Nakon polugodišnje pauze, konačno je, pred kraj 2021. godine, u ponedeljak, 27.12., održana nova sjednica Koordinacionog odbora vrhovnih revizorskih institucija u BiH, četvrta redovna, a peta ukupno (jedna održana sjednica bila je elektronska).
Koordinacioni odbor čine čelni ljudi (generalni/glavni revizori i njihovi zamjenici) Ureda za reviziju institucija BiH, Glavne službe za reviziju javnog sektora RS i Ureda za reviziju institucija u FBiH, te, Ureda za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu BiH, koji ima status posmatrača u Koordinacionom odboru. A nadležnosti Odbora su: uspostavljanje konzistentnih vodiča i uputstava zasnovanih na INTOSAI revizijskim standardima, razmjena profesionalnih iskustava i težnja ka osiguranju konzistentnog kvaliteta revizije, organizacija i koordinacija razvojnih aktivnosti VRI u BiH, dodjeljivanje revizorske odgovornosti za zajedničke aktivnosti i određivanje predstavljanja u međunarodnim organizacijama.
Prije ove sjednice od 27.12., 112. redovne, prethodna sjednica održana je 17.6.2021.
Sjednice se, inače, održavaju nakon što se sve članice Koordinacionog odbora usaglase oko postojanja uslova za održavanje sjednica.
Nezvanično, inicijativa za održavanje nove sjednice, u drugoj polovini 2021. bilo je u više navrata, ali saglasnosti svih članova Koordinacionog odbora – ne.
S druge strane, ni nezvanično nismo mogli dobiti informaciju radi li se o uticaju političke krize na rad Koordinacionog odbora, jer se članice trude nenarušiti međusobne odnose, koji očito i nisu baš na zavidnoj visini.
Pandemija jeste dobar izgovor za sve i svašta, no, u ovom slučaju to ne može biti. Broj redovnih sjednica održanih prethodne godine identičan je broju održanih 2021., ali je broj elektronskih sjednica bio 4 puta veći. Što znači da te mogućnosti nisu dovoljno iskorištene u 2021. godini, odnosno da nije postojao interes za njima.
Na sjednici održanoj 27.12., u Sarajevu, prema informacijama s kojim raspolažemo, razmatrani su Program rada Koordinacionog odbora za 2022. godinu, te resursi i mogućnost provođenja paralelne revizije učinka.
O ovome se govori već duže od godinu dana. Krajem 2020. godine Ured za reviziju institucija u FBiH predložio je paralelnu reviziju učinka (na kojoj bi radile sve 4 VRI u BiH) o uspješnosti suočavanja institucija sa pandemijom, no, tada je taj prijedlog ocijenjen kao zakašnjeo i prolongiran za narednu godinu. No, da li će biti uopšte realizovan i dalje je neizvjesno.
Dogovoreno je, naime, samo da će se raditi na mogućem provođenju paralelne revizije učinka, ali ne i kojoj. Revizijske institucije tek treba da pripreme prijedloge tema za moguću reviziju, kako bi se razmotrila njihova provedivost i relevantnost.
No, podsjetimo da je Međunarodna organizacija vrhovnih revizorskih institucija, INTOSAI, praktično na samom početku pandemije, upozorila svoje članice na potrebu fokusiranja na mjere vlasti u krizi i na njen kriminalni i koruptivni potencijal i potrebu da revizori “doprinesu sprječavanju nemoralnog profitiranja na krizi”.
“Novac potrošen na spašavanje ekonomije i podršku pogođenim građanima mora doći do onih kojima je stvarno potreban. VRI moraju osigurati – u okviru svojih mandata – da milijarde koje se sada izdvajaju za rješavanje krize služe svojoj svrsi i da se njima upravlja što je moguće bolje”, upozorili su iz INTOSAI-a. No, to upozorenje nije do sada imalo previše odjeka u BiH.
Inače, na posljednoj sjednici Koordinacionog odbora nije se razgovaralo o strateškom okviru razvoja, iako dosadašnji ističe krajem 2021. (a vrijedio je od 2013.). No, rad na njemu je predviđen usvojenim programom rada Koordinacionog odbora za 2022.
Strateški okvir razvoja, inače, predstavlja dokument putem kojeg se usmjerava razvoj vrhovnih revizijskih institucija u BiH u skladu sa međunarodno priznatim standardima i najboljim praksama u Evropskoj uniji.
(T.H., Revizije info)