„Pandemija je donijela posebne izazove za finansijsko upravljanje agencija EU koje djeluju u različitim nacionalnim kontekstima i uz provođenje različitih zdravstvenih mjera”, izjavio je Alex Brenninkmeijer, član Suda zadužen za godišnji izvještaj. „Sud je, međutim, utvrdio da su se agencije EU, uz podršku Evropske komisije i u koordinaciji s Mrežom agencija EU, dosljedno pridržavale svojih strategija za upravljanje kriznim situacijama. Uspjele su prilagoditi svoje djelovanje dosad nezabilježenim okolnostima uslijed pandemije i uredno voditi računovodstvenu dokumentaciju.”
Revizori su ispitali računovodstvenu dokumentaciju 41 agencije i drugih tijela EU, koja se sastoji od finansijskih izvještaja i izvještaja o izvršenju budžeta za 2020. godinu, te su ispitali zakonitost i pravilnost transakcija povezanih s njome.
Za svaku od 41 agencije odobrili su računovodstvenu dokumentaciju kao pouzdanu i izrazili pozitivno mišljenje o zakonitosti i pravilnosti njihovih prihoda.
Kad je u pitanju zakonitost i pravilnost plaćanja povezanih s računovodstvenom dokumentacijom agencija, revizori su ih odobrili za sve agencije osim za agenciju ACER (Agenciju Evropske unije za saradnju energetskih regulatora), agenciju eu-LISA (Agenciju Evropske unije za operativno upravljanje obimnim informacijskim sistemima u području slobode, sigurnosti i pravde) i agenciju ENISA (Agenciju Evropske unije za cyber sigurnost). Revizori su za te tri agencije iznijeli uslovna mišljenja, prije svega zbog nepravilnosti u postupcima javne nabavke i nedostataka u sistemu delegiranja ovlaštenja za odobrenje budžetskih operacija.
Revizori su, osim toga, u uzorku transakcija za finansijsku 2020. godinu, obuhvaćenog revizijom, uočili 54 nedostatka (u odnosu na 82 nedostatka uočena u financijskoj 2019.). Spomenuti nedostatci uglavnom se odnose na unutrašnje kontrole, postupke javne nabavke, te, upravljanje ljudskim resursima i budžetom. Posljednja grupa nedostataka odnosila se na loše upravljanje naknadama, kašnjenja u plaćanjima, netačno prikazivanje primljenih doprinosa i netačan obračun doprinosa koje države izvan EU uplaćuju u korist budžeta agencija. Nadalje, revizori ističu da prekomjerna upotreba prenosa iz jedne finansijske godine u drugu može upućivati ne samo na kašnjenja u provođenju programa rada ili planova javne nabavke nego i na strukturne probleme ili nezadovoljavajuće budžetsko planiranje.
Problemi povezani s javnom nabavkom i dalje su glavni izvor nepravilnih plaćanja: u nekim ugovorima obuhvaćenim revizijom uočeni su nedostaci koji se prije svega odnose na pomanjkanje konkurencije, te, nedostaci u postupku evaluacije ponuđača i problemi povezani s provođenjem ugovora. Revizori, osim toga, pozivaju na jačanje unutrašnjih kontrola u agencijama, posebno prije nego što se operacije odobre.
Revizori su zaključili svoju godišnju finansijsku reviziju procjenom načina na koji su agencije EU upravljale svojim odgovorom na krizu uzrokovanu bolešću COVID-19 i na koji su u tom smislu organizovale svoje aktivnosti.
Na temelju analize mjera za održanje kontinuiteta poslovanja, sposobnosti za donošenje odluka i svakodnevnih operacija, revizori su zaključili da su agencije EU preduzimale odgovarajuće korake kako bi spriječile izrazito pogoršanje svog finansijskog stanja usljed pandemije te da su, premda nešto sporije, i dalje ispunjavale svoje obveze. Kad je riječ o programima rada i aktivnostima, pandemija je podstakla znatno preslagivanje prioriteta u pogledu resursa i planiranih aktivnosti te njihovo preusmjeravanje na aktivnosti povezane s pandemijom bolesti COVID-19. Najistaknutiji primjeri mogu se pronaći u području zdravstvene politike u okviru koje je odgovor EU na pandemiju postao glavno područje djelovanja relevantnih agencija EU (ECDC, EMA).
Na kraju, revizori su utvrdili da se u agencijama EU generalno povećao broj nedostataka u vezi s upravljanjem ljudskim resursima. Konkretno gledajući, činjenica da se, uglavnom zbog pandemije bolesti COVID-19, proces zapošljavanja početkom 2020. usporio, stvorila je rizik od pomanjkanja ljudskih resursa u budućnosti.
U dokumentu „Sažeti prikaz revizija agencija EU za 2020.” donosi se sažeti prikaz rezultata revizija za finansijsku 2020. godinu, koje je Sud kao vanjski revizor finansija EU proveo nad 41 agencijom EU i drugim tijelima Unije. Ovaj sažeti prikaz, kao i cijeli godišnji izvještaj Suda za 2020. godinu dostupni su na internetskim stranicama Suda.
(ERS / Revizije info)