BiH je daleko od Švedske i Norveške, kada je u pitanju stanje u javnim institucijama, posebno u oblasti javnih nabavki. Tu je i zbog zakonskih ograničenja najpogodniji prostor za malverzacije. Iz Ureda za reviziju institucija BiH tvrde da mišljenja s rezervom itekako ukazuju na probleme.
Revizorsko mišljenje s rezervom najviše zabrinjava u policijskim i pravosudnim institucijama. Ove dvije su izdvojene jer upravo one bi trebale reagovati nakon nalaza revizora.
– Ove institucije posjeduju i mehanizme kojima mogu utvrditi i pozvati na odgovornost odgovorne za nerealizaciju preporuka koje daje revizija, tvrde iz Ureda za reviziju.
Parlamentarci će revizorski izvještaj razmatrati posebno. I sami svjesni činjenice da tu nešto ne štima.
– Zašto nema nijednog negativnog izvještaja, pita zastupnik Sadik Ahmetović.
– Nelogično je da policijske agencije, pravosudne institucije imaju problema s revizijom i Zakonom o javnim nabavkama, a oni bi zapravo trebalo da se bave kršenjem zakona u drugim institucijama, poručuje zastupnik Nikola Špirić.
Transparancy upozorava da revizorski izvještaji koji su juče bili pred parlamentarcima uopšte nisu dobri. Problem je što izvještaji nisu obavezujući i što se nikada nijedan proces nije pokrenuo zbog toga.
– Jedan od problema godinama je da ni pravosudne institucije ne postupaju po nalazima revizora. Revizori po zakonu nisu dužni podnositi krivične prijave niti oni to rade, ali ništa ne sprečava tužilaštva da po službenoj dužnosti na osnovu nalaza iz izvještaja o reviziji da pokrenu postupak ako sumnjaju da je počinjeno neko krivično djelo, smatra Ivana Korajlić iz Transparency International.
– Problema, dakle, ima, revizori su na njih ove godine ukazali 544 puta te dali preporuke za unapređenje stanja, a na institucijama je i izvršne i zakonodavne vlasti da poduzmu odgovarajuće mjere da se iste realiziraju.
Deset institucija BiH dobile su mišljenje sa rezervom, a to su Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, Agencija za identifikacione dokumente, ministarstva bezbjednosti, odbrane i inostranih poslova, Tužilaštvo BiH, Agencija za istrage i zaštitu, Granična policija, Visoko sudsko i tužilačko vijeće te Uprava za indirektno oporezivanje.