Delegacija Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine koju su činili generalni revizor, Hrvoje Tvrtković, i rukovodioci odjela finansijske revizije, Snježana Baštinac i Nermin Hamzagić, sudjelovala je u Podgorici, 15.5.2023. godine, na naučnom skupu povodom obilježavanja dana Državne revizorske institucije u Crnoj Gori.
Pored bosanskohercegovačkih, skupu su prisustvovovali i visoki zvaničnici vrhovnih revizorskih institucija Albanije, Sjeverne Makedonije, Hrvatske, Slovenije, Kosova i Turske.
Moderatori naučnog skupa bili su senator DRI Crne Gore, Zoran Jelić i zamjenica šefa SIGMA Programa, Bianca Breteche (SIGMA – Support for improvement in Governance and Management – je zajednička inicijativa OECD-a i Europske unije za pomoć zemljama potencijalnim kandidatima i kandidatima za članstvo u Europskoj uniji u jačanju kapaciteta u pet ključnih područja: državna služba, javne financije i revizija, javna nabava, oblikovanje javnih politika, strategija i reforma. – op.ur.).
Predsjedavajući Senatom DRI Crne Gore, Senator Nikola N. Kovačević, rekao je da je revizija javnog sektora od suštinskog značaja za finansijsku stabilnost u svim demokratskim državama. Prema njegovim riječima, kako se okruženje mijenja, javnost postavlja sve veća očekivanja pred vrhovne revizorske institucije. A one potvrđuju posvećenost UN-ovim ciljevima održivog razvoja.
Savjetnik predsjednika Senata, Miroslav Ivanišević je upoznao učesnike naučnog skupa sa istorijatom Državne revizorske institucije Crne Gore. Govoreći o istorijatu državne revizije u Crnoj Gori i uspostavljanju DRI, Ivanišević je podsjetio da je 1901. godine donijet Zakon o Glavnoj državnoj kontroli u tadašnjoj Knjaževini Crnoj Gori.
„Skupština Crne Gore je aprila 2004. godine donijela Zakon o DRI. U oba slučaja, državna revizija je bila ustavna kategorija – 1905. godine kada je glavna državna kontrola bila upisana u Ustav Knjaževine Crne Gore i 2007. godine kada je nakon obnove nezavinosti upisana u Ustav Crne Gore kao DRI“, rekao je Ivanišević.
Na ovom mjestu podsjetimo da je činjenica da vrhovne revizorske institucije u našoj zemlji nisu ustavna kategorija jedan od problema na koji se u BiH ukazuje već dugo i od samih revizorskih instititucija i od strane civilnog društva i od strane međunarodnih organizacija, koje smatraju da je ustavna garancija nezavisnosti revizora izuzetno bitna, jer je nezavisnost, praktično, preduslov za profesionalno obavljanje ovog posla.
No, u partokratskom sistemu, u kome stranački lideri pokazuju krajnju osjetljivost na svaku kritiku i potrebu za potpunom kontrolom svih segmenata društva, pa i onih čije je funkcionisanje na taj način – bez nezavisnosti u radu – naprosto besmisleno, aktuelna situacija, u kojoj je kakva takva nezavisnost garantovana zakonima, je maksimum. (A vidjeli smo 2017., kada je politički vrh Republike Srpske pod sramotnim koordiniranim pritiskom natjerao tadašnjeg generalnog revizora na ostavku, a da za to niko nikad nije odgovarao, koliko vrijedi ta zakonska zaštita).
Generalni revizor, Ured za reviziju institucije Bosne i Hercegovine, Hrvoje Tvrtković, na panelu “Revizija javnog sektora i fiskalna stabilnost” govorio je o praćenju realizacije preporuka i njihovom doprinosu za finansijsku stabilnost.
„Ono što mogu da kažem jeste da je praćenje realizacije preporuka veoma važna aktivnost za reviziju jer realizacija preporuka znači i poboljšanje stanja u društvu“, rekao je Tvrtković. On je rekao da je tema panela bila značaj revizije za fiskalnu stabilnost i da je iznio rezultate do kojih su u BiH došli praćenjem relaizacije preporuka.
No, spomenuo je i bolnu unutrašnju temu u BiH, koja utiče ne samo na rezultate rada revizora, nego na društvo u cjelini i njegovu zakovanost u vremenu i putu EU integracija: „Vjerujemo da je za povećanje procenta realizacije preporuka pored ostalog, potrebna i politička volja i promjena društvene klime što bi moglo dati jedan novi zamah unapređenju svih aktivnosti i procesa u Bosni i Hercegovini pa samim tim i realizaciji naših preporuka.”
Nada umire posljednja, rekli bi smo.
Generalni revizor BiH Hrvoje Tvrtković, na skupu u Crnoj Gori, spomenuo je i bolnu unutrašnju temu u BiH, koja utiče ne samo na rezultate rada revizora, nego na društvo u cjelini i njegovu zakovanost u vremenu i na putu EU integracija: „Vjerujemo da je za povećanje procenta realizacije preporuka pored ostalog, potrebna i politička volja i promjena društvene klime što bi moglo dati jedan novi zamah unapređenju svih aktivnosti i procesa u Bosni i Hercegovini pa samim tim i realizaciji naših preporuka.”
Drugi panel je bio posvećen „Izvještavanju o rezultatima revizije“. Generalni revizor Državne revizorske institucije Republike Sjeverne Makedonije je predstavio iskustva Institucije na temu strategije efikasnog komuniciranja, dok je savjetnik predsjednice Računskog suda Republike Slovenije, dr Tomaž Kralj upoznao sve prisutne s praksom rada Računskog suda na pripremi infografika i predstavnica Nacionalne kancelarije za reviziju Republike Kosova, Aida Podrimaj, specijalista za reviziju sa iskustvom Kancelarije na temu izvještavanja o rezultatima revizije.
Generalni revizor Državne revizorske institucije Sjeverne Makedonije, Maksim Acevski, izrazio je zadovoljstvo što može da govori na temu strategije efikasnog komuniciranja: “Ključni cilj jeste da do građana, koji su krajnji korisnici, stižu tačne i pravovremene informacije”, kazao je Acevski. Poručujući da građani moraju da budu informasani kako se troši njihov novac i da sa ovog panela treba da odu poruke i preporuke kako je najbolje upravljati rizicima.
Druga zamjenica predsjednice Računskog suda Slovenije, magistar Mojca Planinšek je, u skladu sa Sporazumom iz Johanesburga, govorila na temu revizije ciljeva održivog razvoja, koji dobijaju sve veći regionalni, pa i globalni značaj.
Senator Branislav Radulović govorio je o Milenijumskoj agendi održivog razvoja koju su donijele Ujedinjene nacije, a koja sa svojih 17 ciljeva predstavlja izvaredno polje revizorskog djelovanja, posebno kroz reviziju učinka. “Ovo je idealna prilika da sa uvaženim kolegama iz regiona razgovaramo na tu temu i da vidimo na koji način vrhovne države revizije mogu kroz reviziju doprinijeti ostvarenju milenijumskih ciljeva na nacionalnom nivou”, kazao je senator Radulović.
Prezentacije i izlaganja tokom naučnog skupa izazvali su konstruktivne diskusije učesnika skupa i potvrdili značaj ovakve vrste profesionalnog umrežavanja, razmjena iskustava i uspostavljanja regionalne saradnje. Generalni revizor Ureda za reviziju institucija BiH Hrvoje Tvrtković je, na marginama ovog susreta, održao nekoliko bilateralnih razgovora sa zvaničnicima vrhovnih revizorskih institucija regiona u čijem fokusu su bile tekuće regionalne aktivnosti, ali i perspektive za buduću saradnju.