Regija i svijet

Crna Gora: DRŽAVNA REVIZORSKA INSTITUCIJA REAGOVALA NA ATAK NA NJENU NEZAVISNOST OD STRANE POTPREDSJEDNIKA VLADE

Mr Momo Koprivica, potpredsjednik Vlade Crne Gore za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju (Foto: Vlada CG)
Na tragu ataka političara u BiH na nezavisnost revizorskih institucija (od kojih se posljednji odigrao ovih dana, izborom stranački podobnih umjesto sposobnih kadrova za generalnog revizora i njegovog zamjenika u Federaciji BiH), i u Crnoj Gori revizori povremeno trpe pritiske od strane vlasti. Posljednji u nizu desio se nedavno, kada je potpredsjednik Vlade, nezadovoljan odgovorima iz DRI na novinarska pitanja o njegovim političkim protivnicima. osporio način i rezultate rada ove institucije, što je doživljeno kao direktan atak na nezavisnost Državne revizorske institucije, o čemu je ona odlučila obavijestiti relevantne međunarodne organizacije. Ovim povodom izdato saopštenje Državne revizorske institucije Crne Gore prenosimo u cjelosti.

U cilju istinitog i potpunog informisanja javnosti, Državna revizorska institucija saopštava sljedeće:

Netačna je tvrdnja potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, mr Moma Koprivice da se Državna revizorska institucija oglasila saopštenjem povodom teme donacija političkom subjektu Demokratska partija socijalista.

Nasuprot tvrdnji potpredsjednika Vlade Crne Gore, Državna revizorska institucija je uredno pružila odgovor na pitanje novinara, koje se očigledno želi iskoristiti kako bi se pokušao narušiti ugled Državne revizorske institucije. 

Sprovodeći revizije godišnjih konsolidovanih finansijskih izvještaja i usklađenosti poslovanja političkih subjekata, Državna revizorska institucija ne staje u zaštitu i nije pod uticajem nijednog političkog subjekta, već pristupa svakoj reviziji na stručan, nepristrastan i odgovoran način, poštujući zakonske obaveze i primjenjujući međunarodne revizorske standarde.

U prilog tome, govori činjenica da je Državna revizorska institucija u Izvještaju Transparency international “Transparentnost političkog finansiranja u zemljama Zapadnog Balkana i Turske“, pod pitanjem “Da li su nadzorne institucije nezavisne od političkog uplitanja”  ocijenjena kao institucija, koja je nezavisna od političkih uticaja i da „djeluje nezavisno u odnosu na druge aktere i da su njene aktivnosti nestranačke, odnosno da ne pokazuju znake pristrasnosti“.

Netačno je da je DRI davanjem odgovora na novinarsko pitanje “preuranjeno iznijela zaključak”. Kroz reviziju godišnjih konsolidovanih finansijskih izvještaja svih političkih subjekata, Državna revizorska institucija redovno kontroliše da li je politički subjekat iskazao prihode od priloga (donacija) i članarina i da li je obezbijedio evidenciju istih. U cilju tačnog informisanja, DRI je predstavniku medija odgovorila da “revizijom konsolidovanog godišnjeg finansijskog izvještaja političkog subjekta Demokratske partije socijalista, a na osnovu uvida u prezentirane i dostavljene analitičke evidencije o uplatiocima članarina i donacija od strane subjekta revizije, nije utvrđeno da postoji navedeno pravno ili fizičko lice kao uplatilac donacija ovom političkom subjektu”. Državna revizorska institucija se ne bavi “istraživanjem”, već kroz postupak revizije vrši ispitivanje dokumenata, transakcija, sistema unutrašnje kontrole i unutrašnje revizije, računovodstvenih i finansijskih postupaka i drugih evidencija subjekata revizije u cilju utvrđivanja da li su finansijski izvještaji istiniti, objektivni i sastavljeni u skladu sa prihvaćenim računovodstvenim standardima i vrši utvrđivanje pravilnosti finansijskih i drugih radnji subjekata revizije u cilju vrednovanja usklađenosti sa važećim zakonima i drugim propisima.

Ovdje se ne radi o “preuranjenom iznošenju zaključka”, već o činjenici koja je iznijeta na osnovu uvida državnih revizora u prezentirane analitičke evidencije i baze podataka političkih subjekata o uplatama donacija tokom vršenja predmetne revizije.

U odnosu na komentar potpredsjednika Vlade “da li DRI vrši revizije na suštinski način ili se zdravo za gotovo uzima ono što se podnese”, podsjećamo potpredsjednika Vlade i javnost da je Državna revizorska institucija prethodnih godina nepristrasno ukazivala na mnogobrojna značajna kršenja zakona, neefikasno postupanje i trošenje javnih sredstava institucija javnog sektora, opština i preduzeća, političkih subjekata, što je često rezultiralo davanjem negativnih mišljenja na tačnost finansijskih izvještaja i/ili usklađenost njhovog poslovanja sa zakonima.

Nadležni organi, s kojima DRI sarađuje u prethodnom periodu nijesu adekvatno iskoristili revizorske izvještaje kako bi rukovodna lica pozvali na odgovornost i kako bi identifikovali potencijalne slučajeve koruptivnih djela ili radnji.

Pored Skupštine i Vrhovnog državnog tužilaštva, Državna revizorska institucija je dostavljala Nacionalnom savjetu za borbu protiv korupcije na visokom nivou izvještaje o reviziji, posebno s negativnim mišljenjem. Međutim, do sada Državna revizorska institucija se suočavala sa nereagovanjem Nacionalnog savjeta, koji je dosljedno ignorisao nalaze sadržane u revizorskim izvještajima Institucije.

Zadovoljni smo što smo uspjeli sačuvati naš kredibilitet i što nijesmo od uspostavljanja Institucije podlegli mnogobrojnim pritiscima kojim smo bili izloženi.

Način na koji je potpredsjednik Vlade istupio kako bi osporio način i rezultate rada Institucije predstavlja direktan atak na nezavisnost Državne revizorske institucije, o čemu će Institucija obavijesti relevantne međunarodne organizacije.

(DRI CG / Revizije info)