Novosti

NAKON 4 I PO MJESECA PONOVO ODRŽANA SJEDNICA KOMISIJE ZA FINANSIJE I BUDŽET PREDSTAVNIČKOG DOMA DRŽAVNOG PARLAMENTA

Podsjećamo da je Ured za reviziju još 30.07.2021. godine završio sa finansijskom revizijom svih 74 institucije na državnom nivou i objavio prateće izvještaje o tome. Ali da oni, zbog političke krize i neodgovornosti izabranih predstavnika građana, još uvijek nisu razmatrani na Parlamentu.

Juče, 07.03., održana je 29. sjednica Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Prethodna je održana još u oktobru 2021.

Na prilično obimnom dnevnom redu, sjednice kojoj, po informaciji iz sekretarijata, nisu prisustvovale samo Nada Mladina i Mira Pekić, bila su 2 izvještaja o provedenim revizijama učinka – na teme “Osnovne pretpostavke za efikasno upravljanje taksama i naknadama institucija BiH” i “Elektronsko upravljanje dokumentima u institucijama BiH” – o kojim je Ured za reviziju institucija BiH objavio izvještaje u decembru (17. i 23.) 2021. Oba su usvojena i proslijeđena u daljnju parlamentarnu proceduru.

Razmotreni su i primljeni k znanju program rada Ureda za reviziju za 2022., sa godišnjim planom revizija, te, Finansijski izvještaj Ureda za prvih 9 mjeseci 2021. godine.

Razgovarano je i o nastavku i načinu razmatranja revizorskih izvještaja o finansijskom poslovanju institucija BiH za 2020. godinu, te je donesena odluka da se ove godine ne organizuju javna saslušanja predstavnika institucija koje nisu dobile pozitivnu ocjenu za jednu od komponenti finansijske revizije, nego da sekretar Komisije, bez toga, za sljedeću sjednicu pripremi izvještaj koji će se usvojiti na Komisiji i poslati Parlamentu, kako nam je on naveo u telefonskom razgovoru.

Podsjećamo da je Ured za reviziju još 30.07.2021. godine završio sa finansijskom revizijom svih 74 institucije na državnom nivou i objavio prateće izvještaje o tome. Ali da oni, zbog političke krize i neodgovornosti izabranih predstavnika građana, još uvijek nisu razmatrani na Parlamentu. Odnosno, nisu prošli procedure čak ni u, za to nadležnim, komisijama za finansije i budžet domova državnog parlamenta.

Osim tačaka koje su se odnosile na rad Ureda za reviziju institucija BiH, na Komisiji je juče razmotren i Izvještaj o pregledanom stanju finansijskog poslovanja političkih stranaka u 2019. godini, kreiran od revizora Centralne izborne komisije BiH. Nakon kraće rasprave, koja je tematizirala notarske ugovore stranaka sa vijećnicima i poslanicima koji su njihovi članovi, izvještaj je usvojen i proslijeđen Parlamentu. I, prema najavama, trebao bi se naći pred poslanicima Predstavničkog doma već na za sutra (09.03.) zakazanoj sjednici.

Spomenimo da je na jučerašnjoj sjednici Komisije, usvojen i Izvještaj o radu Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma PSBiH za 2021. godinu, kao i njen orijentacioni radni plan za 2022. godinu.

(N.N., Revizije info)