U organizaciji Centara civilnih inicijativa, danas je održana obuka u okviru Radne grupe za unapređenje rezultata procesa revizije, sa ciljem približavanje revizorske profesije i rezultata rada revizije javnog sektora u kontekstu primjene revizorskih izvještaja kao izvora informacija u krivičnim postupcima. Radi se o obuci za sudije i tužioce u institucijama BiH kao i za istražitelje Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), a predavači su bili predstavnici Ureda za reviziju institucija BiH.
Obuka je nastavak aktivnosti započetih u novembru prošle godine kada je održan dvodnevni uvodni seminar tokom kojeg su predstavnici Ureda članove Radne grupe upoznali sa konceptom revizije javnog sektora, revizionim pristupima, tehnikama, fazama revizionog procesa i konceptima na kojima se zasniva finansijska revizija.
“Na današnjoj obuci fokus je bio na praktičnim primjerima revizijskih nalaza u kojima su opisane utvrđene greške u finansijskim izvještajima ili neusklađenosti sa zakonima i drugim propisima. U pogledu usklađenosti sa zakonima i drugim propisima prezentirani su primjeri nalaza iz oblasti javnih nabavki, zapošljavanja, upravljanja imovinom i dr. Diskusija tokom obuke je pokazala da određeni revizijski nalazi sadrže indicije koje upućuju na počinjenje krivičnih djela i da bi mogli biti predmetom aktivnosti institucija za provedbu zakona”, izjavio je Nedžad Hajtić, predavač na današnjoj obuci. Dodavši:
“Da bi se unaprijedili rezultati procesa revizije bit će potrebno da sve institucije koje su uključene u navedeni proces sagledaju mogućnosti vlastitog doprinosa ostvarenju datog cilja. U tom smislu je aktivnost na daljoj edukaciji zaposlenih u institucijama nadležnim za provedbu zakona posebno bitna, što su istakli i učesnici obuke, kako bi se kontinuirano vršila razmjene znanja i iskustava kroz razmatranje problema s kojim se sudionici suočavaju u praksi.”.
Podsjećamo, Radnu grupu za unapređenje rezultata procesa revizije je sastavljena od predstavnika ključnih institucija uključenih u proces javne revizije na državnom nivou vlasti i čine je predstavnici Parlamentarne skupštine BiH, Ureda za reviziju institucija BiH, Tužilaštva BiH, Suda BiH, SIPA-e, Agencije za javne nabavke, Agencije za državnu službu, Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.
Obuka se održala u okviru projekta „Učinkovitija javna revizija za smanjenje korupcije u Bosni i Hercegovini“ koji provode Centri civilnih inicijativa uz finansijsku podršku Švedske. Projektom se želi doprinijeti unaprijediti učinkovitost procesa javne revizije i povećati stepen realizacije revizorskih preporuka koje su dostavljene javnim institucijama BiH.
(D.R., Revizije info; Foto: Creativo)