevima mandata koji mu je povjeren 2016., revizori smatraju da još nije spreman efikasno ispuniti mandat koji mu je povjeren 2019.

(TH., Revizije info)